Sarasin continueert groeistrategie in lager tempo Strategie vermogensbeheer en beleggen De vermogensbeheerder Robeco en de privatebanks Sarasin en Schretlen Co bieden dienst verlening van hoge kwaliteit aan elk type belegger. Het aanbod van innovatieve producten en diensten zal verder worden verbreed en verdiept. Het distributienetwerk en de institutionele verkoop- en vermogensbeheeractiviteiten worden selectief uitgebreid. Daarbij wil de Rabobank Groep de positie in de markt voor welgestelden en institutionele beleggers versterken en de posities in Nederland en het buitenland handhaven. Vermogensbeheer- en beleggingsdiensten voor alle klanttypen In Nederland biedt Rabobank Groep via verschillende kanalen een breed scala aan beleggings producten en -diensten voor particuliere en institutionele beleggers. Robeco heeft velerlei beleggingsproducten en Robeco Direct biedt particulieren maatwerk in vermogensadvies en -beheer. De actieve zelfstandige belegger kan terecht bij Rabo Direct Beleggen en daar onder meer beleggen in fondsen van Robeco en Sarasin. Rabobank Private Banking en Schretlen Co richten zich op welgestelde en -vermogende klanten in Nederland. De grote institutionele beleggers kunnen terecht bij Robeco Institutional Asset Management en Sarasin. Ook inter nationaal voorziet Robeco in de behoeften van een groot aantal beleggers en biedt Sarasin privatebanking- en opmaatgemaakte beleggingsdiensten aan vermogende klanten. Besparingsprogramma bij Robeco en uitbreiding Aziatische activiteiten De winstontwikkeling van Robeco kwam onder druk te staan door de stevige daling van de aandelenkoersen in 2008. Om het kernbedrijf van Robeco slagvaardiger te maken, was een kostenreductieprogramma noodzakelijk. Hierbij is kritisch gekeken naar de omvang en samen stelling van het productenpakket en zijn circa 250 arbeidsplaatsen komen te vervallen. Robeco breidt haar internationale activiteiten in Azië geleidelijk verder uit. Zo werd in 2009 een kantoor in Zuid-Korea geopend voor de bediening van institutionele klanten en voor fonds distributie. Naast deze vestiging in Seoul heeft Robeco in Azië kantoren in Mumbai, Shanghai, Tokio, Singapore en Hong Kong. Het streven is op termijn ook een kantoor te openen in Taiwan. Positief beleggingsjaar voor klanten van Robeco 2009 was zowel absoluut als relatief een positief jaar voor de meeste klanten van Robeco. 73%9 van het door Robeco beheerde vermogen behaalde een beter rendement dan de bench mark. Voor de aandelenportefeuilles gold dat 89% een resultaat boven de benchmark behaalde. Het vlaggenschipfonds Robeco behaalde een rendement van 31,5% en versloeg de benchmark met 3,8%. De Emerging Markets-fondsen behaalden de hoogste rendementen: Robeco Emerging Markets Equities behaalde 85,4%, oftewel 7,2% boven de benchmark, en Robeco Emerging Stars Equities behaalde zelfs 99,9%, oftewel 15,6% boven de referentie. Robeco's dochter Harbor Capital Advisors versloeg met de vlaggenschipfondsen Harbor Inter national en Harbor Capital Appreciation de benchmark met respectievelijk 6,0% en 4,1%. Ook de twee grootste fondsen van Robeco's dochter Sustainable Asset Management (SAM) bleven hun referentie voor: SAM Sustainable Water met 8,5% en SAM Smart Energy met 44,0%. De vastrentende fondsen laten een gemengd beeld zien. 46% van het vermogen versloeg de benchmark. Rorento behaalde een rendement van 4,8% en bleef achter bij het benchmark- rendement van 6,3%. Robeco Lux-o-rente behaalde een negatief rendement van -1,6% en bleef 2,4% achter bij de benchmark. Robeco High Yield Bonds behaalde een rendement van 53,0%. Robecodochter Transtrend behaalde negatieve rendementen over 2009. Sage International realiseerde een nettorendement van 12,0% in US dollars. 9 Percentages zijn op basis van gewogen vermogen en de performance cijfers zijn vóór aftrek van vermogens- beheerprovisies met uitzondering van alternatives. Overeenkomstig haar groeistrategie breidde Sarasin in 2009 de aanwezigheid verder uit in haar thuismarkt Zwitserland, in andere Europese landen en in Azië. In Bern opende Sarasin het vijfde Zwitserse kantoor. De activiteiten in Duitsland, Polen en Oostenrijk namen toe door nieuwe kantoren in Neurenberg, Warschau en Wenen. Ook is vanuit Frankfurt begonnen met het aan bieden van adviesdiensten aan institutionele klanten uit Noord-Europese landen. In India ging Sarasin van start met kantoren in Mumbai en Delhi. Wel werd, gezien de economische situatie, het groeitempo vertraagd en werden minder nieuwe relatiebeheerders aangetrokken. 33 Vermogensbeheer en beleggen

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 34