Werk en zwangerschap Aansluitend op de relevante wet- en regelgeving is in 2009 beleid ontwikkeld over werk en zwangerschap. Uitgangspunt is dat de medewerkster tijdens de zwangerschap en na het bevallingsverlof zoveel mogelijk het werk in de eigen functie en op de eigen werkplek kan her vatten. Een checklist als hulpmiddel en een preventief consult worden hiervoor aangeboden. Medewerkertevredenheid In 2009 deed 41% van de medewerkers mee aan het periodieke medewerkertevredenheids- onderzoek bij Rabobank Nederland en de lokale Rabobanken. 88% van hen geeft aan tevreden te zijn. Bij Robeco, Rabo Vastgoed, Orbay en De Lage Landen heeft in 2009 geen medewerkertevredenheidsonderzoek plaatsgevonden. Pensioenfondsen15 De pensioenvoorziening voor medewerkers van de lokale Rabobanken, Rabobank Nederland, De Lage Landen, Schretlen Co, Obvion en Rabo Vastgoedgroep is ondergebracht bij het Rabobank Pensioenfonds. Robeco heeft een eigen pensioenfonds. Eind 2009 was de voor ziening pensioenverplichtingen bij het Rabobank Pensioenfonds 8,9 miljard euro en het totale pensioenvermogen 11,5 miljard euro. Hiermee komt de dekkingsgraad per eind 2009 uit op 129% (128%). Vanaf het najaar 2007 is de dekkingsgraad voor een groot deel tegen dalingen beschermd met behulp van derivaten. In 2009 was er sprake van een forse stijging van de aandelenkoersen en ook stegen de koersen van bedrijfsobligaties door afname van de credit- spread. De waarde van de strategische hedge daalde, vooral door de sterke stijging van de aandelenkoersen en de afname van de volatiliteit op de financiële markten. De dekkingsgraad van het Robeco Pensioenfonds komt eind 2009 uit op 119%. Daarmee staan het Rabobank Pensioenfonds en het Robeco Pensioenfonds er relatief goed voor. In 2009 bedroeg de pensioenpremie van het Rabobank Pensioenfonds 570 miljoen euro. Bij Robeco bedroeg de pensioenpremie 30,5 miljoen euro. Per eind 2009 werd door het Rabobank Pensioenfonds gemiddeld in de volgende categorieën belegd: Categorie (in %)15 31-dec-09 Aandelen36,1 Vastrentende waarden46,5 Alternatieve beleggingen7,2 Vastgoed7,7 Liquiditeiten2,5. Geschillencommissie Arbeidsverhoudingen In 2009 zijn 238 geschillen - 22 meer dan 2008 - behandeld door de Geschillencommissie Arbeidsverhoudingen van de Rabobank. Hiervan is 81% behandeld in de vorm van advies/ afstemming. Daarnaast is in 16% sprake geweest van bemiddeling (telefonische bemiddeling danwel mediation). In zeven gevallen (3%) ging het om een verzoek tot een bindende uitspraak door de Geschillencommissie Arbeidsverhoudingen, die in vijf gevallen ook daadwerkelijk heeft plaatsgevonden. Bij de Lage Landen Nederland zijn 20 geschillen gemeld, waarvan 17 ontvankelijk werden verklaard en werden behandeld. Klokkenluidersregeling De lokale Rabobanken en Rabobank Nederland beschikken over een Regeling Interne Melding Misstanden met een externe vertrouwenspersoon en een vertrouwenscommissie. In 2009 kwamen bij de vertrouwenspersoon tien meldingen binnen. Hiervan heeft de vertrouwens persoon twee meldingen voorgelegd aan de vertrouwenscommissie; nadere maatregelen waren niet noodzakelijk. Vier meldingen zijn doorverwezen naar de Arbodienst, de Geschillen regeling Arbeidsverhoudingen, de regiodirectie en Human Resources. In een ander geval kon, na overleg tussen de vertrouwenspersoon en de medewerker, een formele behandeling door de vertrouwenscommissie achterwege blijven. De drie overige meldingen waren ultimo 2009 is De cijfers met betrekking tot in de intakefase bij de vertrouwenspersoon. Voorts heeft de vertrouwencommissie in 2009 het Rabobank Pensioenfonds in deze aandacht besteed aan twee aangelegenheden die in eerdere jaren waren aangemeld. Schretlen paragraaf zijn gebaseerd zijn op Co maakt gebruik van bovengenoemde regeling, de overige groepsonderdelen beschikken de voorlopige jaarcijfers van het over een eigen klokkenluiderregeling. Bij de vertrouwenspersoon van Rabo Vastgoedgroep pensioenfonds. zijn drie meldingen binnengekomen. 81 Medewerkers

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 82