Rabocard met klimaatbijdrage uit het assortiment De Rabobank is gestopt met de Rabocard met klimaatbijdrage. De kaart, ondersteund door het Wereld Natuur Fonds, heeft de verwachtingen van de bank niet waargemaakt. Zo blijkt uit onderzoek dat de kaart nauwelijks heeft bijgedragen aan een verhoogd C02-bewustzijn van klanten. Daarnaast bleken de kosten van de klimaatbijdrage door de aankoop van emissie rechten (Gold Standard credits) veel hoger dan voorzien. Compensatie van C02-uitstoot verbonden aan aankopen gedaan met de kaart kon daarom niet volledig plaatsvinden. Bovendien heeft de Rabobank gezien de urgentie van het klimaatprobleem haar focus verlegd van C02-compensatie naar het terugdringen van C02-uitstoot. De mogelijkheden tot verdere samenwerking met Wereld Natuur Fonds worden momenteel onderzocht. Ontwikkelingen hypotheekassortiment Sinds 2008 is het bij de Rabobank mogelijk met de RaboOpbouwFlypotheek fiscaal vriendelijk te sparen voor de aflossing van de hypotheek. Mede door de transparantie en de gunstige tarifering is dit anno 2009 de meest verkochte Rabobankhypotheek. Vanwege de geringe animo en de vereenvoudiging van het productassortiment zijn de Rabo KlimaatFlypotheek en de Rabo SpringPlank Flypotheek uit het assortiment gehaald. Obvion heeft klanten met een variabele hypotheekrente die hiervoor in aanmerking kwamen, na een aanbeveling van de Ombudsman Financiële Dienstverlening, met terug werkende kracht gecompenseerd. De rente van de betrokken hypotheken wordt berekend op basis van de 1-maands-Euriborrente, verhoogd met een opslag voor kosten en risico's. Als gevolg van de kredietcrisis is de liquiditeitspremie sinds 2008 sterk verhoogd. De stijging van deze liquiditeitspremie is vanaf 1 november 2008 ten dele doorberekend in de rentetarie ven van de variabele hypotheken naar de consument. Een aantal cliënten heeft bezwaar gemaakt tegen deze variabele opslag aangezien de hiervoor genoemde opslag in de offerte staat vermeld als een vaste opslag. In augustus 2009 heeft de Ombudsman Financiële Dienst verlening naar aanleiding van deze klachten een aanbeveling gedaan, waarbij een deel van de cliënten in het gelijk is gesteld. Deze aanbeveling is door Obvion overgenomen. Inzake de in het verleden verkochte OpMaatFlypotheek-C constateerde de Ombudsman Financiële Dienstverlening in het verslagjaar, op basis van een aantal klachtdossiers, dat de Rabobank niet voldoende duidelijk is geweest over de onttrekkingen aan het spaardeel en deed de Rabobank een aanbeveling hiervoor. Vervolgens bereikte de Rabobank in het verslag jaar overeenstemming met Stichting Woekerpolis Claim. Flierdoor gaat de aanbeveling van de Ombudsman gelden voor alle circa 200.000 klanten met een OpMaatHypotheek-C. Ook kwam de Rabobank met een regeling voor 'schrijnende gevallen'. De Rabobank gaat alle klanten met een OpMaatHypotheek-C benaderen, en zij die in aanmerking komen voor een vergoeding zullen deze in 2010 ontvangen. Obvion bevordert de kwaliteit van woningtaxaties en intermediairs Obvion werkte in 2009 mee aan de pilot van het Nederlands Woning Waarde Instituut (NWWI). Nadat de pilot succesvol bleek, is het NWWI officieel gelanceerd. Obvion accepteert alleen nog taxatierapporten met het NWWI-keurmerkals maatstaf voor kwaliteit, objectiviteit, deskundig heid en betrouwbaarheid van woningtaxaties en taxateurs. Met een zorgplichtprofiel heeft Obvion de eisen aan intermediairs verder aangescherpt. Ook heeft Obvion de Budgetplanner geïntroduceerd, een service voor klanten met (dreigende) financiële problemen. De budget planner is door het Institute for International Research (IRR) genomineerd als 'hypotheek product van het jaar'. Dienstverlening aan startende ondernemers: microkredieten Kleine, startende ondernemers, die door het ontbreken van voldoende zekerheden of bewezen resultaten moeite hebben met het krijgen van een financiering kunnen sinds februari 2009 voor een krediet tot maximaal 35.000 euro aankloppen bij Qredits. Dit fonds van de Stichting Microkrediet Nederland is een initiatief van het ministerie van Economische Zaken, Rabobank, ABN AMRO, Fortis Bank Nederland, ING en Aedes. Verlaging van administratieve lasten voor ondernemers De Rabobank nam samen met ABN AMRO en ING het initiatief tot het oprichten van een coöperatie ter implementatie en exploitatie van een aanpak voor Standaard Business Reporting 21 Binnenlands retail bankbed rijf

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 22