Veilige en duurzame voedselvoorziening De Rabobank Groep werkt met de Food Agribusiness Principles aan het verder verduurzamen van kredietverlening en hiermee samenhangend waardeketenbeleid. In 2009 zijn de principes wereldwijd gedeeld en besproken met klanten, niet-gouvernementele organisaties en andere partijen. Daarnaast werd het concept-waardeketenbeleid met klanten besproken en verder uitgewerkt. In 2009 werd de uitvoeringsagenda duurzame veehouderij 2023 onderschreven. De Rabobank Groep was betrokken bij uiteenlopende initiatieven en projecten die bijdragen aan de verduurzaming in de landbouw, tuinbouw en de veehouderij. Duurzame energie en innovatie De Rabobank Groep richt zich onder andere op het stimuleren van duurzame energie en innovatie in tal van producten en diensten met betrekking tot sparen, financieren, beleggen, leasen en vastgoed. In de eigen bedrijfsvoering werkt de Rabobank aan het toepassen van duurzame energie, en aan het zuinig en efficiënt omgaan met energie. Zij heeft zich verbonden aan klimaat neutraal opereren en het verminderen van haar klimaatvoetafdruk met 20% per fte in de periode 2009 tot en met 2013. Met betrekking tot de inkoopfunctie worden de MVO- inkoopspecificaties verder uitgebreid, waardoor deze eind 2010 voor alle MVO-relevante inkoopcategorieën van Rabobank Concern Inkoop beschikbaar zullen zijn. Bevorderen van economische participatie en toegang tot financiële diensten Ook in 2009 ontwikkelde de Rabobank weer producten en diensten om ouderen, jongeren en mensen met een beperking betere toegang tot financiële dienstverlening te geven. In rurale gebieden in ontwikkelingslanden bieden de Rabobank Foundation en Rabo Development aan lokale gemeenschappen een betere toegang tot financiële dienstverlening en een betrouwbare financiële infrastructuur. Ondersteunen van lokale gemeenschappen in binnen- en buitenland In 2009 doneerden lokale Rabobanken uit hun coöperatiefondsen 25,8 (20,4) miljoen euro ter ondersteuning van lokale gemeenschappen. Overige onderdelen van de Rabobank Groep doneerden 3,3 (3,8) miljoen euro. Kernprestatie-indicatoren In het maatschappelijk jaarverslag 2008 zijn voor de vier MVO-kernthema's tien kernprestatie- indicatoren (KPI's) benoemd. In 2009 is hierin een sterkere focus aangebracht door deze KPI's te bundelen: - klanten helpen duurzaam en schoon te ondernemen (duurzame kredietproducten, financiering schone en duurzame technologie); - klanten helpen verantwoord te beleggen (duurzame beleggingsdienstverlening); - samenwerking binnen gemeenschappen ondersteunen (coöperatief dividend/ economische ontwikkeling gemeenschappen in het buitenland); - klimaatneutrale en energie-efficiënte uitvoering van de dienstverlening (neutrale klimaatvoetafdruk). Voor deze KPI's zijn indicatoren vastgesteld waarover met ingang van 2010 gerapporteerd wordt. De huidige MVO-feiten en -cijfers zijn op www.rabobank.com/mvo-cijfers waar mogelijk al geordend naar de vier KPI's. Organisatie en management van MVO De organisatie en het management van MVO-beleid en processen van de Rabobank Groep werden niet gewijzigd in het verslagjaar. Zie www.rabobank.com/mvo-organisatie. Eind 2009 bracht een intern onderzoek verbeteringsmogelijkheden in kaart ten aanzien van de governance van MVO en MVO-aspecten van het beleid. Begin 2010 worden conclusies getrokken uit het rapport. 83 Samen werken aan een duurzame toekomst

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 84