Corporate governance Rabobank Nederland Vanwege haar coöperatieve organisatievorm kenmerkt de corporate governance van de Rabobank zich door een uniek systeem van 'checks and balances'. Hierdoor is deze governance in vele opzichten nog stringenter dan bij beursgenoteerde ondernemingen. De leden van de zelfstandige lokale coöperatieve Rabobanken oefenen invloed uit op lokaal niveau. Op hun beurt spelen de lokale Rabobanken als leden van Rabobank Nederland een zeer belangrijke rol in de beleidsvorming binnen de Rabobankorganisatie. Uniek is bijvoorbeeld de centrale kringvergadering, die viermaal per jaar bijeenkomt. Daar klinkt de invloed van de leden, de lokale Rabobanken, door tot in nagenoeg alle strategische besluiten. De Rabobank wil een stuwende en vernieuwende kracht zijn die bijdraagt aan een duurzame ontwikkeling van welvaart en welzijn. De Rabobank geeft hier onder andere invulling aan door'coöperatief dividend'uit te keren aan de samenleving, meer hierover in het hoofdstuk De coöperatie in de maatschappij. Hoewel de Nederlandse corporate governance code niet van toepassing is op de coöperatieve ondernemingsvorm, voldoet de corporate governance van Rabobank Nederland er wel in grote lijnen aan. Ook onderschrijft de Rabobank de in 2009 door de Nederlandse Vereniging van Banken vastgestelde Code Banken. Ook de medezeggenschap van werknemers binnen de Rabobank Groep heeft een eigen coöperatieve dimensie. www.rabobank.com/corporategovernance-nl Raad van bestuur De raad van bestuur van Rabobank Nederland is verantwoordelijk voor het besturen van Rabobank Nederland en de met haar verbonden ondernemingen. De besturing van de Rabobank Groep is gebaseerd op haar strategische uitgangspunten en in het verlengde daarvan op de samenhang tussen risico, rendement en vermogen. Dit omvat de verantwoordelijkheid voor de realisatie van de doelstellingen van de Rabobank Groep als geheel, voor het strategische beleid met het bijbehorende risicoprofiel, de resultatenontwikkeling, de voor de onderneming relevante maatschappelijke aspecten voor ondernemen, de synergie binnen de Rabobank Groep, de naleving van alle relevante wet- en regelgeving, de beheersing van de ondernemings risico's en de financiering van de Rabobank Groep. De raad van bestuur legt over dit alles ver antwoording af aan de raad van commissarissen, de centrale kringvergadering en de algemene vergadering van Rabobank Nederland, gevormd door de leden, de lokale Rabobanken. Krachtens de Wet op het financieel toezicht en de daarop gebaseerde wetgeving en regels van toezichthouders worden eisen gesteld aan financiële instellingen. Toezicht op de solidi teit en stabiliteit - prudentieel toezicht - wordt uitgeoefend door De Nederlandsche Bank. Toezicht op ordelijke en transparante marktprocessen, zuivere verhoudingen tussen markt partijen en zorgvuldige behandeling van cliënten - gedragstoezicht - wordt uitgeoefend door de Autoriteit Financiële Markten. Deze regels met betrekking tot het toezicht vormen voor de Rabobank Groep uiteraard het kader voor de inrichting van de organisatie en de beheersing van de activiteiten. 60 Verslag 2009 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 61