Raad van commissarissen Een Rabobank met een partnershipmodel heeft een raad van commissarissen waarvan de leden door de algemene vergadering worden benoemd uit de leden van de lokale Rabobanken. De raad van commissarissen oefent toezicht uit op het beleid van het bestuur en op de alge mene gang van zaken in de coöperatie en haar bedrijf. De raad van commissarissen spreekt zich uit over het algemene beleid en staat het bestuur met raad terzijde. Belangrijke besluiten van het bestuur vereisen goedkeuring van de raad van commissarissen. De toenemende omvang en complexiteit van lokale Rabobanken stellen hoge eisen aan de individuele leden van de raden van commissarissen. In de praktijk zijn deze raden samen gesteld uit personen met gevarieerde ervaring, competenties en achtergronden. Dat verhoogt enerzijds de kwaliteit van het functioneren van de 'checks and balances' binnen de lokale Rabobanken en zorgt anderzijds voor het gewenste evenwicht tussen bankprofessionals en maatschappelijke professionals. Om de commissarissen van de lokale Rabobanken in hun functioneren te ondersteunen, biedt Rabobank Nederland lokale commissarissen een breed pakket kennisverhogende programma's aan. Commissarissen ontvangen een vergoeding voor hun werkzaamheden. Algemene vergadering Binnen het partnershipmodel is er een algemene vergadering die wordt gevormd door de leden van de coöperatie. Deze algemene vergadering is bevoegd te besluiten over onder andere het benoemen en ontslaan van de leden van het bestuur (met uitzondering van de algemeen directeur), het benoemen van de leden van de raad van commissarissen, het vast stellen van de jaarrekening en de besteding van de winst. Ledenraad Steeds meer banken met een partnershipmodel hebben ook een ledenraad. Een ledenraad is een afvaardiging van het totale ledenbestand, die door en uit de leden wordt gekozen. De ledenraad neemt de bevoegdheden van de algemene vergadering van leden grotendeels over en bevordert en structureert de ledeninvloed en de ledenbetrokkenheid. Een ledenraad bestaat uit 30 tot 50 leden en bespreekt zaken als de koers van de bank, het distributiebeleid en de dienstverlening aan de klanten. De ledenraad fungeert als belangrijke gesprekspartner van het bestuur bij het ontwikkelen van strategisch beleid, neemt een aantal taken van de algemene vergadering over zoals het vaststellen van de jaarrekening en het benoemen van de leden van de raad van commissarissen. Ook is de ledenraad dikwijls betrokken bij selectie van lokale projecten die in aanmerking komen voor coöperatief dividend. Coöperatief dividend omvat alle investeringen en bestedingen die worden gedaan ter verbetering van de econo mische, sociale en culturele omgeving inclusief initiatieven op het terrein van duurzaamheid. Directiemodel Directie In het directiemodel heeft de lokale Rabobank een door de raad van commissarissen benoemde meerhoofdige directie, bestaande uit bancaire professionals, die functioneert onder toezicht van de raad van commissarissen. Er zijn geen door en uit de leden gekozen bestuurders, zoals dat wel het geval is in het partnershipmodel. De directie is verantwoordelijk voor het besturen van de lokale Rabobank. Raad van commissarissen Banken met een directiemodel hebben net als banken met een partnershipmodel een raad van commissarissen die toezicht uitoefent op het beleid van de directie. Deze raad van commissarissen heeft dezelfde taken en bevoegdheden als de raad van commissarissen in het partnershipmodel. Algemene vergadering In het directiemodel beslist de algemene vergadering uitsluitend over majeure kwesties die het voortbestaan van de lokale Rabobank raken, zoals beslissingen over ontbinding van de coöperatie of opzegging van het lidmaatschap van Rabobank Nederland. 64 Verslag 2009 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 65