Vooruitblik Rabo Vastgoedgroep structureringslast. Niettemin namen de andere beheerskosten met 8% af tot 121 (131) miljoen euro. Ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar daalden de totale bedrijfslasten in 2009 met 11% tot 323 (363) miljoen euro. Het personeelsbestand nam met 11% af tot 1.549 (1.743) fte. Waardeveranderingen bedragen 14 basispunten FGH Bank werd in 2009 geconfronteerd met enkele klanten die in continuïteitsproblemen kwamen. Als gevolg hiervan bedroegen de waardeveranderingen 22 (0) miljoen euro. Uitgedrukt in basispunten van de gemiddelde kredietportefeuille bedroegen de waarde veranderingen 14 basispunten. Een spoedig herstel van de omstandigheden in de vastgoedmarkt wordt niet voorzien. Ook in 2010 nemen woonconsumenten, vastgoedgebruikers en vastgoedbeleggers in Nederland naar verwachting een afwachtende houding aan. In Frankrijk blijft de vraag naar woningen aanhouden en zijn de resultaten relatief gunstig, zeker in relatie tot de beperkte investeringen. In Duitsland lijkt de vraag naar woningen iets toe te nemen. Hoewel Rabo Vastgoedgroep goed gepositioneerd is, zal het voor alle vastgoedonderdelen een uitdagend jaar worden. De ontwikkelingsdivisies blijven hierbij voorzichtig opereren en projecten scherp beoordelen. Bij de financieringsactiviteiten wordt geen sterke toename van de kredietportefeuille voorzien en de waardeveranderingen liggen naar verwachting op een hoog niveau. Bij Bouwfonds REIM neemt naar verwachting het beheerd vermogen toe. Bij het lagere activiteitenniveau vindt Rabo Vastgoedgroep een sobere bedrijfsvoering passend. Rabo Vastgoedgroep kan haar marktpositie verstevigen door verder invulling te geven aan kwaliteit van vastgoed en duurzaamheid. Bij duurzaamheid spelen naast energie ook andere aspecten als milieu, multifunctionaliteit, integriteit, transformatie, mobiliteit, gebruikskwaliteit, toekomstwaarde, transparantie en het behoud van historie een belangrijke rol. De samen werking met lokale Rabobanken en andere groepsonderdelen wordt intensiever. Zo zal Bouwfonds Property Development bij de verkoop van hypotheken nog meer samen optrekken met de lokale Rabobanken, en Bouwfonds REIM gaat vastgoedfondsen voor private-banking- klanten van de Rabobank ontwikkelen. 46 Verslag 2009 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 47