Commissies uit de raad van commissarissen Op de hoogte blijven van ontwikkelingen De voorzitter van de raad van commissarissen onderhoudt intensief contact met de voorzitter van de raad van bestuur en overlegt maandelijks met de interne accountant en de directeur Toezicht. Verder vindt minstens viermaal per jaar een gesprek plaats tussen de voorzitter van de raad van commissarissen, de voorzitter van het audit compliance committee, de externe accountant en de interne accountant. De leden van de raad van commissarissen zijn gedurende het jaar regelmatig als toehoorder aanwezig bij vergaderingen van de ondernemingsraad van Rabobank Nederland, bij vergaderingen van de kringen en bij de centrale kringvergaderingen. Hierdoor houdt de raad van commissarissen goed voeling met wat er leeft bij de belangrijkste stakeholders van Rabobank Nederland. De leden van de raad van commissarissen hebben zich in het kader van de periodieke bijscholing laten informeren over krediet- beleid en -risicomanagement. Vergaderfrequentie De raad van commissarissen kwam in 2008 zesmaal bijeen. Geen enkele commissaris is herhaaldelijk bij deze vergaderingen afwezig geweest. De raad van commissarissen kent vijf commissies. Het audit compliance committee kwam elfmaal bijeen, de commissie voor coöperatieve aangelegenheden driemaal, de benoemingscommissie viermaal en de remuneratiecommissie viermaal. De beroeps commissie kwam in 2008 niet bijeen. Audit compliance committee Taakomschrijving Het audit compliance committee bereidt besluitvorming voor van de raad van commissarissen betreffende het toezicht op het bestuur in het kader van ondermeer financiële aangelegenheden, ICT en compliancegerelateerde activiteiten. Commissie voor coöperatieve aangelegenheden Taakomschrijving De commissie voor coöperatieve aangelegenheden bereidt besluitvorming voor van de raad van commissarissen betreffende beleidsvoornemens van de raad van bestuur inzake de coöperatieve beleids- en structuurdimensie van de lokale Rabobanken en Rabobank Nederland en over maatschappelijk verantwoord ondernemen. Benoemingscommissie Taakomschrijving De benoemingscommissie bereidt besluitvorming voor van de raad van commissarissen betreffende de samenstelling van en (her)benoemingen in de raad van commissarissen en de raad van bestuur. Leden M. Minderhoud, voorzitter Drs. L.J.M. Berndsen, vast lid Prof. dr. L. Koopmans, vast lid Ir. B. Bijvoet Dr. ir. A.W. Veenman Prof. dr. C.P. Veerman Ing. A.J.A.M. Vermeer Leden Ing. AJ.A.M. Vermeer, voorzitter Prof. dr. L. Koopmans, vast lid Prof. dr. ir. M.J.M. Tielen, vast lid Prof. mr. S.E. Eisma Prof. dr.ir. L.O. Fresco Mr. P.F.M. Overmars Ir. H.C. Scheffer Prof. dr. A.H.C.M. Walravens Leden Prof. dr. L. Koopmans, voorzitter Prof. dr. ir. L.O. Fresco Ir. H.C. Scheffer Dr. ir. A.W. Veenman Ing. AJ.A.M. Vermeer Prof. dr. A.H.C.M. Walravens 84 Rabobank Groep Jaarverslag 2008 Remuneratiecommissie Taakomschrijving De remuneratiecommissie bereidt besluitvorming voor van de raad van commissarissen betreffende de remuneratie van de leden van de raad van bestuur. Leden Prof. dr. A.H.C.M. Walravens, voorzitter Prof. dr. ir. L.O. Fresco Prof. dr. L. Koopmans Ir. H.C. Scheffer Dr. ir. A.W. Veenman Ing. AJ.A.M. Vermeer Beroepscommissie Taakomschrijving De beroepscommissie fungeert als adviserende beroeps instantie bij geschillen tussen lokale Rabobanken, of tussen een of meer lokale Rabobanken en Rabobank Nederland. Leden Prof. mr. S.E. Eisma, voorzitter Prof. dr. ir. MJ.M. Tielen Mr. P.F.M. Overmars Reflectie op eigen functioneren De raad van commissarissen beoordeelt doorlopend het eigen functioneren. Periodiek wordt ook het functioneren van individuele commissarissen beoordeeld. Voor zover noodzakelijk worden op basis van deze reflectie verbeteringen in het functioneren van de raad aangebracht. Belangrijke aandachtspunten zijn de aanwezigheid bij, en de bijdragen van commissarissen aan de vergaderingen van de raad, de mate waarin de raad voldoet aan het gewenste profiel, de samenstelling en de vereiste competenties van de raad van commissarissen. Waar nodig worden de vertegenwoordigde competenties uitgebreid door nieuwe benoemingen. Ook het audit compliance committee heeft in het verslagjaar zijn samen stelling en functioneren tegen het licht gehouden en op grond daarvan enkele verbeteringen in zijn werkwijze doorgevoerd. Vervulling toezichthoudende rol De raad van commissarissen heeft ook in 2008 het functioneren van de raad van bestuur en van de individuele bestuurders beoordeeld. Er is toezicht gehouden op de algemene gang van zaken bij Rabobank Nederland en de met haar verbonden ondernemingen. Daarnaast was de raad van commissarissen met enige regelmaat klankbord voor de raad van bestuur. Als regulier terugkerende onderwerpen zijn de jaar- en halfjaarcijfers, de strategie, maatschappelijk verantwoord ondernemen, IC en de aan de onderneming verbonden risico's besproken. Tot dit laatste behoren de beoordeling door de raad van bestuur van de opzet en werking van de interne risicobeheersings- en controlesystemen en significante wijzigingen daarin. Daarnaast werden het functioneren van de compliance-organisatie binnen de Rabobank Groep alsmede de overnamemogelijkheden en desinvesteringsvoorstellen besproken. De commissies uit de raad van commissarissen hebben gedurende het verslagjaar op actieve en alerte wijze uitvoering gegeven aan hun taakopdracht. Hiermee werd een belangrijke kwalitatieve bijdrage geleverd aan de vervulling van de taakopdracht van de toezichthoudende rol van de raad van commissarissen. Onderwerpen die bijzondere aandacht kregen in 2008 Jaarrekeninq 2007, halfjaarverslag 2008 en begroting 2009 De raad van commissarissen heeft het jaarverslag 2007 van de Rabobank Groep uitvoerig besproken inclusief het verslag van de raad van bestuur, het begeleidende accountantsrapport, de jaarrekening en het voorstel tot winstbestemming. Ook de management letter, inclusief de management response, werd in aanwezigheid van de interne en de externe accountant gedetailleerd besproken. Ten behoeve van de toetsing van de jaarrekening 2007 verrichtte het audit compliance committee intensie voorwer De raad van commissarissen heeft tevens het halfjaarverslag 2008 van de Rabobank Groep uitvoerig besproken. Mede gelet op de Basel ll-regels, heeft de raad van commissarissen met de raad var.bestuur gesproken over het gewenste niveau van de solvabiliteit en het beleid dat hiertoe gevoerd dient te worden Conform de statuten is de begroting voor 2009 door de raad van commissarissen besproken en goedgekeurd. Ook hier heeft het audit compliance committee belangrijk voorwerk verricht. 85 Beheersaspecten

Jaarverslagen Rabobank | 2008 | | pagina 44