Bevorderen van economische participatie en diversiteit De Rabobank Groep wil gelijke kansen voor en economische participatie van iedereen bevorderen. Dit kernthema komt voort uit de coöperatieve wortels van de Rabobank. Participatie en diversiteit worden bijvoorbeeld bevorderd door het ontwikkelen van financiële diensten voor specifieke doel groepen zoals jongeren, ouderen of mensen met een beperking. Bevorderen van sociale cohesie en solidariteit De Rabobank Groep streeft naar het bevorderen van 'goed leven en goede zaken'. De lokale Rabobanken keren jaarlijks coöperatief dividend uit aan maatschappelijke groepen en projecten. Ook is de Rabobank actief met maatschappelijke fondsen als de Rabobank Foundation en het Share4Moremedewerkersfonds. Rabobank Development ontwikkelt internationaal commerciële bancaire activiteiten in regio's waar weinig banken zijn. Medewerkers worden aangemoedigd hun kennis en kunde in te zetten voor vrijwilligerswerk, voor Rabo Development of de Rabobank Foundation. Daarnaast wordt 'community investment'door de afzonderlijke groepsonderdelen gestimuleerd. Integratie in de financiële dienstverlening Het integreren van MVO in de financiële dienstverlening van alledag is de andere pijler onder het hoogwaardig MVO-beleid van de Rabobank. Er is hier sprake van een verder toegenomen commitment dat blijkt uit verschillende ontwikkelingen bij de diverse groepsonderdelen. De Rabo Vastgoedgroep formuleerde een MVO-statuut waarbinnen de divisies het MVO-beleid verder vormgeven. Obvion verankerde MVO expliciet in de kernwaarden en een nieuw missiestatement. In lijn met de Principles for Responsible Investment van de Verenigde Naties, nam Robeco een conceptambitiestatement aan dat toeziet op de verdere integratie van MVO-principes in het beleggingsproces. De uitwerking vormt het belangrijkste onderdeel van de duurzaamheidsdoelstellingen voor 2009 en 2010. Ook Sarasin en Schretlen Co besteden meer aandacht aan MVO-ambities in hun doelen voor de komende jaren. De Lage Landen versterkte de MVO-managementstructuur. Sturen op kernprestatie-indicatoren De Rabobank Groep heeft in 2008 per kernthema een of meerdere kernprestatie-indicatoren vast gesteld. Pliermee wordt niet allen richting gegeven aan de voortgang op de thema's, maar kunnen ook de integratie in de kernprocessen en het resultaat van de MVO-inspanningen worden gemeten. De indicatoren omvatten slechts een deel van het brede MVO-terrein en geven aan dat de Rabobank Groep focust op zaken die ertoe doen. Deze prestatie-indicatoren worden in 2009 verder uitgewerkt en van doelstellingen voorzien, waarop met ingang van 2010 gestuurd gaat worden. Belangrijke MVO-resultaten in 2008 In het verslagjaar zijn enkele belangrijke resultaten geboekt met de verdere verankering van MVO in de kernprocessen. Verduurzaming ketens via Food Agribusiness Principles In 2008 werd het initiatief genomen tot het opstellen van Food Agribusiness Principles die aangeven hoe de Rabobank Groep zakendoet in de internationale food agrimarkt. Het betreft voldoende en veilige voedselproductie, verantwoord omgaan met natuurlijke hulpbronnen, een verantwoordelijke maatschappij om welzijn te bevorderen, verantwoord omgaan met dieren, en bewustwording bij consumenten en burgers. De principes komen voort uit de grote betrokkenheid van de Rabobank bij klanten in de landbouw, tuinbouw en veehouderij. In het verslagjaar ontstond wereldwijd behoefte aan een snellere verduurzaming van food agriketens, omdat de grondstofprijzen naar een hoogtepunt werden gedreven door de consumptiegroei en de vraag naar biobrandstoffen. Verduurzaming productieketens door verantwoorde kredietverlening De Rabobank heeft voor diverse MVO-gevoelige sectoren beleid opgesteld om maatschappelijk verantwoord om te gaan met de mogelijke consequenties van kredietverlening. Dit sectorbeleid wordt verder intern afgestemd, waarna een externe consultatieronde plaatsvindt met verschillende stakeholders, waaronder klanten, NGO's en wetenschappers. 