op het gebied van kennisvergroting ondernomen. Belangrijke aandachtspunten bij de beoor deling van het functioneren zijn de aanwezigheid bij, en de bijdragen van commissarissen aan de vergaderingen van de raad, de mate waarin de raad, de commissies en de commissarissen voldoen aan het gewenste profiel, de samenstelling en de vereiste competenties van de raad van commissarissen en van de afzonderlijke commissies. Waar nodig worden de vertegen woordigde competenties aangevuld door nieuwe benoemingen. Het audit compliance committee heeft in 2009 zijn samenstelling en functioneren tegen het licht gehouden en op grond daarvan enkele verbeteringen in de werkwijze doorgevoerd. Werkzaamheden van de raad van commissarissen in 2009 Conform zijn formele taak heeft de raad van commissarissen toezicht gehouden op het beleid van de raad van bestuur en de algemene gang van zaken bij Rabobank Nederland en de met haar verbonden ondernemingen. Daarnaast fungeerde de raad van commissarissen als klankbord voor de raad van bestuur. Als regulier terugkerende onderwerpen zijn de jaar- en halfjaarcijfers, de operationele en financiële doelstellingen, de strategie, het maatschappelijk verantwoord ondernemen, en de aan de onderneming verbonden risico's besproken c.q. goedgekeurd. In het kader van de risico's zijn onder andere de uitkomsten besproken van de beoordeling door de raad van bestuur van de opzet en werking van de interne risicobeheer- sings- en controlesystemen en significante wijzigingen daarin. Daarnaast werd het functioneren van de complianceorganisatie binnen de Rabobank Groep besproken alsmede de naleving van wet- en regelgeving, de verhouding met de lokale Rabobanken en ICT. De raad van commissarissen heeft voorts kennisgenomen van de jaarrapportage van de vertrouwens commissie van de Regeling Interne Melding Misstanden Rabobanken heeft de Regeling Bestuurderskredieten Rabobank Nederland geactualiseerd.Tot slot werd gesproken over de herziening van de taakverdeling binnen de raad van bestuur in verband met de pensionering van de heer Heemskerk en het aantreden van de heer Marttin en mevrouw Silvis als nieuwe leden van de raad van bestuur. Speciale aandacht ging hierbij uit naar de onderverdeling per 1 juli 2009 van het bedrijfsonderdeel Rabobank International in een werkgebied wholesale onder leiding van de heer Schat en een werkgebied rural- en retailbanking onder leiding van de heer Marttin. De raad van commissarissen richt zich bij de vervulling van zijn taak naar het belang van Rabobank Nederland en de met haar verbonden ondernemingen en betrekt daarin ook de belangen van de bij Rabobank Nederland betrokkenen en de voor de Rabobank relevante maatschappelijke aspecten van verantwoord ondernemen. De commissies uit de raad van commissarissen hebben naar het oordeel van de raad van commissarissen gedurende het verslagjaar op actieve en alerte wijze uitvoering gegeven aan hun taakopdracht. Hiermee werd een belangrijke bijdrage geleverd aan de vervulling van de toezichthoudende verantwoordelijkheid van de raad van commissarissen. Onderwerpen die in 2009 bijzondere aandacht kregen Jaarrekening 2008, halfjaarverslag 2009 en begroting 2010 De raad van commissarissen heeft het jaarverslag 2008 van Rabobank Nederland en de Rabobank Groep uitvoerig besproken, inclusief het verslag van de raad van bestuur, het begeleidende accountantsrapport, de jaarrekening en het voorstel tot winstbestemming. Ook de managementletter, inclusief de managementresponse, werd in aanwezigheid van de interne en de externe accountant gedetailleerd besproken. Ten behoeve van de toetsing van de jaarrekening 2008 verrichtte het audit compliance committee intensief voorwerk. De raad van commissarissen heeft tevens het halfjaarverslag 2009 van de Rabobank Groep uitvoerig besproken. Mede gelet op de Basel ll-regels, heeft de raad van commissarissen met de raad van bestuur gesproken over het toekomstige solvabiliteitsbeleid. Conform de statuten is de begroting voor 2010 door de raad van commissarissen besproken en goedgekeurd. Ook hier heeft het audit compliance committee belangrijk voorwerk verricht. Bij de behandeling van de jaarrekening en de begroting heeft de raad van commissarissen benadrukt dat het kosten niveau bij Rabobank Nederland en bij de lokale Rabobanken een punt van voortdurende aandacht dient te blijven, evenals het belang van toevertrouwde middelen als belangrijke bron van financiering. Als gevolg van een in 2007 afgerond onderzoek naar evenwichtige 73 Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 74