Rating en funding Asset Backed Commercial Paper conduits Vooral door beëindiging van het programma Neptune nam het uitstaande Asset Backed Commercial Paper af tot 15,3 (17,5) miljard euro per eind 2009. Deze geldmarktbeleggings- vehikels worden grotendeels gebruikt voor het financieren van eigen leningen en vorderingen van klanten. Deze structuren maken integraal deel uit van het liquiditeitsrisicomanagement van de Rabobank Groep, en zijn grotendeels al sinds de introductie van de International Financial Reporting Standards opgenomen in de geconsolideerde groepsbalans. Type Programma Oprichting Solvency management. Client facilitation Atlantis1997 Erasmus.200.0.. Nieuw.Amsterdam 199.9. Securities, arbitrageTempo200.7.. Totaal Uitstaand bedrag (in miljarden euro's) 31 -dec-09 9,5 2,3 2,3 1,2 1.5,3. Onderliggende portefeuille Eigen.leningen Voornamelijk vorderingen van. klanten. Hoge kwaliteit Asset Backed Securities Senior unsecured funding naar valuta in 2009 Euro 45% Amerikaanse dollar 30% Australische dollar 9% Britse pond 4% Nieuw-Zeelandse dollar 3% Zwitserse frank 3% Overig 6% De Rabobank heeft al jaren de hoogste rating van vooraanstaande ratinginstituten als Moody's en Standard Poor's. Eind 2009 hebben beide instituten deze hoogste rating herbevestigd. Wel is onder invloed van de slechte economische omstandigheden in Nederland, waarvan de Rabobank Groep ook de gevolgen onder vindt, de outlook aangepast naar negatief. Ook bij Fitch behoort de Rabobank tot de banken met de hoogste rating. De Rabobank Groep kon volop profiteren van de, bij tijden, verbeterde stemming op de kapitaalmarkt. In 2009 werd, geheel zelfstandig, voor ruim 40 miljard euro aan langetermijnfunding aangetrokken op de internationale financiële markten. Ook de ontwikkeling van de spaargelden liet in 2009 een positieve ontwikkeling zien. Het aantrekken van langetermijnfunding binnen de Rabobank Groep is gecentraliseerd. Een intern transferpricingsysteem zorgt ervoor dat alle gebruikers van langetermijnfunding ook de kosten hiervan dragen. Informeren van beleggers en kapitaalverschaffers De Rabobank hecht aan goede en transparante communicatie met institutionele beleggers en andere geld- en kapitaalverschaffers. De afdeling Investor Relations staat opgesteld om alle door beleggers gevraagde relevante informatie te verstrekken en toe te lichten. Wereldwijd worden institutionele beleggers en andere geld- en kapitaalverschaffers via presentaties geïnformeerd over de financiële gang van zaken bij de Rabobank Groep. Daarnaast informeert zij institutionele beleggers en kapitaalverschaffers via een speciaal voor deze doelgroep ingerichte website en via een elektronische nieuwsbrief over de ontwikkelingen bij de Rabobank Groep. Sinds het uitbreken van de kredietcrisis zijn de inspanningen op dit gebied vergroot, omdat beleggers meer dan ooit overtuigd willen zijn van het lage risicoprofiel van de Rabobank. Marktrisico Bij marktrisico gaat het om de waardeveranderingen van de handelsportefeuille door prijs wijzigingen in de markt die onder andere betrekking hebben op rentes, aandelen, credit- spreads, valuta's en sommige goederen. Dit risico wordt binnen de Rabobank Groep met name gelopen binnen Rabobank International en Robeco. Deze groepsonderdelen hebben dan ook een specifieke afdeling die het marktrisico dagelijks berekent en daarover rapporteert. Voor de beheersing van dit risico is een passend limietenstelsel opgezet. Op geconsolideerd niveau wordt het risico weergegeven door de Value at Risk. Op basis van één jaar historische marktontwikkelingen geeft deze maatstaf aan wat het maximale verlies is bij een gegeven betrouwbaarheidsniveau onder 'normale' marktomstandigheden. 56 Verslag 2009 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 57