HID Een MVO-beoordeling is al langer een verplicht onderdeel van de kredietverlening. Daarbij wordt nagegaan welke maatschappelijke issues er spelen in landen of in de waardeketen waarin de klant opereert, hoe die zijn bedrijfsvoering beïnvloeden en welke commerciële kansen zich aandienen. In 2009 is de MVO-beoordeling volledig herzien zodat relatiemanagers nog beter worden ondersteund in de dialoog met klanten. Toegang tot krediet in agribusinessketens De Rabobank kan toegevoegde waarde bieden voor het zo duurzaam mogelijk produceren in de waardeketens van soft commodities door klanten met elkaar in contact te brengen en inzicht te bieden in de keten. Dit is bijvoorbeeld het geval bij het Sustainable Agri Fund (SAGF), opgericht door Rabobank International en Rabobank Foundation. Dit garantiefonds verbetert de toegang tot werkkapitaal voor geselecteerde kleine en middelgrote producenten van duurzame landbouwproducten in ontwikkelingslanden op basis van commerciële en duurzame voorwaarden. Projectfinanciering Op projectfinancieringen van de Rabobank worden de Equator Principles toegepast. Daarvoor wordt een analyse uitgevoerd van zowel de sociale impact als de milieu-impact, en er wordt een risicoclassificatie opgesteld. Op basis van de milieu-impact en de regio (OESO-landen) zijn de projecten geclassificeerd als potentieel negatief (categorie B) of niet negatief (categorie C). Er zijn geen projecten geclassificeerd als significant negatief (categorie A). De totale portefeuille per eind 2009 had een omvang van 1.102 miljoen euro. Fliervan was 54,3% geïnvesteerd in windenergieprojecten, 24,6% in zonne-energieprojecten en 21,2% in biobrandstofprojecten. Renewable Energy Infrastructure Finance, de projectfinancieringsactiviteit van Rabobank International, financiert projecten die van bewezen technologie gebruikmaken in de hernieuw bare energie- en infrastructuursector. Het betreft financieringen van minimaal 50 miljoen euro. De nadruk ligt op windenergie, zonne-energie en biomassa in OESO-landen. De Rabobank kreeg erkenning voor de bijdrage aan het 165 megawattwindproject Belwind, het grootste off-shore windmolenpark ter wereld. Behalve een deel van de financiering bracht de Rabobank ook eigen vermogen in via Rabo Project Equity. Tijdens de zesde Euromoney en Ernst Young Global Renewable Energy Award in Londen ontving de Rabobank een Groene Oscar in de categorie 'Equity deal of the year'. Rabobank International breidt aandeel food en agri in kredietverlening uit Kredietverlening naar sector in miljarden euro's Particulieren In lijn met de aangescherpte strategie werd de kredietverlening aan niet food- en agriklanten in het buitenland afgebouwd. Dit resulteerde bij Rabobank International in 2009 in een daling van de kredietportefeuille private cliënten met 7% tot 93,4 (100,7) miljard euro. De kredietportefeuille aan de food- en agrisector nam met 5% toe tot 36,1 (34,4) miljard euro en het aandeel food en agri in de totale kredietportefeuille steeg met 4,4%-punt tot 38,6%. De verdere afbouw van de Telecom, Media en Internet-portefeuille droeg bij aan de daling van de verstrekkingen aan de handel, industrie en dienstverlening (HID) met 15% tot 51,8 (60,8) miljard euro. De kredietportefeuille aan particulieren had een omvang van 5,5 (5,5) miljard euro. Bij het internationaal retailbankbedrijf steeg de kredietportefeuille met 10% tot 29,3 (26,7) miljard euro. Hierdoor was 31,4% (26,5%) van de kredietverlening afkomstig van deze retail- bankactiviteiten. In Australië en Nieuw-Zeeland steeg deze kredietportefeuille met 30% tot 10,9 (8,4) miljard euro, voornamelijk als gevolg van een waardestijging van de valuta's in deze landen met respectievelijk 27% en 22%. De Amerikaanse retailportefeuille nam met 10% toe 120 Kredietverlening naar regio ultimo 2009 2005 2006 2007 2008 2009 Amerika Europa exclusief Nederland Nederland Australië en Nieuw-Zeeland Azië 38% 15% 15% 29 Wholesalebankbedrijf en internationaal retailbankbedrijf

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 30