Goede beleggingsresultaten bij Sarasin In 2009 was bij Sarasin sprake van een stevige instroom van vermogen, goede beleggingsresul taten en ook ontving zij diverse onderscheidingen. Bij Sarasin lieten veel beleggingen goede rendementen zien, zowel absoluut als ten opzichte van de benchmark. Van alle beleggings producten van Sarasin liet 99% een positief rendement zien en bij meer dan de helft was sprake van een dubbelcijferig rendement. Sarasin werd in diverse bladen geroemd om haar uitstekende kwaliteit van dienstverlening en beleggingsprestaties. Zo werd de bank in het 'Elite Report' van de Duitse financiële krant Handelsblatt wederom uitgeroepen tot een van de beste private- banken in Duitstalige landen. Door de Private Banker International werd Sarasin geroemd om haar succesvolle businessmodel en uitgeroepen tot 'Outstanding Private Bank - Europe'. Verder was Sarasin in de ogen van de vaktijdschriften The Banker en Professional Wealth Management de 'Beste Private Bank voor Portefeuille Management' en de 'Beste Private Bank voor Innovatie'. Hoogste klanttevredenheid voor Schretlen Co Schretlen Co en Rabobank Private Banking scoorden in 2009 het hoogst in de Incompany 100 - de jaarlijkse ranglijst van adviesbedrijven van het blad Incompany. Binnen het segment private-banking stond Schretlen Co voor de derde keer op de eerste plaats en Rabobank Private Banking stond op een gedeelde tweede plaats. In dit onderzoek waardeerden klanten de dienstverlening van Schretlen Co met een 7,5 (7,0) en die van Rabobank Private Banking met een 7,1 (7,2). Waar Schretlen Co geroemd werd om de specialistische kennis, werd bij de Rabobank vooral de lokale aanwezigheid aangehaald. Bovendien is Schretlen Co door Incompany uitgeroepen tot de beste dienstverlener van het land. Verantwoorde en transparante beleggingsproducten In 2009 bedroeg het door de Rabobank Groep duurzaam bewaard en beheerd vermogen 16.438 (11.506) miljoen euro. Dit is 7,1 (6,3%) van het totaal beheerd en bewaard vermogen. De afgelopen jaren is door het samenstellen en verkopen van duurzaamheidsfondsen, zoals waterfondsen en cleantechfondsen, invulling gegeven aan verantwoord of duurzaam beleg gen. Maar verantwoord beleggen gaat verder dan deze nicheproducten. Daarom heeft de Rabobank de ambitie om verantwoord beleggen een vast onderdeel te maken van de regu liere beleggingsdienstverlening. De betrokken groepsonderdelen - Rabobank Private Banking, Robeco, Schretlen Co, Sarasin en Rabobank International - brengen hun beleggingsdienst verlening verder in lijn met de United Nations Principles for Responsible Investment. Robeco staat voor verantwoord beleggen 'Responsible Investing' is voor Robeco een strategische pijler. Ambitie is het verder uitbouwen van de onderscheidende propositie op dit terrein. De integratie van maatschappelijke, milieu- en governancefactoren conform de United Nations Principles for Responsible Investment staat hierbij voorop. Daarnaast hanteert Robeco een uitsluitingsbeleid op het gebied van contro versiële wapens en kennen Robeco- en SAMfondsen een 'Responsible Investment'-classificatie. Ook wordt de engagement service in het licht van het programma 'Responsible Investing' verder uitgebreid. Robeco focust zich binnen engagement in toenemende mate op samenwer king met andere internationale beleggers. Dit blijkt een effectieve manier om goede resultaten te behalen. Door de toenemende samenwerking kan Robeco met meer ondernemingen in dia loog zijn. Voor meer informatie over engagement, zie: www.rabobank.com/mvo-engagement. Een nieuw private-equityfonds Robeco lanceerde in 2009 het Robeco Responsible Private Equity Fund II. Dit duurzame fonds beoogt een wereldwijde portefeuille samen te stellen van eersteklas private-equityfondsen die strenge richtlijnen voor verantwoord beleggen onderschrijven. Investeringen in wapens, gokken, adult entertainment, bontproductie en de tabaksindustrie zijn uitgesloten. In 2009 heeft de UNPRI het Robeco Sustainable Private Equity Fund als case studie opgenomen in een publicatie. Dienstverlening in Islamitische markten Nieuwe producten van Sarasin en Robeco spelen in op de groeiende vraag in Islamitische markten. In 2009 lanceerde SAM, onderdeel van Robeco, samen met de Gatehouse Bank het 34 Verslag 2009 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 35