wordt de in februari gestarte GO-faciliteit meer en meer ingezet. Ook met de eigen Rabobank Stimuleringslening en de Rabo Groei- en Innovatielening is de kredietverlening aan het Nederlandse bedrijfsleven volop ondersteund. Rabobank, de kennisbank voor het Nederlandse bedrijfsleven Als het gaat om kennis van de diverse sectoren in het midden- en kleinbedrijf is de Rabobank uniek te noemen. Al meer dan dertig jaar brengt Rabobank Cijfers Trends de actuele branche kennis in beeld. Zo bracht de Rabobank in maart en oktober actuele sectorprognoses uit en zijn voor de advocatuur, de automotive-, de groothandel- en de detailhandelsector specifieke visiestudies uitgebracht. Het verslagjaar werd afgesloten met een sectoroverstijgende uitgave over ontwikkelingen in het midden- en kleinbedrijf. Deze studie focust vooral op kansen voor ondernemers in deze economisch turbulente tijden. In dit kader hebben sectormanagers in 2009 ook veel lezingen verzorgd voor Rabobankklanten. Door de economische onrust was er binnen de food- en agrisector nog meer belangstelling voor lezingen van de Rabobank. Ook vormden de diverse Rabobankstudies over de food- en agrisector in Nederland, zoals Anders melken' over de melkveehouderij en 'Groeien met grenzen' over de varkenshouderij, een belangrijke kennisbron voor accountmanagers en hun klanten. Rabobank nauw verbonden met food- en agrisector De food- en agrisector is van oudsher een belangrijke klantgroep van de lokale Rabobanken. Zij zijn agrarische ondernemers optimaal van dienst met op maat gesneden financiële diensten en kennisproducten. In 2009 kwamen diverse nieuwe garantieregelingen voor de food- en agrisector beschikbaar. Zo kunnen klanten gebruik maken van de garantiestelling aardwarmte- boring en er kwam een garantieregeling voor gezonde land- en tuinbouwbedrijven die door de economische crisis geen geld kunnen lenen voor werkkapitaal. Eind 2009 nam de overheid maatregelen om de Q-koorts in te dammen. Onder meer werd besloten om alle drachtige geiten op besmette bedrijven te ruimen. In deze emotionele periode onderhoudt de Rabobank goed contact met de geitenhouders. Nieuwe duurzame en servicegerichte producten en diensten In 2009 nam de Rabobank Groep diverse initiatieven in de particuliere dienstverlening om economische participatie, sociale cohesie en solidariteit te bevorderen. Zo werd de samen werking met SeniorWeb gecontinueerd. Weer zijn enkele tienduizenden ouderen voorgelicht over internet en internetbankieren. Voor basisscholen werden in samenwerking met Klasse TV lespakketten ontwikkeld om spelenderwijs met geld te leren omgaan. Ook kregen de lokale Rabobanken de beschikking over middelen om in samenwerking met scholen op dit thema in te gaan. In samenwerking met Visio is lesmateriaal voor de Random Reader Comfort ontwik keld, waarmee blinden en slechtzienden zich het internetbankieren eigen kunnen maken. Voor jongeren is de website www.baasovereigengeld.nl ontwikkeld om ze te leren verstandig met geld om te gaan en daardoor meer te bereiken. Samen met natuurbeheerorganisaties introduceerde de Rabobank in 2009 de Rabo Streek- rekening ten behoeve van natuurgebieden. Met het Dutch Greentech Fund wil de Rabobank investeren in kansrijke Nederlandse techno starters met innovatieve technologieën of processen die de keten van grondstof tot eind product verduurzamen. En via het Main Port Innovation Fund wil de Rabobank investeren in jonge, veelbelovende technostarters om duurzame innovaties in de luchtvaart te stimuleren. Lagere energielasten voor woonconsumenten Via bestaande hypotheekproducten wil de Rabobank lagere woonlasten stimuleren, bijvoor beeld door energiezuinig wonen aantrekkelijker te maken. Dit past ook in het streven naar een compact, transparant en rendabel productassortiment. Als de energiekosten in hetzelfde tempo doorstijgen als de laatste jaren het geval was wordt dit deel van de woonlasten van toenemend belang voor woonconsumenten. Voor de berekening van de toegestane lasten gelden de normen van het Nibud die in overeenstemming zijn met de Gedragscode Hypothe caire financieringen. Op verzoek van de Rabobank zijn de tabellen door Nibud en Agentschap NL (SenterNovem) verfijnd door rekening te houden met het energielabel van woningen. Dit kan van belang zijn voor klanten die zeer energiezuinige nieuwbouwwoningen (met energie labels A+ en A++) willen kopen en voor klanten die bestaande woningen willen renoveren. 20 Verslag 2009 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 21