Verantwoorde bedrijfsvoering Ook in de bedrijfsvoering draagt de Rabobank Groep bij aan milieubewust en verantwoord bankieren en het verduurzamen van waardeketens, bij voorbeeld door efficiënt energiegebruik en de toepassing van duurzame energiebronnen. Het zoveel mogelijk inkopen van duurzame en verant woorde producten geeft een impuls aan de verduurzaming van waarde ketens. In het kader van het hoogwaardig MVO-beleid richt de bedrijfsvoering van de Rabobank Groep zich op twee hoofddoelen. Het eerste is de reductie van de uitstoot van C02, ook wel de klimaatvoet afdruk genoemd. In de periode 2009-2013 is het doel de uitstoot van broeikasgas te verminderen met minstens 20% per fte. De uitstoot die resteert, wordt gecompenseerd door het inkopen van C02-certificaten. Het tweede doel is het 100% duurzaam en verantwoord maken van de inkoop. In 2010 worden de MVO-inkoopspecifïcaties van Rabobank Concern Inkoop uitgebreid naar alle relevante productcategorieën. Dan koopt de Rabobank 100% duurzaam in. Naar een duurzamere en efficiëntere klimaatvoetafdruk Uitgangspunt van het klimaat- en energiebeleid van de Rabobank Groep is klimaatneutraal te opereren. De negatieve impact op klimaat en milieu door de veroorzaakte uitstoot van broeikasgassen wordt gecompenseerd. De nadruk ligt op het verlagen van de klimaatvoetafdruk per fte door het toepassen van duurzame energie en het efficiënter en zuiniger gebruik van water en energie, met name stroom en gas. Het beleid sluit aan bij de doelstellingen van de Nederlandse overheid om jaarlijks 2% energie te besparen, en in 2020 30% minder broeikasgassen uit te stoten en 20% energie op een duurzame wijze op te wekken. In 2009 ondertekende de Rabobank met de Nederlandse overheid de meerjarenafspraken energie-efficiency (MJA3) over het efficiënter en effectiever inzetten van energie. In 2009 hebben 71 lokale Rabobanken en bijna alle groepsonderdelen hun commitment onderstreept door het ondertekenen van intentieverklaringen tot C02-reductie. Met het oog hierop zijn 'best practices' uitgewisseld. Via het interne energieprogramma kunnen lokale Rabobanken en andere groepsonderdelen zich laten ondersteunen bij het sturen op energie-efficiency. Compensatie van C02-uitstoot De Rabobank Groep opereerde in 2007 voor het eerst klimaatneutraal. In 2009 heeft de Rabobank Groep haar klimaatvoetafdruk over 2008 volledig gecompenseerd door de aankoop van C02-certificaten. De klimaatvoetafdruk over 2009 wordt in 2010 gecompenseerd. Klimaatvoetafdruk afgenomen Over 2009 is de klimaatvoetafdruk van de Rabobank Groep 170.500 (182.800) ton C02. De klimaatvoetafdruk per fte is gedaald tot 2,8 (3,1ton C02. De belangrijkste redenen hier voor zijn de gedeeltelijke overstap naar het gebruik van groen gas, een reductie van het 93 Verantwoorde bedrijfsvoering

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 94