48% groen gas aantal vliegkilometers en een beter inzicht in de werkelijke energieverbruikscijfers. Hiermee ligt de Rabobank Groep voorlopig op schema om de C02-reductiedoelstelling te halen. Voor uitgebreidere informatie over de klimaatvoetafdruk en de samenhangende verbruiken en emissies, zie: www.rabobank.com/mvo-cijfers. Om te komen tot een sterke reductie van broeikasgassen en het terugdringen van het gebruik van fossiele brandstoffen, zal een spoedige transitie nodig zijn naar voornamelijk duurzame energiebronnen. Daarom heeft de Rabobank Groep gekozen voor het afnemen van biogas. Via de vergisting van organisch materiaal uit vuilnisbelten komt gas vrij dat na opwerking tot aardgaskwaliteit aan het gasnet wordt gevoed. Dit gas heeft over de keten bezien een bijna driekwart lagere C02-uitstoot dan aardgas. In 2009 bestond zo'n 48% van het gasverbruik van de Rabobank Groep uit biogas. Groene ICT Green IT - de verduurzaming van ICT-diensten - is een speerpunt voor de jaren 2009-2013. Gezien de toenemende vraag naar ICT zal het niet haalbaar zijn het directe energieverbruik te reduceren, wel kan de energie efficiënter worden ingezet. De doelstelling is de energie- efficiëntie van de datacentra en infraservices van de Rabobank Groep in die periode te verbeteren met 20%. In 2009 zijn zogenoemde cooling alleys in het datacentrum in Best geplaatst. Dit levert een energiebesparing op van 2,45 miljoen kilowattuur per jaar, genoeg om 700 huishoudens van stroom te voorzien. In 2009 is een model ontwikkeld waarmee in de komende jaren de energie-efficiëntie van de ICT-prestaties in kaart gebracht kan worden. Duurzame mobiliteit De Rabobank bevordert het gebruik van openbaar vervoer voor zakelijk en woon-werkverkeer, vermindert de filedruk door medewerkers het 'Unplugged' werkconcept aan te bieden, en is partner van de Filevrije Dag. Het totale aantal gereden leasekilometers bij de Rabobank Groep nam in 2009 met 2% toe. Daarbij daalde de C02-uitstoot per kilometer bij de lokale Rabobanken en Rabobank Nederland tot 0,168 (0,176) kilogram. Om de uitstoot van lease auto's zo laag mogelijk te houden, kunnen leaserijders alleen nog kiezen uit auto's met de zuinigste energielabels (A, B, C). De NS Business Card waarvan de leaserijders bij Rabobank Nederland en de lokale Rabobanken sinds 2007 gebruikmaken, blijft een succes. In 2009 zijn met deze passen 5,4 miljoen kilometers per trein gereisd, 23% meer dan in 2008. De reductiedoelstelling ten aanzien van vliegreizen die in 2009 zou worden geformuleerd zal pas in 2010 vastgesteld worden. Het totaal aantal vliegreizen nam met 25% af. Duurzaam en maatschappelijk verantwoord inkopen In de inkoopprocessen van Rabobank Concern Inkoop (RCI) is het belang van MVO verder aan gescherpt en geborgd, vanaf opdrachtverstrekking tot en met de evaluatie van het behaalde inkoopresultaat. In 2009 zijn alle in te kopen producten en diensten waarbij MVO een belang rijke rol speelt opnieuw geanalyseerd. Dit toonde aan dat de MVO-inkoopcriteria voor een aantal producten en diensten moeten worden bijgesteld. In het kader van duurzaam keten beheer zal RCI zich via de directe leveranciers meer richten op het MVO-profiel van toeleve ranciers. In dit kader werkt de Rabobank mee aan een onderzoek naar de mogelijkheden van een landelijk MVO-certificeringssysteem van productie en distributieketens. Papierverbruik De Rabobank Groep wil het papierverbruik door medewerkers en voor klanten reduceren. Het verbruik van A4-papier per fte in Nederland bedroeg 33,7 (33,9) kilogram per fte, een afname met 14%. Bovendien moet het papier voldoen aan het FSC-keurmerk, dat zekerheid geeft dat de grondstof voor het papier afkomstig is uit verantwoord beheerde bossen. Het papierverbruik in Nederland voor rekeningafschriften, nota's, acceptgiro's en enveloppen bedroeg in 2009 3,2 (3,2) miljoen kilogram. 94 Verslag 2009 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 95