..Ill Integer ondernemen In 2009 heeft Rabo Vastgoedgroep in Nederland de nieuwe geharmoniseerde gedragscode ingevoerd met een brochure, workshops met dilemmatrainingen en nieuwsbrieven. In 2010 volgen de internationale onderdelen. Daarnaast is binnen de gehele organisatie het geharmo niseerde nieuwe customer due diligence-beleid doorgevoerd. Aangiftes in verband met dubieuze vastgoedtransacties In het onderzoek naar de Klim-Op-affaire van de FIOD-ECD deed Rabo Vastgoedgroep in maart 2009 voor de tweede keer aangifte van mogelijk strafbare feiten gepleegd door gedelegeerde projectontwikkelaars, een aantal ex-medewerkers van het vroegere Bouwfonds en een aantal daaraan gelieerde (rechts)personen. Het interne onderzoek naar de Klim-Op-affaire is uitgevoerd door forensische onderzoekers. Vanaf 2007 is hierin meer dan 20 miljoen euro geïnvesteerd. De eerste zittingen van het strafproces zijn gestart in november 2009 en in december zijn twee verdachten door de rechter veroordeeld. Rabo Vastgoedgroep tracht verhaal te halen op de verdachten. De rechter heeft Rabo Vastgoedgroep meerdere keren in het gelijk gesteld met betrekking tot beslagleggingen bij een aantal verdachten. Dit civielrechtelijke traject zal de nodige aandacht blijven vragen van Rabo Vastgoedgroep. Maatschappelijke betrokkenheid Rabo Vastgoedgroep Het Stimuleringsfonds Volkshuisvesting Nederlandse gemeenten (SVn) ontwikkelde de duurzaamheidslening. Daarmee stimuleren gemeenten de energiebesparing in bestaande koopwoningen door eigenaren via SVn tegen aantrekkelijke voorwaarden en een lage rente geld te lenen. Rabo Vastgoedgroep was ook in 2009 hoofdsponsor van de Open Monumentendag, een van de grootste culturele evenementen in Nederland. Ongeveer 850.000 tot 900.000 mensen bezochten de duizenden opengestelde monumenten. Fondsenbeheer Nederland richtte met Boerderij en Landschap een vijfde fonds op. Dit richt zich op het behoud en de ontwikkeling van agrarisch erfgoed en kocht in 2009 drie boerderijen aan. Verdeling aantal verkochte woningen in 2009 per land Nederland Frankrijk Duitsland Overig Minder huizen verkocht in Nederland In 2009 verkocht Bouwfonds Property Development in Nederland minder woningen, maar in Frankrijk meer. In totaal ging het om 7.341 (8.746) woningen, waarvan 56% in Nederland. De trans acties in 2009 in de Nederlandse woningmarkt vonden vooral plaats in het goedkopere segment. In Frankrijk kwam de overheid met fiscale maatregelen die een bodem in de woningmarkt legden. Bij Bouwfonds Property Development nam het aantal niet- verkochte woningen - in aanbouw of opgeleverd - aanzienlijk af ten opzichte van eind 2008. Ook in de markt voor commercieel vastgoed was sprake van een lager activiteitenniveau dan in 2008. Bij MAB Development daalde de productie van commercieel vastgoed van 393 miljoen euro naar 254 miljoen euro en door de ongunstige marktomstandigheden werd minder vast goed in aanbouw genomen. Per eind 2009 had Rabo Vastgoedgroep voor 560.667 (827.707) m2 commercieel vastgoed in aanbouw. Kredietportefeuille in miljarden euro's 20 Gematigde groei kredietportefeuille FGH Bank 16In 2009 was de groei van de kredietportefeuille van FGH Bank gematigd. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit dat de huidige markt zich kenmerkt door een relatief laag transactievolume, verminderde beschikbaarheid van liquiditeit en een afgenomen bereidheid tot financieren. 2005 2006 2007 2008 2009 Bij de financieringsactiviteiten lag de nieuwe productie op een laag niveau. Door de opgebouwde reputatie in de vastgoedmarkt werd FGH Bank in 2009 voor nagenoeg alle grote financieringstransacties in Nederland gevraagd. De beoordeling van deze aanvragen vond plaats op basis van een evenwichtige risico/rendementsafweging. De marges op nieuwe financieringen zijn verbeterd. 44 Verslag 2009 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 45