I II Rabobank Groep in het kort Nettowinst neemt toe met 2% in miljoenen euro's 2007 2008 Kredietportefeuille private cliënten stijgt met 11 in miljarden euro's 2007 2008 II Nettowinst stijgt met 13% in miljoenen euro's 2007 2008 Kredietportefeuille private cliënten neemt toe met 10% in miljarden euro's 2007 2008 Als stabiele marktpartij realiseerde Rabobank Groep een stevige groei van de toevertrouwde middelen. Deze namen toe met 10% tot 304,2 miljard euro. De tier 1-ratio kwam uit op 12,7% en het rendement op eigen vermogen op 9,7%. 500 II In de turbulentie van de financiële sector wisten de lokale Rabobanken hun marktposities te verbeteren. De leidende positie op de spaarmarkt werd verder uitgebreid. De kredietverlening groeide stevig, met name aan bedrijven. Op de hypotheekmarkt versterkte de Rabobank Groep haar toppositie. Het programma Rabobank 2010, gericht op de verbetering van de klantbediening, is voor alle lokale Rabobanken beschikbaar gekomen. Rabobank Groep De Rabobank Groep is een internationale financiële dienstverlener met een coöperatieve grondslag, die actief is op het gebied van retail- banking, wholesalebanking, vermogensbeheer, leasing, vastgoed en verzekeren. De strategische focus ligt in Nederland op het bereiken van Allfinanz-marktleiderschap en internationaal op het uitbreiden van de leidende positie als food agribank. De organisatie heeft circa 61.000 fte in dienst en is actief in 45 landen. De Rabobank Groep bestaat uit zelfstandige lokale Rabobanken en hun centrale organisatie Rabobank Nederland met dochterondernemingen. De Rabobank Groep heeft een 39%-belang in de verzekeraar Eureko. Binnenlands retailbankbedrijf Het binnenlands retailbankbedrijf bestaat uit de lokale Rabobanken, Obvion en Bizner. De 153 zelfstandige lokale Rabobanken hebben ruim 1.100 vestigingen, circa 29.000 fte en bijna 3.100 geldautomaten. De lokale Rabobanken bedienen 7,5 miljoen Nederlandse particuliere en zakelijke klanten met een compleet pakket financiële diensten. Naast de grootste hypotheekbank, spaarbank en verzekeringsintermediair is Rabobank in Nederland ook de nummer 1-bank voor het midden- en kleinbedrijf. Obvion werkt uitsluitend samen met onafhankelijke intermediairs. Op dit terrein is zij de grootste hypotheekverstrekker in Nederland. Bizner is een internetbank waar onder nemers zelf hun bankzaken online kunnen regelen. Nettowinst daalt met 92% in miljoenen euro's 2007 2008 Kredietportefeuille private cliënten stijgt met 11 in miljarden euro's 2007 2008 De kredietcrisis resulteerde in een afname van het resultaat bij Global Financial Markets en een toename van de kredietverliezen. Als gevolg hiervan nam de winst van Rabobank International af. Rabobank International breidde het internationaal retail bankbedrijf verder uit. Het bestaande belang in de Poolse Bank BGZ werd uitgebreid tot een meerderheidsbelang van 59%. Wholesalebankbedrijfen internationaal retailbankbedrijf Rabobank International - het wholesalebankbedrijf en het internationaal retailbankbedrijf - richt zich in het bijzonder op de food agrisector. Dit groeps- onderdeel heeft vestigingen in 27 landen en wereldwijd circa 15.000 fte in dienst. Rabobank International ontplooit regionale activiteiten en heeft daarnaast wereldwijd opererende onder delen als Global Financial Markets, Structured Finance, Leveraged Finance, Renewable Energy Infrastructure Finance, Direct Banking en Trade Commodity Finance. De retailactiviteiten vinden plaats onder het label Rabobank met uitzondering van de Ierse ACCBank, een 100%-dochter, en de Poolse Bank BGZ, waarin Rabobank International een 59%-belang heeft. Ook heeft Rabobank International belangen in private equity. Rabobank Groep Jaarverslag 2008 Nettowinst neemt toe met 21% in miljoenen euro's 2007 2008 Beheerd en bewaard vermogen van klanten daalt met 21% in miljarden euro's 2007 2008 500 400 300 200 100 250 ll ll De afname van het beheerd vermogen door de daling van de aandelenkoersen werd deels gecompenseerd door de instroom van vermogen. Het resultaat nam toe door de goede beleggingsperformance van alternatieve beleggingen bij Robeco en de boekwinst op de verkoop van Alex. Sarasin realiseerde een recordinstroom van vermogen en ontving diverse onderscheidingen vanwege de uitstekende beleggingsperformance. Vermogensbeheer en beleggen De vermogensbeheeractiviteiten van de Rabobank Groep worden uitgevoerd door de wereldwijd opererende vermogensbeheerder Robeco, de Zwitserse private bank Sarasin en de Nederlandse vermogensbank Schretlen Co. Bij deze onderdelen zijn circa 3.600 fte in dienst. De Rabobank heeft een 46%-aandelenbelang in Sarasin en 69% van het stemrecht. Nettowinst stabiel in miljoenen euro's 2007 2008 Kredietportefeuille neemt toe met 13% in miljarden euro's 2007 2008 ii ii De Lage Landen realiseerde een bevredigende groei. De marge op nieuwe contracten nam toe. Het aantal leaseauto's in portefeuille steeg met 696 tot 211.000. De klantgerichtheid van De Lage Landen werd beloond met de 'Vendor Lessor of the Year Award'. Leasing De Lage Landen is verantwoordelijk voor de lease activiteiten van de Rabobank Groep. Producten op het gebied van activafinanciering helpen fabrikanten, vendoren en distributeurs bij hun afzet in meer dan 30 landen wereldwijd. Daarnaast is De Lage Landen in acht Europese landen actief met het internationale autoleasebedrijf Athlon Car Lease. Op de Nederlandse thuismarkt biedt De Lage Landen een breed pakket lease- en handels- financieringsproducten aan. Ook ondersteunt De Lage Landen de Rabobank Groep in de Nederlandse markt in haar streven marktleider te worden in consumentenkredieten, onder meer via het label Freo. Bij De Lage Landen werken circa 4.700 fte. Nettoresultaat Rabo Vastgoedgroep daalt met 65% in miljoenen euro's 2007 2008 Kredietportefeuille stijgt met 22% in miljarden euro's 2007 2008 i. m Door de verslechterde marktomstandigheden verkocht de Rabo Vastgoedgroep minder woningen, 8.746 ten opzichte van 13.173 in 2007. De kredietportefeuille nam verder toe en de marge op nieuwe financieringen steeg. Het beheerd vermogen in vastgoed nam met 35% toe tot 6,8 miljard euro. Vastgoed De particuliere en zakelijke vastgoedactiviteiten van de Rabobank Groep worden uitgevoerd door de Rabo Vastgoedgroep. Deze vastgoedonder neming richt zich op drie kernactiviteiten: ontwikkeling van woningen en commercieel vastgoed, financieren en vermogensbeheer. In deze verschillende markten is de Rabo Vastgoedgroep actief met de merken Bouwfonds Property Development, MAB Development, FGH Banken Bouwfonds REIM. De Rabo Vastgoedgroep heeft meer dan 1.700 fte in dienst en is met name actief in de Benelux, Duitsland en Frankrijk. 5 Rabobank Groep in het kort

Jaarverslagen Rabobank | 2008 | | pagina 4