Ledeninvloed Omdat de Rabobank een coöperatie is, heeft zij in tegenstelling tot (beurs)vennootschappen geen aandeelhouders maar leden. De lokale coöperatieve Rabobanken zijn lid van de coöpe ratie Rabobank Nederland en spelen daardoor een belangrijke rol bij het functioneren van de governance van Rabobank Nederland. Een belangrijk element daarbij is de open en trans parante cultuur met een duidelijke verantwoording over het gevoerde bestuur, het gehouden toezicht en de beoordeling daarvan. De invloed en zeggenschap van de lokale Rabobanken manifesteren zich via vertegenwoordiging in twee organen: de centrale kringvergadering en de algemene vergadering. De lokale Rabobanken kunnen volgens een verdeelsleutel die periodiek door de raad van bestuur wordt geactualiseerd hun stem uitbrengen in de algemene vergadering en via een getrapte vertegenwoordiging in de centrale kringvergadering. Centrale kringvergadering De lokale Rabobanken zijn geografisch georganiseerd in twaalf kringen, die elk een bestuur van zes personen hebben. De kringbesturen vormen gezamenlijk de centrale kringvergadering (CKV), die viermaal per jaar in Utrecht bijeenkomt. Voorafgaand aan iedere CKV hebben de banken die tot een kring behoren overleg in hun kringvergaderingen over de agendapunten. De leden van de lokale Rabobanken worden dus via de vertegenwoordiging van de lokale bestuurs- en toezichtorganen in de kringbesturen ook vertegenwoordigd in de CKV, zij het zonder last of ruggespraak. De meerderheid van de kringbesturen en dus ook van de CKV bestaat uit door de lokale leden gekozen personen die vanuit hun betrokkenheid bij de Rabobankorganisatie deze rol willen vervullen. De CKV is onder andere bevoegd regels vast te stellen die bindend zijn voor alle lokale Rabobanken. Ook stelt de CKV de strategie van de Rabobank Groep vast. Deze beschrijft de uitgangspunten van het door de raad van bestuur te voeren beleid en is daardoor in hoge mate bepalend voor de koers van de Rabobank Groep. Voorts keurt de CKV de begroting goed van de activiteiten die Rabobank Nederland verricht ten behoeve van de lokale Rabobanken. In de CKV vinden indringende inhoudelijke discussies plaats. Deze zijn niet alleen ingegeven door de specifieke taken en bevoegdheden van de CKV, maar ook door het streven naar com mitment van de lokale Rabobanken en consensus tussen de lokale Rabobanken en Rabobank Nederland. Ten slotte brengt de centrale kringvergadering voorafgaand advies uit aan de lokale Rabobanken over alle onderwerpen die voor de algemene vergadering zijn geagendeerd. De verantwoording over het beleid die Rabobank Nederland in de CKV aan haar leden aflegt, gaat aanmerkelijk verder dan de verantwoording die een beursgenoteerde naamloze vennootschap gewoonlijk aflegt aan haar aandeelhouders. Door de bijzondere relatie tussen Rabobank Nederland en haar leden is de opkomst bij de CKV nagenoeg honderd procent. Om slagvaardig te kunnen optreden, heeft de CKV uit haar midden drie commissies benoemd die belast zijn met specifieke taken. De vertrouwenscommissie adviseert over benoemingen in de raad van commissarissen, stelt de hoogte van de vergoeding van de raad van commissarissen vast en beoordeelt de toepassing van het remuneratiebeleid door de raad van commissarissen. De CKV-coördinatiecommissie stelt de CKV-agenda vast en toetst de te agenderen stukken aan formele vereisten. De commissie voor spoedzaken adviseert in spoedeisende, koersgevoelige en/of vertrouwelijke gevallen over majeure (des)investeringen namens de CKV aan de raad van bestuur. Algemene vergadering De algemene vergadering is het orgaan waarin alle lokale Rabobanken, als leden van Rabobank Nederland, directe zeggenschap kunnen uitoefenen. Hier komen belangrijke zaken aan de orde, zoals de vaststelling van de jaarrekening, het verlenen van decharge, de wijziging van statuten en de benoeming van de leden van de raad van commissarissen. Doordat de CKV voorafgaand advies uitbrengt over alle onderwerpen die in de algemene vergadering zijn geagendeerd, is gewaarborgd dat voorafgaand aan de algemene vergadering een inhoudelijke discussie over deze onderwerpen heeft plaatsgevonden op lokaal, regionaal en centraal niveau. Ook de opkomst tijdens de algemene vergadering is nagenoeg honderd procent. 62 Verslag 2009 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 63