Code Banken Ledenraad Lokale Rabobanken met een directiemodel hebben altijd een ledenraad om de ledenzeggen schap en de ledeninvloed stevig en structureel te verankeren. De bevoegdheden van de ledenraad in het directiemodel zijn dezelfde als die van de ledenraad in het partnershipmodel. Medezeggenschap binnen de Rabobank Groep De Rabobank hecht veel waarde aan het overleg met de verschillende werknemersvertegen woordigingen. Medezeggenschap van werknemers binnen de Rabobank Groep is op diverse niveaus vormgegeven. Voor zaken die de onderneming van Rabobank Nederland betreffen, is de Ondernemingsraad van Rabobank Nederland ingesteld. Dochterondernemingen als Robeco, De Lage Landen, Orbay en Rabo Vastgoedgroep hebben elk hun eigen ondernemings raad die bevoegd is tot het overleg over zaken die deze ondernemingen betreffen. Daarnaast heeft ook iedere lokale Rabobank een eigen ondernemingsraad om te overleggen over de zaken die de betreffende lokale Rabobank aangaan. De Groepsondernemingsraad Aangesloten Banken (GOR AB) is een op de coöperatieve structuur geënt medezeggenschapsorgaan dat de belangen van de medewerkers van de lokale Rabobanken vertegenwoordigt in vraagstukken die alle of een meerderheid van de lokale Rabobanken aangaan. Als er sprake is van een in de Wet op de ondernemingsraden omschreven voorgenomen besluit dat gevolgen heeft voor de meerderheid van de lokale Rabobanken, wordt dit ter instemming of advisering aan de GOR AB voorgelegd. De GOR AB laat de positie van de ondernemingsraden van de lokale Rabobanken ongemoeid als het gaat om een voorgenomen besluit dat niet geldt voor de meerderheid van alle lokale Rabobanken. Tevens kent de Rabobank Groep een overleg met werknemers op Europees niveau, de European Working Group (EWG). Hierin zijn werknemers van Rabobank- vestigingen uit de lidstaten van de Europese Unie vertegenwoordigd. In ieder geval tweemaal per jaar wordt met de raad van bestuur overlegd over ontwikkelingen binnen de Rabobank Groep. De rol van de nationale medezeggenschapsorganen wordt hierdoor niet aangetast. Nederlandse corporate governance code Hoewel Rabobank Nederland hiertoe vanwege haar coöperatieve structuur niet verplicht is, leeft Rabobank Nederland de Nederlandse corporate governance code op vrijwillige basis na. Rabobank Nederland wijkt mede vanwege haar coöperatieve structuur op enkele plaatsen af van de Nederlandse corporate governance code. Voor meer informatie hierover wordt verwezen naar: www.rabobank.com/jaarverslagen. Op 9 september 2009 is de Code Banken voor de Nederlandse banken verbindend vastgesteld door het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Banken in reactie op het rapport 'Naar herstel van vertrouwen' van de Adviescommissie Toekomst Banken. Alhoewel de Code Banken pas op 1 januari 2010 in werking treedt, heeft de Rabobank in 2009 al voorbereidende stappen gezet om de Code Banken na te leven. Hieronder wordt per hoofdstuk van de Code Banken ingegaan op de meest relevante onderwerpen. - Raad van bestuur. Twee belangrijke onderwerpen die in de paragraaf over de raad van bestuur staan, zijn zorgplicht en de moreel-ethische verklaring. In het kader van de zorgplicht heeft de raad van bestuur al in oktober 2007 het beleidskader 'Zorg voor de klant' vastgesteld voor de gehele Rabobank Groep. Hierin staat in negen uitgangspunten hoe de Rabobank wil omgaan met de verschillende aspecten van zorgplicht. Vervolgens heeft de raad van bestuur eind 2007 een programma ingesteld om de organisatie bewust te maken van dit gedachte goed. In de jaren 2008 en 2009 is het beleidskader op succesvolle wijze geïntroduceerd in de gehele organisatie. - De tekst van de moreel-ethische verklaring is in 2009 voorbereid. De in de moreel-ethische verklaring opgenomen principes zullen in 2010 onder de aandacht worden gebracht van de medewerkers van de Rabobank Groep. Hierbij zal de Gedragscode Rabobank Groep en het omgaan met dilemma's centraal staan. De Gedragscode Rabobank Groep omvat de in de moreel-ethische verklaring opgenomen principes. Definitieve besluitvorming omtrent de tekst van de moreel-ethische verklaring en het communicatieplan zal begin 2010 plaatsvinden. 65 Corporate governance

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 66