Voorzichtig economisch herstel Begin 2009 verkeerden landen over de hele wereld in recessie. De extreme stress in het financiële systeem trok diepe sporen in de productie, de handel, en het vervoer van goederen. Hoewel 2009 de boeken zal ingaan als'het jaar van de grote recessie', hebben de meeste landen de recessie inmiddels achter zich gelaten. Opvallend is het economische herstel van een aantal opkomende economieën, met name in Azië. In de geïndustrialiseerde landen is het herstel veel gematigder. Ook in 2010 zal het herstel in deze landen beperkt blijven, en zeker niet genoeg zijn om de krimp van de economie van de afgelopen jaren goed te maken. Dat we inmiddels van economisch herstel kunnen spreken, is in belangrijke mate de verdienste van overheden en centrale banken, die de financiële sector, burgers en bedrijven hebben gesteund. Dit heeft zich echter vertaald in hoge begrotingstekorten, waardoor de staatsschuld in deze landen is opgelopen. Zorgen over de kredietwaardigheid van de bedrijven hebben daardoor plaatsgemaakt voor zorgen over de kredietwaardigheid van overheden. In 2010 zullen regeringen duidelijkheid moeten scheppen over de manier waarop ze de sterk opgelopen begrotingstekorten gaan terugdringen. Ook de centrale banken zullen voorzichtig hun noodmaatregelen proberen af te bouwen. De Nederlandse economie kromp in 2009 met 4% ten opzichte van 2008, de grootste krimp in één jaar ooit door het CBS gemeten. Het aantal faillissementen steeg fors, en de werkloos heid liep op. Door het herstel van de wereldeconomie zorgde de export ervoor dat Nederland in het derde kwartaal van 2009 de eerste stap uit de recessie deed. Maar de binnenlandse consumptie en de investeringen bleven het hele jaar zwak. In 2010 zal de Nederlandse economie weer groeien, geleid door het opleven van de wereldhandel. De werkloosheid blijft echter nog toenemen, maar minder dan aanvankelijk gevreesd. De koopkracht, en daarmee de consumptie, blijft onder druk staan. Mede daardoor zal het herstel gematigd zijn. De Nederlandse huizenmarkt komt naar verwachting in 2010 weer in rustiger vaarwater terecht. De prijzen stabiliseren en het aantal transacties zal weer licht toenemen. Weinig kredietgroei door laag activiteitenniveau en stringentere regelgeving Uitgaand van een gematigd herstel van de economie zal het activiteitenniveau van onze klanten laag blijven. Daarnaast krijgen banken in de toekomst naar verwachting te maken met stringentere regelgeving voor solvabiliteit en liquiditeit. Door deze ontwikkelingen zal de groei van de kredietverlening op een laag niveau blijven. Voorzien wordt dat de waardeveranderingen voor de Rabobank Groep in 2010 dalen ten opzichte van het niveau in 2009, maar boven het langjarig gemiddelde blijven liggen. Om een solide vermogenspositie te behouden, wat nodig is om klanten ook op lange termijn goed te kunnen blijven bedienen, moeten we gezonde marges maken en scherp op de kosten blijven sturen in 2010. De arbeidsinzet zal daarbij worden afgestemd op het verwachte activiteitenniveau. Ook wordt op de kosten bespaard door meer in te zetten op virtuele kanalen en door processen verder te standaardiseren. De Rabobank blijft in 2010 het belang van klanten en leden centraal stellen en blijft haar maatschappelijke rol vervullen. Bert Heemskerk bedankt Op de Algemene Vergadering van 18 juni 2009 hebben wij afscheid genomen van Bert Heemskerk, voorzitter van de raad van bestuur, die per 1 juli 2009 met pensioen ging. De heer Heemskerk heeft een uiterst belangrijke bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van de Rabobank Groep gedurende een periode van bijna zeven jaar. Graag spreek ik, mede namens mijn collegae, hiervoor onze oprechte dank en grote waardering uit. Piet Moerland, voorzitter raad van bestuur Rabobank Nederland 8 Verslag 2009 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 9