allereerste investeringsfonds dat zich concentreert op het thema water. Dit biedt de mogelijk heid te investeren in innovatieve bedrijven die technologieën ontwikkelen ter voorkoming van wereldwijde waterschaarste. Deze investeringen zijn door Islamitische geleerden goedge keurd. Hiermee wordt tegemoet gekomen aan een toenemende vraag uit de islamitische markt. Sarasin introduceerde haar islamitische vermogensmanagementpropositie, die heel het spectrum aan private-bankingdienstverlening beslaat. Deze propositie creëert nalatenschaps- en successieplanning, financiering en vermogensmanagement met behulp van geldmarkt- en gestructureerde producten zoals Wakala, Murabaha en Maraya. Particulier vermogensbeheer op basis van duurzaamheidscriteria bij Sarasin Bank Sarasin onderkent het belang van duurzame investeringen al 20 jaar. Wat begon met het opnemen van milieucriteria in vermogensbeheermandaten in 1989, heeft zich nu ontwikkeld tot een van de belangrijkste pijlers van de bank. De resultaten sinds die tijd laten zien dat het hanteren van duurzaamheidscriteria ook leidt tot uitstekende rendementen op investeringen. Daarom past Bank Sarasin met ingang van 1 juli 2009 duurzaamheid als een criterium in haar investeringsbeslissingen toe voor al haar portfoliomanagementmandaten van particulieren klanten op Zwitserse locaties. Dit is uniek in de private-bankingindustrie en een mijlpaal in het 'mainstreamen' van verantwoord beleggen. Eerste duurzaam vastgoedfonds Sarasin introduceerde in juli 2009 's werelds eerste investeringsfonds dat zich specialiseert in aandelen van duurzaam vastgoedbedrijven, het Sarasin Sustainable Equity - Real Estate Global Fund. Bedrijven in dit fonds zijn pioniers op het gebied van duurzaam bouwen en duurzaam vastgoedmanagement. Daarnaast introduceerde Sarasin een investeringsfonds dat Zwitserse pensioenfondsen toegang geeft tot duurzame vastgoedinvesteringen in Zwitserland. Duurzaamheidsawards voor Sarasin Bank Sarasin ontving de 'German Sustainability Award 2009' in de categorie 'duurzaamste financiële dienstverlening in Duitsland' in competitie met 300 andere financiële dienstverleners. De resultaten van Sarasin met betrekking tot het integreren van ecologische, sociale en gover nance principes in investeringsonderzoek en adviesprocessen werden erkend als 'Best Research House/Consultant 2009' door het tijdschrift Investment Pensions Europe en TBLI. Verduurzaming beleggingen bij Schretlen Co en Rabobank Private Banking Schretlen Co ontwikkelde in 2009 de propositie Duurzaam Vermogensmanagement die uit verschillende elementen bestaat, waaronder duurzaam beleggen. In 2010 zullen deze instrumenten breed worden ingezet voor bestaande cliënten en worden gebruikt om nieuwe cliënten te interesseren. Rabobank Private Banking heeft in 2009 verkennend onderzoek gedaan naar de verschillende mogelijkheden om de klant inzicht te geven in de duurzaamheid van zijn beleggingsporte feuille. Het afgelopen jaar is veel energie gestoken in de integratie van de duurzaamheidsdata van het voormalige IRIS. In het verslagjaar werd IRIS opgeheven. De researchactiviteiten van IRIS werden ondergebracht bij Rabobank Private Banking. Dialoog met maatschappelijke organisaties In 2009 werden met diverse maatschappelijke organisaties gesprekken gevoerd over beleggingen in de wapenindustrie en in duurzame energie. Ook spraken maatschappelijke organisaties hun zorg uit over maatschappelijke risico's van beleggingen door derden. Meer hierover in het hoofdstuk Dialoog met Stakeholders. Beheerd en bewaard vermogen van klanten naar beleggingstype ultimo 2009 Aandelen 44% Vastrentend 31% Gemengd 9% Geldmarkt 7% Alternatives 5% Vastgoed 3% Overig 1% Positieve cashflow en beursherstel leiden tot stijging beheerd vermogen Als gevolg van de stevige cashflowontwikkeling en het herstel van de aandelenbeurzen steeg het beheerd en bewaard vermogen van klanten in 2009 met 25% tot 230,4 (183,6) miljard euro. Robeco beheert een vermogen van 134,9 (110,7) miljard euro, Sarasin van 63,1 (46,9) miljard euro, Schretlen Co van 7,3 (6,8) miljard euro, Rabo Vastgoedgroep van 7,0 (6,8) miljard euro en het 35 Vermogensbeheer en beleggen

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 36