Kredietrisico CFO CFRO Group Risk Management Credit Risk Management Interest Rate Risk Market Risk Credit Committees (individual credit decisions) Economic Capital Portfolio Management Credit Risk Management (policy and portfolio overview) Funding Liquidity Risk Operational Risk Uitgangspunten risicomanagement Binnen de Rabobank Groep is een uitgebreid stelsel van limieten en controls geïmplementeerd om alle risico's te beheersen. De primaire doelstelling van risicomanagement is het beschermen van de reputatie en de financiële soliditeit. Daarbij gelden de volgende uitgangspunten. - Bescherming van de financiële soliditeit: de Rabobank Groep beheerst risico's om de impact van potentiële ongewenste ontwikkelingen op zowel het vermogen als het resultaat te beperken. De bereidheid om risico te nemen moet in verhouding staan tot het vermogen. Om dit te kwantificeren is een economie capitalraamwerk ontwikkeld. - Bescherming van de reputatie: voor het uitoefenen van het bankiersvak is de reputatie van wezenlijk belang. Hier moet prudent mee worden omgegaan. - Risicotransparantie: het in kaart brengen van alle risico's is van groot belang om goed inzicht te hebben in de posities van de Rabobank Groep. Om de juiste commerciële afwegingen te kunnen maken, moeten de risico's zo zuiver mogelijk worden meegewogen. - Managementverantwoordelijkheid: de diverse onderdelen van de Rabobank Groep zijn verantwoordelijk voor zowel de resultaten als de risico's die voortvloeien uit de bedrijfsactiviteiten. Risico en rendement moeten in een evenwichtige verhouding tot elkaar staan, uiteraard binnen de risicolimieten. - Onafhankelijke risicocontrol: dit is het gestructureerde proces van identificeren, meten, monitoren en rapporteren van risico's. Om de integriteit te waarborgen, opereren de risicomanagementafdelingen onafhankelijk van de commerciële activiteiten. Deze uitgangspunten verankeren het risicobeleid binnen de Rabobank Groep. Prudent kredietbeleid en inbedding kredietrisicomanagement Kredietrisico is het risico dat de bank economisch verlies lijdt omdat een tegenpartij niet in staat is om contractuele of andere financiële verplichtingen uit hoofde van verkregen krediet na te komen. Krediet is iedere rechtsverhouding op grond waarvan de Rabobank in de uitoefening van het bankbedrijf een vordering heeft of kan krijgen op een debiteur door het verstrekken van enig product (leningen en kredieten in rekening-courant), faciliteit of limiet. Naast leningen en faciliteiten (al dan niet gecommitteerd) vallen ook garanties, accreditieven, derivaten en dergelijke onder de verzamelnaam krediet. De Rabobank Groep beschikt over een robuust raamwerk van beleid en processen om kredietrisico's te meten, te managen en te mitigeren. Het prudente kredietacceptatiebeleid van de Rabobank Groep kenmerkt zich door een zorg vuldige beoordeling van de klant en de mogelijkheden tot terugbetaling van het verstrekte krediet. Daardoor heeft de kredietportefeuille een relatief laag risicoprofiel. Het doel van de Rabobank Groep is een langetermijnrelatie met de klant aan te gaan die zowel de klant als de Rabobank Groep tot voordeel strekt. Over de grotere kredietaanvragen wordt in commissie verband besloten. Daarbij is een structuur aangebracht op diverse niveaus, waarbij de hoogte 50 Verslag 2009 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 51