de cao zijn werkzekerheid, productiviteitsverbetering, inzetbaarheid en modernisering. In het licht van de verbetering van inzetbaarheid is afgesproken dat er een virtueel loopbaanportaal komt waarop loopbaan- en inzetbaarheidsinstrumenten geordend toegankelijk worden gemaakt. Daarnaast is het recht van medewerkers verlengd om deel te nemen aan een EVC- procedure (ervaring verworven competenties)) op mbo-niveau. Via zo'n procedure kan men kennis en ervaring officieel laten erkennen en vastleggen in een Ervaringscertificaat. In 2009 is in de CAO ook de mogelijkheid afgesproken om een EVC-procedure op hbo-niveau te volgen. De uitgangspunten op het gebied van arbeidsduur en werktijden zijn aangepast, zodat de behoeften van klant, medewerker en bedrijf meer in evenwicht zijn in de CAO. In het kader van de veranderingen in de maatschappij zijn ook de gebruikelijke werktijden voor klant contactcentra verruimd. Als eerste stap op weg naar een leeftijdsonafhankelijke verlofregeling hebben medewerkers die vanaf 1 mei 2009 in dienst zijn getreden - ongeacht hun leeftijd - recht op 187,2 uur verlof. Het Sociaal Statuut is aangepast om de toepassing te verbeteren. Er is bijvoorbeeld een plan van aanpak geïntroduceerd dat medewerker en leidinggevende samen afspreken in geval van boventalligheid. Ook zijn afspraken gemaakt om (individueel) maatwerk beter mogelijk te maken. Inzetbaarheid medewerkers Bij een organisatie die zo in beweging is als de Rabobank is voortdurende aandacht voor inzet baarheid bij werkgever en medewerker noodzakelijk. De bank faciliteert, schept voorwaarden en investeert en de medewerker heeft de verantwoordelijkheid en het initiatief om blijvend inzetbaar te zijn. Periodiek stellen medewerker en leidinggevende in overleg een persoonlijk ontwikkelingsplan op. Hierin worden afspraken gemaakt over ontwikkeldoelen en -acties, zoals bijvoorbeeld het volgen van een opleiding, het lopen van een stage, het deelnemen aan een specifiek project of aan een EVC- procedure (Erkenning Verworven Competenties). Ook bestaat er de mogelijkheid van een loopbaancheck, met als doel meer inzicht te krijgen in de eigen toekomstmogelijkheden. Voor medewerkers vanaf 45 jaar die al een aantal jaren op dezelfde plek zitten, is er sinds enige jaren het Rabobank Seniorship. In 2009 hebben 109 medewerkers hiervan gebruik gemaakt. Zij kunnen met een frisse blik naar hun carrière- en levensontwikkeling kijken om het vervolg van hun loopbaan vorm te geven. In tijden van economische terugval moet ook de Rabobank kritisch zijn op de personeelsinzet in relatie tot het activiteitenniveau. Organisatiewijzigingen zijn onvermijdelijk. In sommige situaties leidt dit tot boventalligheid van medewerkers. In deze situaties worden medewerkers zorgvuldig begeleid. Hierbij is maat werk het uitgangspunt om een optimale oplossing voor de medewerker te bereiken. Gezond de crisis door Ook in 2009 leverde de Arbodienst Rabobank Groep een vitale bijdrage aan een gezonde organisatie. Juist in moeilijke tijden is het meer dan ooit van belang dat er aandacht is voor gezondheid en inzetbaarheid. De ingezette koers gericht op een laag verzuim, op gezonde en veilige werkomstandigheden en op gezondheidsbevordering werd ook in 2009 gevolgd. In het arbobeleid is behalve voor de gebruikelijke verzuimbegeleiding, steeds meer aandacht voor preventie. De huidige marktomstandigheden en budgettaire maatregelen zorgen voor extra druk op medewerkers en managers. De risicofactoren voor ontwikkeling van overmatige stress nemen toe. Dit is aanleiding geweest voor een actieplan:'Gezond de crisis door' dat bestaat uit een bewustwordingscampagne, workshops voor leidinggevenden en agendering van het thema in de diverse overlegvormen. De werkgroep Pandemie nam in 2009 een aantal maatregelen om ziekteverzuim door de Mexicaanse griep zoveel mogelijk te voorkomen dan wel te beperken. Ziekteverzuim In 2009 was het verzuim bij Rabobank Groep in Nederland met 3,7% (3,8%) net lager dan in 2008. De directe kosten - de kosten van doorbetaling van loon - bedroegen in 2009 ongeveer 117 (140) miljoen euro. Sinds 2009 wordt het ziekteverzuim gerapporteerd over het eerste en tweede ziektejaar. De Arbodienst Rabobank Groep volgt en analyseert het ziekteverzuim. Verzuimbegeleiding en re-integratie-inspanningen beogen uitgevallen arbeidsongeschikte medewerkers weer zo snel mogelijk - geheel of gedeeltelijk - aan het werk krijgen. Medewerkers en leidinggevenden beoordelen de verzuimbegeleiding met een 7,7. 80 Verslag 2009 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 81