Strakkere regelgeving De Nederlandse Vereniging van Banken heeft met het opstellen van de Code Banken een bijdrage geleverd aan het zelfregulerende vermogen van de bancaire sector. De Rabobank bleek al grotendeels in de geest van de code te handelen. Naar aanleiding van de kredietcrisis en het tekortschieten van het zelfregulerend vermogen, heeft het Basels Comité voor het bankentoezicht zich bezonnen op de bestaande regelgeving voor banken. Per saldo ziet het ernaar uit dat de regelgeving op het punt van de solvabiliteit en de liquiditeit fors zal worden aangescherpt. Op beide terreinen heeft de Rabobank Groep vanouds een sterke positie. Wel zullen extra inspanningen moeten worden geleverd om die positie ten opzichte van nieuwe standaarden te behouden. De Rabobank Groep ambieert een hoge kredietwaardigheid, ook bij veranderende standaarden voor de uitoefening van het bancaire bedrijf. Beperkt economisch herstel De economische omstandigheden waarin moet worden gebankierd, bereikten in 2009 een dieptepunt. Na een periode van afschrijvingen op de beleggingsportefeuille door de krediet crisis hebben banken door de economische crisis nu te maken met relatief omvangrijke voor zieningen voor de leningenportefeuille. Dat laatste is ook bij de Rabobank zichtbaar in de ontwikkeling van de waardeveranderingen. In 2010 wordt weer enig economisch herstel verwacht. Met name de noodzaak van forse bezuinigingen op de overheidsbegroting zal in de komende jaren echter leiden tot een beperkte economische groei. Door de voorziene inspanningen ter versterking van de bankbalansen met het oog op een betere solvabiliteit en liquiditeit zal het kredietverschaffend vermogen van banken in de komende jaren gelimiteerd zijn. Ook daardoor zal de mate van het economisch herstel beperkt blijven. Veranderende maatschappelijke omgeving Op het gebied van maatschappelijk verantwoord ondernemen staan maatschappelijke orga nisaties en de media meer dan ooit op scherp. Ze stellen vragen, eisen transparantie, gaan de dialoog aan en voeren campagne. Belangrijke onderwerpen die hierbij aan bod komen zijn: het beloningsbeleid, diversiteit, dierenwelzijn, de wapenindustrie en de rol van banken in nieuwe energievormen. De Rabobank kiest hierbij voor engagement: samen met klanten zoeken naar manieren om het handelen in balans te brengen met natuur en milieu en met sociale recht vaardigheid. De Rabobank Groep wil tot de top van de duurzame banken behoren. Scherpere strategische focus Nog meer dan voorheen zijn er grenzen aan de expansiemogelijkheden van de Rabobank Groep. Gezien de ontwikkelingen verscherpt de Rabobank Groep de strategische focus op haar kerntaken. Centraal staan daarbij de activiteiten van de lokale Rabobanken die het hart van de organisatie vormen. Zij vervullen de primaire taak om klantwaarde te leveren voor leden en klanten. De Rabobank Groep blijft de ontwikkelingen nauwlettend volgen. Strategische uitgangspunten van de bank zijn haar coöperatieve identiteit, het streven naar Allfinanz-marktleiderschap in Nederland en naar de positie van een internationale food- en agribank, het behoud van een hoge kredietwaardigheid en een hoogwaardig MVO-beleid. Daarom zijn de volgende kerndoelstellingen bepaald: - bereiken c.q. handhaven van Allfinanz-marktleiderschap in Nederland; - uitbreiden van de positie als de leidende internationale food- en agribank; - versterking van commerciële synergie met de dochterondernemingen. Om de hoge kredietwaardigheid te behouden en leden en klanten op continuïteitsbasis te kunnen bedienen, zijn een adequate tier 1-ratio en een stabiele winstgroei noodzakelijk. De Rabobank Groep hanteert daarom de volgende financiële langetermijndoelstellingen: - een tier 1-ratio van tenminste 12,5%; - minimaal 8% rendement op het eigen vermogen; - een nettowinstgroei van 10%. De aanpassing van de rendementsdoelstelling van 10% naar 8% ligt in lijn met de vanaf 2008 nagestreefde verhoging van de vermogenspositie, de verwachte lagere uitzettingengroei en de verschuiving naar activiteiten met een gematigder risico-/rendementsprofiel. 10 Verslag 2009 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2009 | | pagina 11