Medewerkers De Rabobank heeft stevige ambities. In de dienstverlening maken medewerkers het onderscheid en dus zijn zij bepalend voor het succes. Rabobankmedewerkers zijn ondernemend en bevlogen en werken resul taatgericht met elkaar samen. De relatie tussen Rabobank en werknemers is gebaseerd op volwassen arbeidsverhoudingen waarin wederkerigheid en gedeelde belangen centraal staan. Werkafspraken zijn gericht op wederzijdse flexibiliteit en doelgerichtheid zodat een optimaal resultaat wordt bereikt. De HR-visie 'Mensen maken de bank nog beter' die in 2007 is ontwikkeld, was in 2009 onverminderd actueel. De HR-uitdagingen die voortvloeien uit de strategie van de Rabobank Groep zijn samengevat in drie thema's: - management- en talentontwikkeling; - verhogen van de kwaliteit van medewerkers door bijvoorbeeld permanente educatie; - cultuuromslag in mentaliteit, houding en gedrag. Visie op leren en ontwikkelen Ook binnen de Rabobank wordt steeds breder gekeken naar de ontwikkeling van mensen. Naast het formele leren - vooral via opleidingen - is er oog voor het informele leren dat dage lijks tijdens het werk plaatsvindt. In 2009 is gewerkt aan het realiseren van een breed gedragen visie op leren en ontwikkelen. Deze visie is geijkt aan de kernwaarden om weer te geven wat de Rabobank hierin uniek maakt. In 2010 en 2011 zal de Visie op Leren en Ontwikkelen, die in eerste instantie ontwikkeld is voor lokale Rabobanken, Rabobank Nederland en Rabobank International, op verschillende manieren in de dagelijkse praktijk worden gebracht. Bijvoorbeeld door toegespitste leerinterventies, door het stimuleren van een leercultuur in de houding en aanpak van leidinggevenden en in de vorm van een nieuw virtueel leerplatform. In 2009 was het aantal cursisten dat een opleiding via e-learning volgde bijna 20% hoger dan in 2008, en het aantal examens dat digitaal werd afgenomen nam toe met ruim 65%. Dit sluit in praktische zin aan bij onze ambitie om een leeromgeving te creëren die uitgaat van duur zaamheid en waarbij we onder andere het reizen en gebruik van papier willen minimaliseren. Rabo Vastgoedgroep heeft in 2009 de Bouwfonds Academie opgericht met onder andere bedrijfs- en branchespecifieke masterclasses. Management- en talentontwikkeling Duurzaamheid is een kernwaarde van de Rabobank Groep en een duurzame relatie tussen werkgever en werknemer is dan ook één van de uitgangspunten in de management- en talentontwikkeling. Er zijn talentenprogramma's voor verschillende niveaus. In 2009 ging de Talentencoöperatie van start met een focus op talenten in de schalen 9 tot en met 11Door het versterken van (bancaire-) kennis en competenties (bijvoorbeeld op het gebied van leiderschap), maar ook door het stimuleren van netwerken worden de talenten erkend en geënthousiasmeerd, leder kwartaal start een nieuwe groep van zestig talenten die de kans krijgen hun blik te verbreden buiten de eigen discipline, waardoor meer inzicht ontstaat in de Rabobank Groep. 77 Medewerkers

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 78