Beloningsbeleid Ontwikkelingen corporate governance De raad van commissarissen heeft intensief met de raad van bestuur gesproken over het advies van de Adviescommissie Toekomst Banken en over voorstellen voor implementatie van de aangepaste Nederlandse corporate governance code en de Code Banken. Beoordeling en beloning leden raad van bestuur De bezoldiging van de leden en oud-leden van de raad van bestuur van Rabobank Nederland bedroeg in 2009 9,9 (9,0) miljoen euro. Dit bedrag bestaat uit: In miljoenen euro's 2009 2008 Salarissen6,6 6,7 Pensioenlasten1,3 1,1 Prestatiegebonden uitkeringen1,8 1,0 Overige0,2 0,2 Totaal 9,9 9,0 De coöperatieve identiteit en structuur van de Rabobank zijn verankerd in het beloningsbe leid voor de leden van de raad van bestuur. Binnen het kader van het door de centrale kring vergadering geformuleerde remuneratiebeleid heeft de raad van commissarissen de prestatiegebonden uitkering van ieder lid van de raad van bestuur vastgesteld op basis van de beoordeling die heeft plaatsgevonden naar aanleiding van het functioneren in 2008. Het remuneratierapport 2008 is na behandeling door de raad van commissarissen besproken met de vertrouwenscommissie uit de centrale kringvergadering. Laatstgenoemde commissie heeft hierover verslag gedaan aan de centrale kringvergadering, die optreedt als vertegenwoordiger van de leden van Rabobank Nederland. Het totale inkomen van ieder lid van de raad van bestuur is in overeenstemming met de normen die zijn geformuleerd in de Nederlandse corporate governance code, de Code Banken en de principes voor beheerst beloningsbeleid van De Nederlandsche Bank en de Autoriteit Financiële Markten. Al enige tijd is in het publieke domein een discussie gaande over het beloningsbeleid van financiële instellingen. Door diverse commentatoren wordt het bonusbeleid bij sommige financiële instellingen als exorbitant ervaren. In tegenstelling tot beursgenoteerde naamloze vennootschappen, met anonieme aandeel houders, is de coöperatieve vereniging Rabobank Nederland niet verplicht de beloning van de individuele leden van de raad van bestuur te publiceren. Ook dit jaar zal de Rabobank dat niet doen. Al jaren staat in de jaarrekening het totaalbedrag dat aan leden van de raad van com missarissen en aan leden van de raad van bestuur jaarlijks wordt uitgekeerd. In dit totaalbe drag worden conform IFRS onderscheiden de salarissen, de variabele beloning en de pensioenlasten. De Rabobank kent geen variabele beloning in de vorm van optie- en of aan delenpakketten die aan bestuurders of hoger management worden toegekend. De variabele beloning van de raad van bestuur van Rabobank Nederland is dan ook bescheiden van aard. Er is een korte termijn variabele beloning die maximaal 15% bedraagt van het vaste inkomen en die jaarlijks wordt uitgekeerd en er is een lange termijnbeloning die eveneens maximaal 15% bedraagt, doch die pas na 3 jaar tot uitkering komt. Slechts bij een klein aantal zeer spe cialistische functies binnen Rabobank International wordt een variabele looncomponent uit gekeerd die meer bedraagt dan 30% van het vaste salaris. Dit is in lijn met de beloningspraktijk die voor dit type medewerkers wereldwijd gebruikelijk is. Binnen de Rabobankorganisatie is nooit sprake geweest van een zodanige beloningsstruc tuur dat hierdoor eventueel onverantwoorde risico's zouden kunnen worden uitgelokt. De vertrouwenscommissie uit de centrale kringvergadering is sinds jaar en dag op de hoogte van de individuele salarissen van de leden van de raad van bestuur. Via die commissie wordt volledig transparant verantwoording afgelegd aan de leden van de coöperatie. De Rabobank is voornemens om straks ook de onafhankelijke monitoring commissie Code Banken dezelfde inzage te geven. 75 Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 76