keraars kunnen leiden. Bij de bepaling van de hoogte van het tegenpartijrisico is rekening gehouden met tijdsaspecten en de kredietkwaliteit van de beleggingen. Per eind 2009 bedraagt het totale tegenpartijrisico voor voorzieningen 1.321 miljoen euro. Mede door afbouw van de portefeuille en het treffen van een additionele voorziening, met een resultaatsimpact van 196 miljoen euro na belastingen, is de totale voorziening toegenomen tot 1.138 miljoen euro. Per eind 2009 bedraagt het tegenpartijrisico 183 miljoen euro. Voor de genoemde exposures geldt dat er pas een werkelijke exposure op een monoline- verzekeraar ontstaat als de beleggingen ook daadwerkelijk in default raken en er aanspraak moet worden gemaakt op de verzekering afgegeven door de monolineverzekeraar. Daadwerkelijke verliezen ontstaan er pas als zowel de belegging als de betreffende monoline verzekeraar in default raakt. Nominaal Tegen part ij risico Totale Tegenpartijrisico Rating monolineverzekeraar bedrag voor voorziening voorziening na voorziening (in miljoenen euro's) 31-dec-09 31-dec-09 31-dec-09 31-dec-09 Investment-grade2.668 12 -. 12 Non-investment-grade5.009 1309 .1.1.38 1.7.1. Totaal 7,677. 132.1.1,138 1.83 Op basis van de posities per eind 2009, zoals weergegeven in bovenstaande tabel, zouden verdere downgrades een beperkte impact hebben, aangezien het tegenpartijrisico voor het overgrote deel reeds is voorzien. Leveraged-finance Per eind 2009 had de leveraged-financeportefeuille binnen Rabobank International een omvang van 3,1 (3,4) miljard euro. Dit betreft een gediversifieerde portefeuille, die bestaat uit een groot aantal kleinere posities in met name Nederlandse en andere West-Europese ondernemingen. De primaire focus van de leveraged-fïnanceactiviteiten is gericht op Rabobankklanten en de food- en agrisector. Renterisico Renterisico is het risico dat het financiële resultaat en/of de economische waarde van de bank, gegeven de balanssamenstelling, negatief wordt beïnvloed door ontwikkelingen op de geld en kapitaalmarkt. Het renterisico van de Rabobank Groep vloeit voornamelijk voort uit het verschil in looptijd tussen uitzettingen en aangetrokken middelen. Bij renteschommelingen zal het tarief van bepaalde passiva, bijvoorbeeld spaarmiddelen, direct kunnen worden aangepast. Veel activa, zoals hypotheken, hebben daarentegen een langere rentevastperiode, waardoor het tarief pas op de eerstvolgende renteherzieningsdatum kan worden aangepast. Daarnaast heeft ook klantgedrag invloed op de renterisicopositie. Zo kunnen leningen vervroegd worden afgelost en kan spaargeld eerder dan verwacht worden opgenomen. Een belangrijke component in het renterisicobeheer is de behandeling van de variabele spaargelden. Bij deze middelen kan de werkelijkheid substantieel afwijken van de contractuele kenmerken, waardoor aanvullende modellering noodzakelijk is. Zo was, als gevolg van de concurrentie en andere uitzonderlijke omstandigheden op de financiële markten, het klanttarief van de spaarmiddelen in het afgelopen jaar veel hoger dan onder normale omstandigheden op grond van geld- en kapitaal marktontwikkelingen verwacht zou mogen worden. Dit heeft een nadelige invloed op het renteresultaat gehad. De renterisicopositie wordt met behulp van afdektransacties bijgestuurd. De mate waarin en het moment waarop wordt overgegaan tot afdekking, zijn onder andere afhankelijk van de rentevisie en de verwachte balansontwikkeling. Bij het beheer, de sturing en de limitering van het renterisico gebruikt de Rabobank Groep drie indicatoren. Dit zijn de basispuntgevoeligheid (BPV), de Equity at Risk (EatR) en de Income at Risk (latR). Deze indicatoren geven het potentiële verlies door renteveranderingen aan. De BPV is het absolute verlies aan marktwaarde van het eigen vermogen bij een parallelle stijging van de gehele rentecurve met 1 basispunt. De BPV is in 2009 niet hoger geweest dan 26 miljoen euro. De EatR geeft aan met welk percentage de marktwaarde van het eigen vermogen zal dalen wanneer de rentecurve met 1%-punt (parallel) stijgt. De EatR is in het 54 Verslag 2009 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 55