De coöperatie in de maatschappij De coöperatieve Rabobank wil een stuwende en vernieuwende kracht zijn die bijdraagt aan een duurzame ontwikkeling van welvaart en welzijn. Dit staat in haar missie. Om dit waar te maken, wordt daar jaar in jaar uit geld en energie in gestoken. De Rabobank keert 'coöperatief dividend' uit aan de samenleving. Dit gebeurt zowel lokaal als landelijk via diverse maatschappelijke fondsen, donaties en maatschappelijke sponsoring. In 2009 is ruim 112,6 miljoen euro aan coöperatief dividend uitgekeerd, waarvan 54,6 miljoen euro in de vorm van donaties en maatschappelijke fondsen, en 58 miljoen euro via maatschappelijke sponsoring. Hierbij zijn bijdragen in de vorm van vrijwilligerswerk en beschikbaarstelling van middelen, media en netwerk nog buiten beschouwing gelaten. Coöperatief dividend (in miljoenen euro) Rabobank Foundation 2009 2008 Totaal maatschappelijke fondsen en donaties54,6 44,9. Coöperatiefandsen.(lokale Rahobanken.)25,8 20,4 Donaties Rabobank Nederland en overige groepsonderdelen3,3 3,8 Rabobank Toundation (binnen en buitenland)24,3 16,8 Projectenfonds0,8 3,7 Prijzengeld. Herman. Wijffels Innovatieprijs0,10,1 Sha.re.4IVlore.me.de.we.rke.rsfQn.ds0,3 0,3 Totaal maatschappelijke sponsoring58,0 .65,8. Rabobank.Nederland,directoraat.Communicatie22,6 21,4 Rabobank International en overige groepsonderdelen1.0,9 16,4 Lokale Rahobanken24,5 28,0 Lokaal coöperatief dividend In 2009 heeft 99% van de lokale Rahobanken een coöperatiefonds voor het uitkeren van hun coöperatief dividend. Leden van de Rabobank spelen een belangrijke rol in de advisering en besluitvorming over de besteding van het beschikbare geld. Via de virtuele kanalen worden hier steeds meer leden bij betrokken. Om mensen in achterstandsituaties te helpen, zowel in binnen- als buitenland, is in 1973 Rabobank Foundation opgericht. Deze autonome stichting heeft zich ontwikkeld van een initiatief van lokale Rahobanken tot een groepsbrede organisatie gericht op structurele en duurzame steunverlening. Jaarlijks kan Rabobank Foundation beschikken over 0,5% van de groepswinst. Er wordt gestreefd naar een verdeling van beschikbare middelen tussen binnenlandse (circa 25%) en buitenlandse projecten (circa 75%). Rabobank Foundation Nederland Met het doel om de maatschappelijke en economische participatie te bevorderen steunt Rabobank Foundation In Nederland uiteenlopende groepen mensen, zoals dak- en thuislozen, jongeren met problemen, mensen met een verstandelijke dan wel lichamelijke beperking, of mensen die niet kunnen lezen en schrijven. In het verslagjaar stonden de thema's mens en maatschappij, werk en onderwijs en sport en vrije tijd centraal In 2009 ging het bijvoorbeeld om 49 projecten die voor een bedrag van 3,2 miljoen euro werden ondersteund. 89 De coöperatie in de maatschappij

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 90