Vooruitblik wholesalebankbedrijf en internationaal retailbankbedrijf Bedrijfslasten stijgen met 4% inkomsten bij ACCBank. Bij de retailbanken buiten Europa namen de inkomsten toe, waardoor de baten bij het internationaal retailbankbedrijf met 3% stegen tot 893 (864) miljoen euro. In het verslagjaar namen de bedrijfslasten bij Rabobank International met 4% toe tot 1.783 (1.708) miljoen euro. Door herstructureringen en hogere pensioenlasten voor buitenlandse medewerkers stegen de personeelskosten met 10% tot 998 (909) miljoen euro. Vooral door een daling van de personele bezetting bij de retailactiviteiten in Australië en Nieuw-Zeeland, bij ACCBank en Bank BGZ nam de personeelssterkte met 5% af tot 14.534 (15.223) fte. Lagere marketing- en reiskosten droegen bij aan de afname van de andere beheerskosten met 3% tot 691 (715) miljoen euro. Mede omdat meer werd afgeschreven op software en immateriële activa stegen de afschrijvingskosten met 12% tot 94 (84) miljoen euro. Waardeveranderingen bedragen 105 basispunten Het slechte economische klimaat beïnvloedde nagenoeg alle bedrijfssectoren. Hierdoor kwamen ook klanten van Rabobank International in zwaar weer terecht, hetgeen resulteerde in een stijging van de waardeveranderingen. Voor het tweede jaar op rij ging het slecht met de Ierse onroerendgoedsector. De voorzieningen die op deze portefeuille werden getroffen, hebben de waardeveranderingen bij Rabobank International ook in 2009 in belangrijke mate beïnvloed. De post waardeveranderingen steeg met 154 miljoen euro tot 940 (786) miljoen euro. Dit komt overeen met 105 (93) basispunten van de gemiddelde kredietportefeuille en ligt daarmee boven het langjarig gemiddelde van 48 basispunten. Vermogenseis en RAROC De verminderde volatiliteit op de financiële markten en de verbeteringen in de risicomodellen droegen bij aan een daling van de vermogenseis bij Rabobank International in 2009 met 15% tot 7,3 (8,6) miljard euro. Het economie capital, de interne vermogenseis, bedroeg 7,6 (6,2) miljard euro. De Risk Adjusted Return On Capital (RAROC) steeg met 8,3-punt tot 8,8% (0,5%). De gevolgen van de kredietcrisis blijven in 2010 zichtbaar in de reële economie. Nieuwe klanten van Rabobank International moeten passen binnen de strategie en in lijn hiermee wordt ook de kredietverlening aan niet food- en agriklanten in het buitenland verder afgebouwd. Daarnaast worden aanvullende kostenreducties doorgevoerd. De waardeveranderingen blijven naar verwachting op een hoog niveau. Rabobank International voorziet een selectieve groei van food- en agrigerelateerde corporatebankingactiviteiten. Het productenpalet voor de food- en agribusiness wordt verbeterd en uitgebreid, onder andere in samenwerking met Rothschild. Global Financial Markets blijft de focus leggen op klantgerelateerde activiteiten en liquiditeits- management. Bij Structured Finance daalt het activiteitenniveau.Trade Commodity Finance gaat zich meer richten op soft commodities en Renewable Energy Infrastructure Finance ontwikkelt zich verder in lijn met het businessplan. Het internationaal retailbankbedrijf, dat zich met name richt op de agrisector in Australië, Nieuw-Zeeland, Brazilië en Californië, groeit verder. Rabo Development gaat zich oriënteren op een mogelijke samenwerking met banken in Zuid-Amerika, Afrika en Azië. 31 Wholesalebankbedrijf en internationaal retailbankbedrijf

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 32