Strategie Rabo Vastgoedgroep Rabo Vastgoedgroep is de grootste integrale vastgoedonderneming in Nederland. Binnen de Rabobank Groep is Rabo Vastgoedgroep het expertisecentrum op het gebied van vastgoed. Eén van de doelstellingen is de meest duurzame vastgoedonderneming te zijn. Rabo Vastgoed groep wil de ambities van haar klanten helpen realiseren als het gaat om wonen, werken, winkelen en recreëren en investeren in een aangename en duurzame omgeving. Het streven is gericht op behoud, versteviging en waar mogelijk uitbreiding van de sterke marktposities in Nederland. Internationaal wordt een beheerste groei van de activiteiten voorzien, vooral in Duitsland en Frankrijk. Lager activiteitenniveau in vastgoedmarkt noopt tot kostenbesparingen In de vastgoedmarkt lagen de activiteiten in 2009 op een laag niveau. Hierdoor verkocht Bouwfonds Property Development minder woningen en ontwikkelde MAB Development minder vastgoed. Bij FGH Bank werden minder nieuwe leningen verstrekt en bij Bouwfonds REIM liepen de activiteiten terug. Rabo Vastgoedgroep startte met een omvangrijk kosten besparingsprogramma. Dit leidde onder meer tot personeelsreductie bij de ontwikkeltak in Nederland en Frankrijk. Hiervoor zijn adviesaanvragen opgesteld en met de vakorganisaties in beide landen is een sociaal plan overeengekomen. Ook bij de andere vastgoeddivisies nam het aantal medewerkers af, maar dit ging via natuurlijk verloop. Meer samenwerking tussen Rabo Vastgoedgroep en andere groepsonderdelen Rabo Vastgoedgroep heeft in 2009 de samenwerking met andere groepsonderdelen verder geïntensiveerd, bijvoorbeeld met cross-selling van hypotheken bij woningontwikkeling. De lokale Rabobanken maken op hun beurt gebruik van de diensten van FGH Bank voor het financieren van commercieel vastgoed. Ook heeft Bouwfonds REIM inmiddels, via het project Eigen Steen, een aantal banken ontlast van de zorgen van het beheer en de ontwikkeling van de bankkantoren. Bouwfonds REIM en Rabobank International hebben in 2009 gezamenlijk Rabo FARM opgericht. Via deze joint venture worden wereldwijd agrarische vastgoedfondsen opgezet, waarbij de focus in eerste instantie ligt op Europa en Zuid-Amerika. Daarnaast startte Rabo Vastgoedgroep eind 2009 met een taskforce 'Samenwerking Rabobank Groep' die de mogelijkheden onderzoekt om de samenwerking met de Rabobank Groep verder te verbeteren. Vastgoedambitie 'Invest in the future' Rabo Vastgoedgroep verder ingevuld Rabo Vastgoedgroep heeft haar ambitie 'Invest in the future' in 2009 verder invulling gegeven met de vier MVO-bouwstenen: duurzaam vastgoed, integer ondernemen, maatschappelijke betrokkenheid en verantwoorde bedrijfsvoering. Bouwfonds Property Development heeft de in het Lente-akkoord 2009 gestelde energie ambities verankerd in de werkprocessen. Ook MAB Development maakte werk van de ambities uit het Lente-akkoord. Bovendien hebben beide divisies diverse markante duurzame vastgoed projecten ontwikkeld. Zo startte Bouwfonds Ontwikkeling met de ontwikkeling van het project Plantage De Sniep in Diemen, waar de eerste bron voor warmte-koudeopslag - de grootste in zijn soort - werd geboord voor 1.200 woningen. Daarnaast is in samenwerking met FGH Bank en het Stimuleringsfonds Volkshuisvesting, het beschikbare budget verdubbeld voor starters- leningen bij gemeenten waar Bouwfonds starterswoningen realiseert. Dit vergroot de kansen van starters op de woningmarkt. Bouwfonds Marignan, de eerste Franse vastgoedontwikkelaar met het nationale duurzaamheidscertificaat NF Logement Démarche HQE, won in 2009 twee prestigieuze duurzaamheidsprijzen. In 2009 is het mede door MAB Development ontwikkelde project Oosterdokseiland (ODE) genomineerd voor de Building Business Golden Green Awards in de categorie duurzame gebiedsontwikkeling. Ook startte MAB Development samen met OVG Projectontwikkeling de bouw van het grootste nieuwbouwproject van Nederland: het 160.000 m2 metende multi functionele project 'De Rotterdam'. Door innovatieve technieken als bio-warmtekrachtkoppeling en koeling uit de Maas is de energieprestatie van dit gebouw substantieel beter dan vereist. Met de grootste huurders - gemeente Rotterdam, Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam - is boven dien een 'green' deal gesloten. De financiering van dit project is tot stand gekomen door een intensieve samenwerking met FGH Bank. Bouwfonds REIM werkte in 2009 aan het opnemen van MVO in de fondsconcepten. Begonnen werd met een pilotproject waarin 15 panden in de huidige fondsen op duurzaamheid werden doorgelicht. 43 Vastgoed

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 44