Rabobank Foundation Rabobank Foundation ondersteunt spaar- en kredietorganisaties en boerenorganisaties in rurale gebieden met een focus op microfinanciering en duurzameketenontwikkeling. De steun vindt primair plaats met financiële instrumenten, maar ook met technische assistentie die bij voorkeur ter plaatse of vanuit de Rabobank Groep wordt ingehuurd. Rabobank Foundation gaat uit van de kracht en oorsprong van de eigen coöperatieve organisatie. Daarom worden in 25 geselecteerde ontwikkelingslanden voornamelijk coöperaties ondersteund die ruraal actief zijn. In totaal honoreerde de Rabobank Foundation 166 buitenlandse aanvragen, voor 21,1 miljoen euro. De Rabobank Foundation maakte in het buitenland in 2009 gebruik van de volgende financiële instrumenten: handelsfinancieringen (29%), microfinancieringen (33%) en donaties en technische assistentie (38%). In 2009 richtte Rabobank Foundation zich op adoptieprojecten, waarbij de in het buitenland gesteunde projecten worden gekoppeld aan bijdragen van individuele lokale Rabobanken. Flierdoor kunnen zij zich direct herkennen in de projecten en ontstaan extra mogelijkheden om medewerkers, leden en (potentiële) klanten daarin te betrekken. Rabobank Foundation registreerde in 2009 een verhoging van de gemiddelde toekenning per financieringsaanvraag. Door de economische situatie verstrekken de importeurs en handelaren van agrarische producten in Europa en de Verenigde Staten minder voorfinan cieringen aan kleine producenten in ontwikkelingslanden. Ook microfinancieringsinstellingen ervaren een krapte voor zover zij afhankelijk zijn van funding uit de markt en funding van commerciële banken. Rabo Development Rabo Development helpt plattelandsbanken in ontwikkelingslanden zich te transformeren tot professionele, moderne financiële instellingen. Door strategische allianties wordt de financiële dienstverlening van de partnerbanken bereikbaar voor een groot deel van de bevolking. De partnerbank blijft zelfstandig maar wordt geholpen met kapitaal, management en technische assistentie. In 2009 werden door bancaire specialisten in totaal meer dan 200 mensmaanden ter plaatse besteed aan projecten van Rabo Development. Per december 2009 werkten 22 expats vanuit Rabo Development in het buitenland. Verduurzaming ketens en productiemethoden Door samenwerking binnen de Rabobank Groep is het mogelijk invloed uit te oefenen op de onderdelen van de waardeketen, van de producent tot de multinational. Omdat klanten van de Rabobank vaak geen direct contact hebben met boeren aan het begin van de productie keten, biedt samenwerking met Rabobank Foundation en Rabo Development hen de mogelijk heid te helpen bij de verbetering van de productiviteit, kwaliteit en duurzaamheid van de productie van boeren. Rabo Development en llovo, een klant van Rabobank International, adviseren bijvoorbeeld de boeren met betrekking tot de afzet en verwerking van suikerriet. In Vietnam brengen Rabobank Foundation en Rabo Development samen in kaart hoe de koffieboeren zich kunnen organiseren en hoe de boeren kunnen overstappen op een meer duurzame productie. Rabobank Sustainable Agri Fund Het Rabobank Sustainable Agri Fund, opgericht door Rabobank International in samenwerking met Rabobank Foundation, is een ander voorbeeld van duurzaam bankieren in ontwikkelings landen. Door strategische samenwerking met lokale commerciële banken, richt het garantie fonds zich op goed renderende ondernemingen en coöperaties, die desondanks geen adequate handelsfinanciering kunnen krijgen voor de export van hun producten. In 2009 is de funding van het fonds verdubbeld met extra bijdragen van Rabobank International en Rabobank Foundation. In totaal heeft het fonds per eind 2009 ruim 5 miljoen euro aan garanties afgegeven. 92 Verslag 2009 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 93