interne financiële verhoudingen verhoogde Rabobank Nederland in 2009 het aandelenkapitaal van 2 miljard euro naar 4 miljard euro door uitgifte van aandelen aan de lokale Rabobanken. Op groepsniveau heeft deze uitgifte geen gevolgen voor het eigen vermogen. Strategische ontwikkelingen De raad van commissarissen heeft de actualisatie van de strategie goedgekeurd. Nadat ook de centrale kringvergadering hiermee had ingestemd, is daarmee de bestaande strategie op een aantal punten aangescherpt. Overigens volgt de raad van commissarissen de uitvoering van de strategie op de voet en worden de eventueel gewenste bijstellingen met de raad van bestuur besproken. Het bewaken van de samenhang en de besluitvorming rond voorgenomen deel nemingen, acquisities of desinvesteringen en de eventuele gevolgen voor de financiële ratio's krijgen de volle aandacht van de raad van commissarissen. Daarnaast heeft de raad van commissarissen met de raad van bestuur gesproken over de strategische samenwerking tussen Eureko en de Rabobank en is er een klankbordbespreking met de raad van bestuur gewijd aan de buitenlandse rural- en retailstrategie. Lokale Rabobanken De raad van commissarissen heeft met genoegen geconstateerd dat de lokale Rabobanken in 2009 een goede start hebben gemaakt met het programma Rabobank 2010. Rabobank Nederland ondersteunt de lokale Rabobanken bij deze ingrijpende operatie. Daarnaast heeft de raad van commissarissen aandacht besteed aan het nieuw voorgestelde bestuursmodel van de lokale Rabobanken, het Rabomodel, dat na zorgvuldige consultatie van de lokale Rabobanken is ontwikkeld door de interne commissie Evaluatie Bestuursmodellen. De behandeling van dit onderwerp in de raad van commissarissen werd voorbereid door de commissie voor coöperatieve aangelegenheden. De raad van commissarissen onderschrijft de uitgangspunten van dit model, dat vanaf medio 2010 geleidelijk het directiemodel en het partnershipmodel zal vervangen. Het Rabomodel gaat uit van professioneel collegiaal bestuur, sterk en onafhankelijk toezicht door de lokale raden van commissarissen vanuit een coöperatieve grondhouding en effectieve ledeninvloed, terwijl tevens de verbinding wordt benadrukt van de lokale met de centrale governance. In het Rabomodel worden de invloedsrol en de advies- en klankbordrol van de ledenraden optimaal benut. Ook krijgt ledeninvloed verder vorm door de totstand koming van voor de leden relevante communities. Commissariaat van de heer Heemskerk De raad van commissarissen heeft ermee ingestemd dat de heer Heemskerk, tot 1 juli 2009 voorzitter van de raad van bestuur, wegens ziekte van de president-commissaris van een beursgenoteerde onderneming vanaf mei 2009 de rol van president-commissaris van deze vennootschap heeft waargenomen. De heer Heemskerk was op dat moment reeds lid van de raad van commissarissen van deze vennootschap. Wisselingen in de bezetting van de raad van bestuur Op de algemene vergadering van 18 juni 2009 is afscheid genomen van de heer Heemskerk, voorzitter van de raad van bestuur, die op 1 juli 2009 met pensioen ging. De raad van commissarissen dankt hem zeer voor de inspirerende wijze waarop hij sinds 2002 leiding heeft gegeven aan Rabobank Nederland. Met ingang van dezelfde datum heeft de raad van commissarissen de heer Moerland tot voorzitter en mevrouw Silvis en de heer Marttin tot leden van de raad van bestuur benoemd. Ook herbenoemde de raad van commissarissen de heer Brugginkals lid van de raad van bestuur voor een periode van vier jaar. Maatschappelijk verantwoord ondernemen Het stemt de raad van commissarissen tevreden dat maatschappelijk verantwoord ondernemen in 2009 verder is geïntegreerd in de dienstverlening van de Rabobank. Dit heeft er onder andere toe geleid dat het maatschappelijk verslag en het financiële verslag met ingang van het boek jaar 2009 zijn geïntegreerd. De commissie voor coöperatieve aangelegenheden heeft zich gedurende het verslagjaar in een adviserende hoedanigheid over diverse MVO-gerelateerde thema's gebogen en heeft daarover met de raad van bestuur van gedachten gewisseld. 74 Verslag 2009 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 75