In 2009 is ook het concept-beleid voor verantwoorde kredietverlening in twaalf waardeketens ter beoordeling voorgelegd aan het Wereld Natuur Fonds, Oxfam Novib, BankTrack en Solidaridad. Met de twaalf beleidsdocumenten anticipeert de Rabobank op de (potentiële) risico's en innovatiekansen in waardeketens. Het ondersteunt de medewerkers in hun klantcontacten en bij de beoordeling van transacties. In de eerste helft van 2010 worden beslissingen genomen over de implementatie van het concept-waardeketenbeleid. Actualisering statement wapenindustrie Het beleidsstatement wapenindustrie van de Rabobank Groep is in 2009 uitgebreid. Met dochterondernemingen van bedrijfsconglomeraten waarin rechtstreekse productie van controversiële wapens plaatsvindt, worden geen zaken meer gedaan. Ook niet als die dochter onderneming daarbij zelf niet rechtstreeks is betrokken. De relatie met een bedrijf dat in 2009 niet voldeed aan het statement wapenindustrie zal worden beëindigd zodra het huidige contract afloopt. Naar aanleiding hiervan gaat de Rabobank bedrijven wereldwijd nog scherper screenen. Ook beleggingsklanten worden niet actief geadviseerd over individuele, beurs genoteerde controversiële wapenbedrijven. Beleggingen in de wapenindustrie In 2009 publiceerden Oxfam Novib, Amnesty International en IKV PaxChristi het rapport Banken en wapens. In gesprekken gaven zij aan dat het statement wapenindustrie van de Rabobank een hoog ambitieniveau heeft. Dat de Rabobank niet met eigen middelen belegt in controversiële wapens, stemt tot tevredenheid. Wel werd meer aandacht gevraagd voor de handel in wapens met dictatoriale regimes en in oorlogsgebieden. Dit zal in de commissie Wapenindustrie worden besproken. De maatschappelijke organisaties vonden dat Robeco elke investering in bedrijven die kernwapens produceren zou moeten uitsluiten. Oxfam Novib, Amnesty International en IKV Pax Christi hebben in 2009 zorg uitgesproken over mogelijke beleggingen namens derden in controversiële wapens. Om te onderzoeken hoe hiermee moet worden omgegaan, heeft de Rabobank een werkgroep Beleggen en Wapenindustrie ingesteld. Mensenrechtenbeleid De Rabobank heeft sinds 2002 een mensenrechtenbeleid. Toepassing in de bancaire praktijk blijkt niet altijd eenvoudig. Om het onderwerp te integreren in het kredietbeleid komen de belangrijkste principes van het mensenrechtenbeleid terug in de investeringsvoorwaarden van het waardeketenbeleid. Interne dialoog over integratie van MVO in de kernactiviteiten In 2009 is binnen de Rabobank Groep gesproken over de vraag hoe maatschappelijk verant woord handelen bijdraagt aan de kernactiviteiten en hoe invulling kan worden gegeven aan de MVO-kernthema's. Naar voren kwam dat MVO-activiteiten verder in de kernactiviteiten moeten worden geïntegreerd en dat dit zichtbaarder moet zijn voor klanten. Dialoog met de Eerlijke Bankwijzer In 2009 kwamen Oxfam Novib, Amnesty International, Milieudefensie en FNV Mondiaal met de Eerlijke Bankwijzer, een website die de duurzaamheidprestaties van twaalf Nederlandse banken vergelijkt. De Rabobank steunt dit initiatief, maar vond de onderzoeksopzet niet altijd logisch en de communicatie over investeringen in de wapenindustrie zelfs onhandig. Hierover is een constructieve dialoog gevoerd. Een andere activiteit van de Eerlijke Bankwijzer die tot veel discussie leidde, was het praktijkonderzoek duurzame energie. In de aanloop naar de klimaattop in Kopenhangen in december 2009 heeft de Rabobank samen met negen andere Nederlandse banken een statement uitgebracht waarin het belang van meer duurzame energie wordt benadruk. Zij riepen de Nederlandse overheid op investeringen in duurzame energie gemakkelijker te maken. Daarnaast kwam de Rabobank met een statement over haar eigen ambitie op het gebied van duurzame energie. 87 Dialoog met stakeholders

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 88