Risicomanagement Risicomanagement is een kerncompetentie van bankieren. De Rabobank Groep voert een prudent risicobeleid, gericht op een gematigd risicoprofiel. Hoewel de gevolgen van de moeilijke omstandigheden merkbaar waren door een hoog niveau van de waardeveranderingen en een forse druk op de spaarmarges, bleef de Rabobank Groep ook in een uitermate lastig jaar zeer solide. De vermogenspositie verbeterde - de tier 1-ratio steeg tot 13,8% - en de liquiditeitspositie bleef ruim. In 2009 werd voor een record bedrag aan langetermijnfunding aangetrokken. Risicobeheersing www.rabobank.com/investorrelations-nl Prudent risicobeleid en een gematigd risicoprofiel Verbetering vermogenspositie Ruime liquiditeitspositie Voor ruim 40 miljard euro langetermijnfunding aangetrokken Afwaarderingen van stressvolle activa bedragen 297 miljoen euro na belastingen Impact van waardeaanpassingen van indirect exposure op monolineverzekeraars op nettowinst 7 96 miljoen euro negatief Voor de organisatie en de beheersing van de Rabobank Groep zijn eisen geformuleerd door zowel de bank zelf als De Nederlandsche Bank. Krachtens de Wet op het financieel toezicht en de daarop gebaseerde lagere wetgeving en regels van de toezichthouders, De Nederlandsche Bank en de Autoriteit Financiële Markten, worden eisen gesteld aan de organisatie en de beheersing van de Rabobank Groep. Deze wettelijke regels en regels van de toezichthouders vormen voor de Rabobank Groep het kader voor de inrichting van de organisatie en de beheersing van de activiteiten. Als financiële instelling zal de Rabobank Groep ook in 2010 te maken hebben met de in dit hoofdstuk beschreven belangrijke risico's. Daarnaast is de Rabobank Groep blootgesteld aan andere risico's en is haar winst en eigen vermogen afhankelijk van de bancaire omgeving, algemene economische omstandigheden, overheidsbeleid en regelgeving. Organisatie risicomanagement Binnen de Rabobank Groep vindt het risicomanagement plaats op diverse niveaus. Op het hoogste niveau stelt de raad van bestuur onder toezicht van de raad van commissarissen de te volgen risicostrategie, beleidsuitgangspunten en limieten vast. Dit gebeurt op advies van de Balans en Risico Management Commissie Rabobank Groep en de Kredietbeleidscommissie Rabobank Groep. De raad van commissarissen evalueert regelmatig de risico's die verbonden zijn aan de activiteiten en de portefeuille van de Rabobank Groep. De CFO is verantwoordelijk voor de uitvoering van het risicobeleid binnen de Rabobank Groep. De verantwoordelijkheid voor het risicobeleid is verdeeld over twee directoraten. Group Risk Management is verantwoor delijk voor het beleid betreffende rente-, markt-, liquiditeits- en valutarisico en operationeel risico, evenals voor het beleid inzake de kredietrisico's op portefeuilleniveau. Het directoraat Kredietrisicomanagement is verantwoordelijk voor het acceptatiebeleid van kredietrisico's op postniveau. Binnen de groepsonderdelen vindt risicomanagement plaats door onafhankelijke risicomanagementafdelingen. 49 Risicomanagement

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 50