commissarissen. De kandidaatstelling van mevrouw Asscher vond plaats op aanbeveling van de Ondernemingsraad van Rabobank Nederland en de kandidaatstelling van de heer De Bruijn op aanbeveling van de algemene vergadering. De raad van commissarissen stelt deze betrokken heid van de algemene vergadering en de Ondernemingsraad zeer op prijs. Op de hoogte blijven van ontwikkelingen De voorzitter van de raad van commissarissen onderhoudt intensief contact met de voorzitter van de raad van bestuur en overlegt maandelijks met de interne accountant en de directeur Toezicht. Verder vindt minstens viermaal per jaar een gesprek plaats tussen de voorzitter van de raad van commissarissen, de voorzitter van het audit compliance committee, de externe accountant en de interne accountant. De leden van de raad van commissarissen zijn gedurende het jaar geregeld als toehoorder aanwezig bij vergaderingen van de Ondernemingsraad van Rabobank Nederland en van de Groepsondernemingsraad Aangesloten Banken, bij vergade ringen van de kringen en bij de centrale kringvergaderingen. Hierdoor houdt de raad van commissarissen goed voeling met wat er leeft bij de belangrijkste stakeholders van Rabobank Nederland. In 2009 hebben de leden van de raad van commissarissen zich in het kader van de periodieke bijscholing laten informeren over de oorzaken van de kredietcrisis en de financieel economische gevolgen daarvan, de vooruitzichten voor de economie, de gevolgen van de International Financial Reporting Standards (IFRS) op de financiële verslaglegging, de implica ties van IFRS in relatie tot de kredietcrisis en de verwerking van pensioenen in de jaarrekening. Vergaderfrequentie De raad van commissarissen kwam in 2009 achtmaal bijeen. Geen enkele commissaris is herhaaldelijk bij deze vergaderingen afwezig geweest. De raad van commissarissen kent vijf commissies. Het audit compliance committee kwam in 2009 negenmaal bijeen, de beroeps commissie tweemaal en de commissie voor coöperatieve aangelegenheden, de benoemings commissie en de remuneratiecommissie elk viermaal. Leden M. Minderhoud, voorzitter prof. dr. L. Koopmans, vast lid ir. B. Bijvoet dr. ir. A.W. Veenman prof. dr. C.P. Veerman ing. AJ.A.M. Vermeer Commissies uit de raad van commissarissen Audit compliance committee Het audit compliance committee bereidt de besluitvorming van de raad van commissarissen voor betreffende het toezicht op het bestuur in het kader van financiële aangelegenheden, ICT en compliancegerelateerde onderwerpen. In het verslagjaar heeft het audit compliance committee de besluitvorming van de raad van commissarissen voorbereid inzake de jaarstukken 2008, de halfjaarstukken 2009 en de begroting voor 2010. Voorts heeft het audit compliance committee zich nauwgezet laten informeren over de ontwikkelingen op de financiële markten. De aandacht ging daarbij met name uit naar onderwerpen als de resultaatontwikkeling van de Rabobank Groep, de solva- biliteits- en liquiditeitsontwikkeling van de Rabobank Groep, de boekhoudkundige verwerking van impairments, de werking van de control- en beheersmechanismen, het concentratierisico en het systeemrisico, de mogelijkheden tot het aantrekken van funding, de ontwikkeling van de rating en het beleid inzake debet- en credittarieven. Het audit compliance committee heeft zich bovendien indringend beziggehouden met de 'lessons learned' inzake de krediet crisis. Ook is stilgestaan bij de ontwikkeling van het bancaire landschap als gevolg van de kredietcrisis en de veranderingen in de financiële sector en het toezicht daarop. Daarbij zijn verkennende besprekingen gewijd aan de aangekondigde wijzigingen in de financiële regel geving inzake onder andere vermogenseisen en liquiditeit. Op uitnodiging van de raad van bestuur heeft het audit compliance committee tevens voor de raad van bestuur als klankbord gefungeerd over het samenstel van al deze ontwikkelingen en de hiermee samenhangende strategische keuzes. Andere door het audit compliance committee behandelde onderwerpen betroffen de maandcijfers en de kwartaalrapportages inzake de financiële ontwikkeling van de Rabobank Groep, het fundingmandaat 2009 en 2010, het solvabiliteitsbeslag bij Rabobank International en dochterondernemingen en de rapportages inzake tekortkomingen in de beheersing van de financiële verslaggeving. Het audit compliance commitee heeft het Auditplan Rabobank Groep 2010 goedgekeurd, positief geadviseerd over de actualisatie van het Charter van Audit Rabobank, en de kwartaalrapportages van de interne accountant (Audit Rabobank Groep) besproken. 71 Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 72