Dialoog met stakeholders Kenmerkend voor de opvattingen van de Rabobank over maatschappelijk verantwoord ondernemen is dat zij de dialoog zoekt met stakeholders over maatschappelijke trends en issues. Belangrijk resultaat daarvan is dat de Rabobank en haar medewerkers op praktische en zakelijke wijze kunnen omgaan met dilemma's die in de dienstverlening kunnen ontstaan en daarin verantwoorde keuzes kunnen maken. Stakeholders van de Rabobank Groep Wat er voor de Rabobank écht toe doet is afhankelijk van vraagstukken die stakeholders ter sprake brengen: klanten, eigen medewerkers en maatschappelijke groepen. De dialoog met stakeholders heeft zijn invloed op het beleid en de praktijk van de Rabobank. De volgende stakeholdergroepen worden onderscheiden: klanten, medewerkers, belangenorganisaties van klanten, overheden en maatschappelijke groepen. Dialoog over zaken die ertoe doen Uitgangspunt voor de dialoog met stakeholders vormt het materialiteitsprincipe. Dat wil zeggen dat de Rabobank in dialoog wil treden over zaken die grote impact hebben op de bank, haar stakeholders en de samenleving. Stakeholders worden actief betrokken bij het beleid en de dienstverlening. Zo worden ledenraden en jongerenraden van lokale Rabobanken betrokken bij beleid en dienstverlening, wordt het MVO-beleid besproken in medezeggen schapsorganen, en worden maatschappelijke organisaties betrokken in de uitwerking van de Food Agribusiness Principles en het waardeketenbeleid. Ook overlegde de Rabobank uitgebreid met maatschappelijke organisaties die aandacht vroegen voor maatschappelijke vraagstukken, zoals duurzame energie en de wapenindustrie. Vooruitkijken naar 2020 Om in de dienstverlening tijdig te kunnen anticiperen op maatschappelijke trends treedt de Rabobank eens in de driejaar in overleg met externe stakeholders. In 2009 zijn toonaan gevende vertegenwoordigers van klanten, de overheid, non-gouvernementele organisaties, de wetenschap en van de Rabobank zelf geraadpleegd. Daarbij stond de vraag centraal hoe de wereld er wat betreft duurzame energie, schone technologie, sociale vernieuwing en verduurzaming van de landbouw- en voedselketens in 2020 en later uit zal zien. De raad van bestuur en de commissie voor coöperatieve aangelegenheden van de raad van commissarissen zullen in 2010 de belangrijkste aanbevelingen van de deelnemende experts bespreken in het kader van het MVO-beleid voor de komende jaren. Dialoog over verduurzaming van waardeketens Door deel te nemen aan sectorbreed (inter)nationaal overleg stimuleert de Rabobank concrete initiatieven met betrekking tot verduurzaming van food- en agribusinessketens. Voorbeelden zijn het Global Compact en het milieuprogramma voor financiële instellingen van de Verenigde Naties, het Initiatief Duurzame Handel (IDH) en de diverse Round Tables met betrekking tot verantwoorde productieketens, zoals RSPO (palmolie), RTRS (soja), BSI (suiker) en BCI (katoen). Rabobank International en Rabobank Foundation hebben in 2009 hun samenwerking verstevigd om klanten van Rabobank International te ondersteunen bij het organiseren van de inkoop van landbouwproducten van kleine boeren in ontwikkelingslanden. 86 Verslag 2009 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 87