Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland - betrekking hebben op het voeren van een administratie waarin transacties en verkopen van activa nauwkeurig, juist en redelijk gedetailleerd worden gedocumenteerd; - een redelijke mate van zekerheid verschaffen dat transacties zodanig worden vastgelegd dat de jaarrekening kan worden opgemaakt in overeenstemming met de International Financial Reporting Standards zoals aanvaard binnen de Europese Unie, en dat inkomsten en uitgaven slechts plaatsvinden met de goedkeuring van het management; - een redelijke mate van zekerheid verschaffen omtrent het voorkomen en tijdig ontdekken van ongeoorloofde verwerving, gebruik of verkoop van activa die van materiële betekenis zouden kunnen zijn voor de jaarrekening. Het interne beheersingskader voor de organisatie en de beheersing van de activiteiten van de Rabobank Groep zijn gebaseerd op het raamwerk van de Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission (COSO). Zoals opgenomen in de verklaring bij de jaarrekening is de raad van bestuur van mening dat de interne risicobeheersings- en controlesystemen toereikend en doeltreffend zijn en een redelijke mate van zekerheid geven dat de financiële verslaggeving van de Rabobank Groep geen onjuistheden van materieel belang bevat. De financiële verslaggeving van de Rabobank Groep is in overeenstemming met de uitgangspunten zoals vastgesteld door COSO. Verklaring getrouw beeld De raad van bestuur van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank B.A. (Rabobank Nederland) verklaart dat, voor zover hem bekend: - de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de activa, de passiva, de financiële positie en de winst van Rabobank Nederland en de gezamenlijk in de consolidatie opgenomen ondernemingen; - het jaarverslag een getrouw beeld geeft omtrent de toestand op de balansdatum, de gang van zaken gedurende het boekjaar van Rabobank Nederland en van de met haar verbonden ondernemingen waarvan de gegevens in haar jaarrekening zijn opgenomen en dat in het jaarverslag de wezenlijke risico's waarmee de uitgevende instelling wordt geconfronteerd, zijn beschreven. Drs. Bert Heemskerk, voorzitter Dr. Piet Moerland, lid Prof. dr. ir. Bert Bruggink, CFO Mr. Sipko Schat, lid Ir. Piet van Schijndel, lid Risicobeheersing De besturing van de Rabobank Groep is gebaseerd op haar strategische uitgangspunten en in het ver lengde daarvan op de samenhang tussen risico, rendement en kapitaal. Voor de organisatie en beheersing van de Rabobank Groep zijn eisen geformuleerd door zowel de bank zelf als De Nederlandsche Bank. Krachtens de Wet op het financieel toezicht en de daarop gebaseerde lagere wetgeving en regels van de toezichthouders, De Nederlandsche Bank en de Autoriteit Financiële Markten, worden eisen gesteld aan de organisatie en beheersing van de Rabobank Groep. Deze wettelijke regels en regels van de toezichthouders vormen voor de Rabobank Groep het kader voor de inrichting van de organisatie en de beheersing van de activiteiten. Informatie corporate governance op internet Op www.rabobank.com/corporategovernance-nl geeft Rabobank Nederland informatie over haar corporate governance. Daar is ook een volledig overzicht te vinden van de punten waarop Rabobank Nederland afwijkt van de code-Tabaksblat. 82 Rabobank Groep Jaarverslag 2008 www.rabobank.com/rvc De Rabobank heeft in 2008 onder moeilijke omstandigheden een goed resultaat behaald. De economische turbulentie heeft geen financiële instelling waar ook ter wereld onberoerd gelaten. De Rabobank bleek relatief minder kwetsbaar dan vele beursgenoteerde bancaire instellingen. Eens te meer is gebleken dat de Rabobank dankzij haar gedegen coöperatieve structuur met strikte'checks and balances'zorg kan dragen voor rust en zekerheid bij haar leden en klanten. Dit uitte zich in een hoge klant- en medewerkerstevredenheid. Voorstel aan algemene vergadering In lijn met wat de statuten van Rabobank Nederland bepalen, heeft de raad van commissarissen het jaarverslag en de jaarrekening 2008 onderzocht. De raad van commissarissen besprak deze stukken met de externe accountant Ernst Young Accountants LLP en nam kennis van de verklaring van Ernst Young Accountants LLP bij de jaarrekening 2008. Op grond hiervan stelt de raad van commissarissen de algemene vergadering van Rabobank Nederland voor om de jaarrekening 2008 vast te stellen. Corporate governance De corporate governance van Rabobank Nederland komt in dit jaarverslag in een apart hoofdstuk aan de orde. De drie pijlers van deze governance zijn slagvaardig bestuur, effectieve ledeninvloed en sterk en onafhankelijk toezicht. De raad van commissarissen onderschrijft de inhoud van dit hoofdstuk. Functioneren raad van commissarissen De raad van commissarissen van Rabobank Nederland houdt toezicht op het beleid van de raad van bestuur, op de algemene gang van zaken bij Rabobank Nederland en de met haar verbonden onder nemingen, alsmede op de naleving van wet- en regelgeving. Daarnaast is de raad van commissarissen verantwoordelijk voor de benoeming, het ontslag en de beloning van de leden van de raad van bestuur van Rabobank Nederland. Ook staat de raad van commissarissen de raad van bestuur met advies ter zijde. Informatie over de samenstelling van de raad van commissarissen is elders in het jaarverslag opgenomen. Herbenoemingen en benoemingen Op 19 juni 2008 besloot de algemene vergadering van Rabobank Nederland de heren Bijvoet, Eisma en Overmars in de raad van commissarissen te herbenoemen voor een periode van maximaal 4 jaar. De heer De Boon was in 2008 eveneens periodiek aftredend, maar besloot zich niet herkiesbaar te stellen. De raad van commissarissen dankt hem zeer voor zijn bijdrage aan het functioneren van de raad gedurende de afgelopen jaren. Onafhankelijkheid en deskundigheid Het is van belang dat de raad van commissarissen zijn taken onafhankelijk kan vervullen. Zelfs de sc ijn van belangenverstrengeling moet worden vermeden. Daarnaast zijn deskundigheid en een brede ervaring belangrijk. In de, in 2008 herziene, profielschets voor de raad van commissarissen zijn hiervoor eisen opgenomen. Bij zowel de benoeming als de herbenoeming van commissarissen wordt aan deze aspecten uitgebreid aandacht geschonken. 83 Beheersaspecten

Jaarverslagen Rabobank | 2008 | | pagina 43