- Raad van commissarissen. De raad van commissarissen van Rabobank Nederland voldoet vrijwel geheel aan de bepalingen van de Code Banken. Uit de impactanalyse die is gemaakt, is gebleken dat sommige werkwijzen iets moeten worden aangescherpt. Een voorbeeld daarvan is het programma van permanente educatie. Er is al veel aandacht voor bijscholing van commissarissen, maar in 2010 zal worden gestart met een programma van permanente educatie. Daarnaast wordt er vanaf 2010 voor iedere vacature in de raad van commissarissen een individuele profielschets opgesteld en worden de reglementen van de raad van commissarissen en haar commissies voor zover nodig in lijn gebracht met de Code Banken. Ten slotte zal het onderwerp risicomanagement nog meer aandacht krijgen in het audit compliance committee en de raad van commissarissen. - Risicomanagement. De Rabobank voldoet reeds in grote lijnen aan de aanbevelingen uit de Code Banken op het vlak van risicomanagement. Zo stelt de raad van bestuur het risicobeleid vast en houdt de raad van commissarissen hier toezicht op. Eveneens kent de Rabobank een geformaliseerd proces om nieuwe producten voor introductie goed te keuren. Bezien wordt of alle processen volledig voldoen aan de bepalingen van de Code Banken over risico management. Op onderdelen zijn al acties uitgezet om enkele processen aan te scherpen. Zo wordt bijvoorbeeld een verklaring opgesteld met betrekking tot risicobereidheid die voldoet aan de Code Banken en wordt het reglement van het audit compliance committee uit de raad van commissarissen aangescherpt. - Audit. De Rabobank voldoet aan de bepalingen die opgenomen zijn in hoofdstuk 5 van de Code Banken rondom het onderwerp audit, met dien verstande dat het tripartiete overleg tussen de externe accountant, de interne audit en De Nederlandsche Bank (punt 5.6 van de Code Banken) eerst vanaf 2010 zo ingericht is. - Beloningsbeleid. De Rabobank heeft een gap-analyse gemaakt van het beloningsbeleid bij de Rabobank enerzijds en de Code Banken anderzijds. Gebleken is dat het beleid van de Rabobank met betrekking tot de beloning van het senior management op vrijwel alle onderdelen voldoet aan de Code Banken. De Rabobank hanteert een zorgvuldig, beheerst en gematigd beloningsbeleid dat past bij de strategie, het gewenste risicoprofiel, de gedeelde doelstellingen van de coöperatie en onze kernwaarden. Het beloningsbeleid houdt rekening met de langetermijnbelangen van de bank, met de internationale context van de markten waarop zij actief is en met de gebruiken die op dit gebied maatschappelijk geaccepteerd zijn. De Rabobank heeft, uitgaande van de coöperatieve identiteit van de Rabobank, in 2009 een 'Visie op belonen' opgesteld die de zorgvuldige toepassing van deze uitgangspunten in alle onderdelen van de Rabobank Groep nog verder zal versterken. Daarnaast zullen bestaande regelingen en procedures waar nodig worden aangescherpt. De eerste stappen daarvoor zijn reeds in gang gezet. De Rabobank zal de Code Banken geheel naleven, waarbij naar verwachting slechts sprake zal zijn van een enkele afwijking die overeenkomstig het 'pas toe of leg uit'-beginsel zal worden uitgelegd. 66 Verslag 2009 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 67