Operationeel risico De Rabobank definieert operationeel risico als de kans op verliezen veroorzaakt door ontoe reikende of falende interne processen, mensen of systemen of door externe gebeurtenissen. Dit is inclusief juridische risico's, maar exclusief strategische bedrijfsrisico's en reputatierisico. De operationele risicomanagementfunctie wordt groepsbreed aangestuurd vanuit het direc toraat Group Risk Management. Dit directoraat bepaalt het beleid en de kaders voor alle groepsonderdelen. De verantwoordelijkheid voor het managen van de specifieke operationele risico's is belegd bij het senior management van de afzonderlijke onderdelen, aangezien de risico's sterk verschillen per onderdeel en de beheersen van risico's zo dicht mogelijk bij de bron dient plaats te vinden. Group Risk Management ziet er vervolgens op toe dat de kaders worden gevolgd en dat de risico's en de wijze van beheersing groepsbreed inzichtelijk zijn. De Rabobank Groep handelt daarnaast binnen de kaders van de Basel II Advanced Measurement Approach voor het managen van operationele risico's. Het Operationeel Risk Capital Model is gebaseerd op de Loss Distribution Approach. In dit model wordt ondermeer gebruikgemaakt van interne en externe verliesdata en scenarioanalyses. Een bonus/malussysteem op basis van de kwaliteit van de risicobeheersing binnen de groepseenheden is gekoppeld aan het model. Binnen de groepsonderdelen zijn risicomanagementcommissies ingesteld die de operationele risico's, inclusief businesscontinuïteitsrisico's en frauderisico's, van het betreffende onderdeel identificeren, meten en bewaken. Verder zijn er productgoedkeuringscommissies ingesteld op diverse niveaus binnen de Rabobank Groep. Deze commissies fungeren als een extra waar borg voor de introductie van nieuwe producten of wijzigingen in bestaande producten. Valutarisico Valutarisico is het risico dat valutakoersveranderingen een negatieve invloed hebben op het resultaat of de waarde van het vermogen. Bij het beheersen van het valutarisico wordt onder scheid gemaakt tussen posities in de handelsboeken en in de bankenboeken. In de handels- boeken is valutarisico een onderdeel van het marktrisico dat net als andere marktrisico's wordt beheerst op basis van Value at Risklimieten. In de bankenboeken is alleen sprake van translatie risico voor de niet-euro netto-investeringen in buitenlandse eenheden en voor de niet in euro genoteerde hybride vermogensinstrumenten. Voor het bewaken en beheersen van het translatierisico hanteert de Rabobank Groep een tweesporenbeleid gericht op bescherming van de vermogenspositie. Met de hedgestrategie wordt enerzijds voorzien in het afdekken van de niet-euro netto-investeringen in buitenlandse eenheden en anderzijds in het zo veel mogelijk beschermen van de vermogensratio's tegen effecten van valutakoersbewegingen. Dat laatste vindt plaats via de niet tot de reserves gerekende componenten van het toetsingsvermogen, met name de tot het tier 1-vermogen gerekende Trust Preferred Securities. Deze zijn enkele jaren geleden uitgegeven in meerdere vreemde valuta's, zodanig dat de valutasamenstelling van het toetsingsvermogen overeen kwam met de risicogewogen activa. Door de Trust Preferred Securities uit te geven in US dollars, Australische dollars en Britse ponden, werd een 'natuurlijke hedge' gerealiseerd. Beheersing financiële verslaggeving De Rabobank Groep streeft voortdurend naar verbetering van de corporate governance en de interne beheersing. Doel daarbij is een open, transparante cultuur van verantwoording over het gevoerde beleid en het uitgeoefende toezicht, en het houden van gelijke tred met toonaangevende, internationaal gehanteerde standaarden. In het licht van het voorgaande heeft de Rabobank Groep op vrijwillige basis haar beheersing van de financiële verslaggeving ingericht op een wijze die vergelijkbaar is met de manier waarop in de Verenigde Staten gevestigde bedrijven Sarbanes-Oxley 404 plegen toe te passen. Hiertoe bestond geen verplichting want de Rabobank Groep is niet geregistreerd bij de Amerikaanse Securities and Exchange Commission en daarom niet onderworpen aan de daarvoor geldende regelgeving en het bijbehorende toezicht. De Rabobank Groep is van mening dat interne beheersing van de financiële verslaggeving de effectiviteit van de financiële verslaggeving verbetert en mogelijkheden biedt om eventuele tekortkomingen eerder te identificeren en op te lossen. Dit leidt tot meer een betere kwaliteit van de financiële verslaggeving van de Rabobank Groep. 58 Verslag 2009 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 59