Diversiteit op de werkvloer De Rabobank Groep gaat uit van een positieve benadering van verschillen in mensen. Als werkgever wil zij de diversiteit bevorderen en garant staan voor een discriminatievrije werkomgeving. Diversiteit stimuleert ondernemend gedrag. Uit diverse onderzoeken blijkt dat gevarieerde teamsamenstellingen de kwaliteit van de prestaties en de creativiteit verhogen. In 2009 heeft de Rabobank zich weer nadrukkelijk gepositioneerd als een aantrekkelijke werk gever voor alle doelgroepen door aanwezig te zijn op netwerkbijeenkomsten en carrière beurzen en door andere activiteiten om de instroom van nieuwe, verschillende medewerkers te stimuleren. Zo was de Rabobank een van de twee financiële werkgever op Diversity Works, een carrièrebeurs voor hoogopgeleid multicultureel talent. Ook ondersteunt de Rabobank multiculturele (studenten)netwerken zoals Tannet. Diversiteit is een randvoorwaarde voor ver schillende instroomprogramma's, zoals bijvoorbeeld voor de corporate management trainees. Lokale Rabobanken werken vanuit de visie dat de klant zich graag herkend ziet in de mede werker van de bank. Zo komt bij Rabobank Rotterdam inmiddels 30% van de medewerkers oorspronkelijk niet uit Nederland. Het registreren van de culturele achtergrond mag alleen met uitdrukkelijke toestemming van de medewerker. De cijfers die hierop betrekking hebben, geven dus geen volledig en betrouw baar beeld. Daarom is het niet zinvol in het verslag op te nemen hoeveel medewerkers een dubbele cultuur hebben en om te vermelden hoe groot deze groep is ten opzichte van het totaal aantal medewerkers. Vrouwen aan de top Het stimuleren van meer vrouwen aan de top blijft een belangrijk thema. In 2009 is voor het eerst een vrouw benoemd in de raad van bestuur van de Rabobank Nederland. In de raad van commissarissen werd een tweede vrouw benoemd. Bijna 11% van het senior management van de Rabobank Groep in Nederland is vrouw, het doel in 2009 was ten minste 15%. Naast maatregelen als een evenwichtige deelname van vrouwen in talentontwikkelprogramma's en het hanteren van streefcijfers bij de instroom van trainees, is in 2009 ook de basis gelegd voor een structureel programma. Doel is een even wichtige opbouw en continue aanwas van vrouwelijk talent aan de top. De Lage Landen startte in 2009 een onderzoek naar de positie van vrouwen in de organisatie op internationaal niveau. De uitkomsten worden gebruikt om doelstellingen en beleid op dit terrein te formuleren. In 2009 is ook LEAP!, een netwerk voor 'vrouwelijke leiders van vandaag en morgen', van start gegaan met de Rabobank Groep als een van de sponsoren. Dit netwerk verbindt ambitieuze vrouwen en biedt uitwisseling van hoogwaardige expertise, kennis en ervaringen. Goed werkgeverschap In 2009 was de trend dat de populariteit van een baan in de financiële sector afnam. Ondanks of misschien wel dankzij de financiële crisis heeft de Rabobank haar positie in de sector weten te versterken. In 2009 kreeg de Rabobank diverse prijzen en awards op het gebied van werkgeverschap. Het hele jaar was de Rabobank lijstaanvoerder op de Barometer van de favoriete werkgevers van Intelligence Group. Volgens een onderzoek van Ebbinge onder financiële studenten was de Rabobank de favoriete werkgever in de financiële sector. Ook in een onderzoek van Intermediair kwam de Rabobank als beste werkgever van Nederland uit de bus. Bevestigd werd dat de Rabobank uitstekende arbeidsvoorwaarden heeft. Acht van de tien medewerkers van de Rabobank heeft 's morgens zin om aan het werk te gaan. In 2009 won de Rabobank de Interne Reputatie Award van het zakenblad Incompany met de hoogste score op de eigenschappen betrouwbaar, solide en succesvol. Volgens onderzoeksbureau Blauw is 31% van de medewerkers van de Rabobank een superpromotor: een collega die zijn enthousiasme voor de Rabobank actief deelt of uitstraalt en door zijn omgeving serieus wordt genomen. Gemiddeld is dat in de financiële sector 12% en in Nederland 9%. De Rabobank staat in de top 5 van de beste ICT-werkgevers van CRF, Corporate Research Foundation, waarbij onder andere de interne promotiekansen hoog scoren. Een nieuwe cao In april 2009 sloot de Rabobank een nieuwe cao af. Gezien de turbulente economische omstandigheden is gekozen voor een relatief korte looptijd van 9 maanden tot 1 februari 2010. Er werd een collectieve loonsverhoging afgesproken van 1,5% per 1 mei 2009. Kernthema's van 79 Medewerkers

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 80