66 Rabobank Groep Jaarverslag 2008 Verduurzaming food agriketens - Besluitvorming door de Krediet Beleids Commissie Rabobank Groep over food agrisectorbeleid. - Toepassing van food agrisectorbeleid in vermogensbeheer. Vernieuwing productiemethoden en duurzame energie - De omvang van duurzame kredieten in miljarden euro's en als percentage van de totale kredietverlening. - De omvang van duurzaam vermogensbeheer in miljarden euro's, en als percentage van het totale vermogensbeheer. - COrfootprint in ton C02 per fte. Bevorderen economische participatie en diversiteit - Miljoenen euro's microfinancieringen in het buitenland (portefeuille Rabobank Foundation en Rabo Development) en als van het totaal aan financieringen in het buitenland. - Miljarden euro's microfinancieringen voor starters in mkb en op de huizenmarkt, alsmede garantieregelingen voor ondernemers in Nederland, tevens als van het totaal aan financieringen in het binnenland. Bevorderen sociale cohesie en solidariteit - Aantal medewerkers betrokken bij en aantal uren besteed aan vrijwilligerswerk en aan de werkzaamheden in het kader van zowel de Rabobank Foundation als Rabobank Development. - Miljoenen euro's coöperatief dividend en donaties door heel de Rabobank Groep. Resultaat - Score mondiale MVO-rating. Stakeholderdialoog voor duurzame productie In 2008 nam Rabobank actief deel aan sectorbreed internationaal overleg, zoals de Round Table on Responsible Soy, de Round Table on Sustainable Palmoil, het Better Cotton Initiative, het Better Sugar Initiative en de Round Table on Sustainable Biofuels. Op initiatief van zowel de Rabobank als van stakeholders zijn daarnaast gesprekken georganiseerd met de belangrijkste betrokken partijen rondom diverse MVO-issues. Zo werd bijvoorbeeld over het nieuwe palmoliebeleid van gedachten gewisseld met internationale wetenschappers, Milieudefensie, Oxfam Novib en het Wereld Natuur Fonds. Commissie Ethiek In 2008 bestond de Commissie Ethiek tien jaar. Dit raadgevend college - onder voorzitterschap van de bestuursvoorzitter - adviseert de hele Rabobank Groep over morele dilemma's. In dit decennium toetste de commissie meer dan 150 praktijkcases aan ethische criteria. In 2008 werden 14 praktijkgevallen behandeld. Aan de orde kwamen onder andere het faciliteren van een aanbieder van kortlopende kredieten, een particuliere bosbouwmaatschappij die als aanbieder van beleggingen in robinaplantages actief is en dierenwelzijn van over lange afstand vervoerde schapen ten behoeve van halal slachten. Engagement in vermogensbeheer en beleggen De Rabobank Groep werkt aan het verbeteren van de duurzaamheid bij bedrijven door de dialoog aan te gaan en door op aandeelhoudersvergaderingen MVO-voorstellen te bespreken of ingebrachte voorstellen te steunen. Zo vertegenwoordigt Robeco met de Engagement Service meerdere partijen, waardoor daadwerkelijk invloed uitgeoefend kan worden. In 2008 heeft Robeco op 1.792 aandeel houdersvergaderingen gestemd en is contact gelegd met 86 ondernemingen over duurzaamheid en corporate governance. Rabobank Private Banking werkt aan het transparanter maken van de MVO- informatie over beleggingsproducten in het vermogensbeheer. Duurzame energie In 2008 ontplooide de Rabobank een breed scala aan initiatieven op het gebied van duurzame energie. Zo is er door Rabo Ventures geïnvesteerd in de duurzame Europese energiegroep Econcern en ook heeft Rabobank het Prinses Amaliawindpark op de Noordzee medegefinancierd. Rabobank Nederland is sterk betrokken bij initiatieven tot toepassing van aardwarmte in de glastuinbouw, en Rabobank Westland stelde 10 miljoen euro beschikbaar voor diverse duurzame energieprojecten. Rabo Groen Bank en Rabobank Oost-Achterhoek financierden Haagwinden, het grootste windpark op het land in Nederland. 67 Verslag raad van bestuur

Jaarverslagen Rabobank | 2008 | | pagina 35