De leden van de raad van bestuur worden voor een periode van vier jaar benoemd door de raad van commissarissen, maar hebben een arbeidscontract voor onbepaalde tijd. Herbenoemingen geschieden eveneens voor een periode van vier jaar. De raad van commissarissen kan bestuurders tevens schorsen of ontslaan. De raad van commissarissen bepaalt de bezoldiging van de leden van de raad van bestuur en legt daarover verantwoording af aan de vertrouwens commissie uit de centrale kringvergadering. De centrale kringvergadering stelt, op voorstel van de raad van commissarissen, de uitgangspunten vast van het beloningsbeleid van de raad van bestuur. Tot slot beoordeelt de raad van commissarissen periodiek het functioneren van de raad van bestuur en verbindt hier conclusies aan. Raad van commissarissen De raad van commissarissen houdt toezicht op het beleid van de raad van bestuur en op de algemene gang van zaken bij Rabobank Nederland en de met haar verbonden ondernemingen. Onderdeel daarvan is het toezicht op de naleving van wettelijke, statutaire en andere relevante regels. In de praktijk betekent dit dat de realisatie van de groepsdoelstellingen, evenals de strategie, de ondernemingsrisico's, de opzet en de werking van de interne risicobeheersings- en controlesystemen, het financiële verslaggevingsproces en de naleving van de wet- en regel geving uitgebreid worden besproken en regelmatig worden getoetst. Voorts vervult de raad van commissarissen een adviserende rol voor de raad van bestuur. De raad van commissarissen kent vijf commissies, te weten het audit compliance committee, de commissie voor coöperatieve aangelegenheden, de benoemingscommissie, de remuneratiecommissie en de beroepscommissie. Deze commissies verrichten voorbereidende en adviserende werkzaam heden ten behoeve van de raad van commissarissen. Bij de vervulling van hun taak richten de commissarissen zich op het belang van alle stake holders van Rabobank Nederland alsmede de met haar verbonden ondernemingen en daarbij betrekken zij ook de voor de diverse bedrijfsonderdelen relevante maatschappelijke aspecten van ondernemen. Belangrijke besluiten van de raad van bestuur zijn onderworpen aan goed keuring door de raad van commissarissen, zoals besluiten over de strategie die moet leiden tot het realiseren van de doelstellingen, over de randvoorwaarden die bij de strategie worden gehanteerd, bijvoorbeeld ten aanzien van financiële risico's en de relevante aspecten van maatschappelijk verantwoord ondernemen, over de jaarlijkse vaststelling van de beleids plannen en de begroting, de operationele en financiële doelstellingen en over strategische samenwerking met derden, belangrijke investeringen en acquisities. De leden van de raad van commissarissen worden benoemd door de algemene vergadering van Rabobank Nederland op voordracht van de raad van commissarissen. Daarbij hebben de raad van bestuur, de Ondernemingsraad van Rabobank Nederland en de algemene vergadering elk het recht personen aan te bevelen die de raad van commissarissen in overweging kan nemen bij de voordracht voor commissarisbenoemingen. Bij de voordracht en de benoeming van commissarissen vormt onder andere het aspect onafhankelijkheid van de individuele leden een belangrijke overweging. Zelfs de schijn van belangenverstrengeling moet worden vermeden. In de profielschets voor de raad van commissarissen zijn eisen opgenomen voor zijn omvang en samenstelling, waarbij rekening is gehouden met de aard van de door Rabobank Nederland gevoerde ondernemingen en haar activiteiten, de deskundigheid en achtergrond van de commissarissen en de diversiteit in de samenstelling van de raad van commissarissen. De profielschets voor de raad van commissarissen wordt opgesteld in overleg met de vertrou wenscommissie uit de centrale kringvergadering en vastgesteld door de algemene vergadering. Bij de voordracht van kandidaten voor benoeming of herbenoeming wordt binnen de kaders van de profielschets specifiek rekening gehouden met de gewenste samenstelling en de in de raad vertegenwoordigde competenties. De vertrouwenscommissie uit de centrale kringvergadering bepaalt de bezoldiging van de commissarissen en heeft bovendien inspraak in de profielschets van de leden van de raad van commissarissen. De raad van commissarissen evalueert onder leiding van de voorzitter doorlopend het eigen collectieve functioneren en dat van de afzonderlijke commissies en individuele commissarissen. Er worden regelmatig initiatieven ontplooid om de kennis van de commissarissen op diverse vlakken up-to-date te houden dan wel te vergroten. 61 Corporate governance

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 62