verbonden met het platteland en ook is zij actief in de markt voor vastgoedfinancieringen. Naar aanleiding van de ontwikkelingen in de vastgoedmarkt is besloten om de omvang van deze activiteiten te reduceren. Nederlandse wholesalebankactiviteiten De Nederlandse wholesalebankactiviteiten leveren een bijdrage aan het bereiken van Allfinanz-marktleiderschap in Nederland. Rabobank International bedient grote Nederlandse ondernemingen en ondersteunt de lokale Rabobanken bij de bediening van de grootzakelijke markt. Centrale klantteams en een fijnmazig landelijk netwerk van gespecialiseerde bankiers en regionale specialisten die via lokale Rabobanken toegankelijk zijn, zorgen voor een brede dienstverlening. In dit turbulente jaar heeft de Rabobank haar positie in de Nederlandse wholesalemarkt ver stevigd door achter haar klanten te blijven staan en meerwaarde te bieden met geïntegreerde financiële oplossingen, vaak in samenwerking met haar dochterondernemingen. Met name bij herfinancieringen en balansversterkingen heeft de Rabobank een leidende rol vervuld voor haar klanten in de Nederlandse wholesalemarkt. Om internationaal actieve Nederlandse zakelijke klanten beter van dienst te kunnen zijn, heeft de Rabobank de internationale dienstverlening in 2009 verder uitgebreid en toegankelijker gemaakt. De Rabobank beschikt over een integraal internationaal aanbod van diensten met onder meer financieren, cashmanagement, treasury, corporate insurance, factoring en leasing. De lokale Rabobanken worden bij de bediening van deze klanten ondersteund door een team van internationale specialisten in binnen- en buitenland. Hierbij kunnen klanten gebruikmaken van het eigen netwerk van Rabobankkantoren in het buitenland, en het kantorennetwerk van strategische en gerenommeerde partners. Met de uitbreiding van de dienstverlening is de Rabobank in staat haar klanten in steeds meer landen te ondersteunen bij hun internationale groeiambities. Internationaal wholesalebankbedrijf Buiten Nederland ligt de focus van de corporatebankingactiviteiten primair op food en agri. Rabobank International investeert ook in specifieke kennis op het gebied van trade en commodityfinance. De mondiaal opererende afdeling Trade Commodity Finance bedient vooral internationaal actieve klanten die actief zijn in de markt voor agriproducten. Ook wordt klanten een breed productassortiment op het gebied van exportfinanciering geboden. Naast klantgerichte activiteiten is Global Financial Markets actief op de financiële markten ten behoeve van het dagelijks management van de liquiditeitspositie, het kredietrisico en het markt risico van de Rabobank Groep. Naast valuta- en geldmarktproducten, obligaties en energie producten worden ook kapitaalmarktoplossingen geboden, waarbij bepaalde risico's of kasstromen van bedrijven of financiële instituten worden gesecuritiseerd of geherstructureerd. Leveraged Finance is betrokken bij het financieren van overnames door investeringsmaat schappijen. Deze afdeling is een belangrijke speler op de wereldwijde agrarische markten, maar opereert daarnaast ook in andere sectoren. Structured Finance levert klantspecifieke producten, gericht op zowel de actiefzijde als de passiefzijde van de balans. De afdeling Renewable Energy Infrastructure Finance is actief in de duurzame sectoren wind, zon, bio brandstof en biomassa. Rabobank International participeert In 2009 hebben de Rabobank en Delta Lloyd Groep samen Project Holland Fonds opgericht. Dit fonds investeert in Nederlandse beursgenoteerde ondernemingen. Eind 2009 deed het fonds haar eerste investering. Ze nam een belang in Dockwise, een aan de Nederlandse beurs genoteerd bedrijf dat gespecialiseerd is in zwaar zeetransport. Het startkapitaal van het fonds bedraagt 200 miljoen euro en kan groeien naar circa 1 miljard euro door toetreding van institutionele beleggers. In 2009 hebben Rabobank International en Rabo Vastgoedgroep gezamenlijk Rabo FARM opgericht. Deze joint venture zet agrarische vastgoedfondsen op, waarbij de focus in eerste instantie ligt op Europa en Zuid-Amerika. In Europa is een 70%-belang genomen in Primary Investment Management. Deze activiteit biedt institutionele en professionele investeerders, via het Rabo FARM Europe Fund, de mogelijkheid om te beleggen in landbouwbouwgrond. In het verslagjaar committeerden enkele institutionele partijen zich aan het fonds. 27 Wholesalebankbedrijf en internationaal retailbankbedrijf

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 28