Verantwoord bankieren voor een duurzame toekomst Ten aanzien van het solvabiliteitsbeslag voor operationele risico's maakt de Rabobank gebruik van een model dat voldoet aan de eisen van de Advanced Measurement Approach en dat is goedgekeurd door De Nederlandsche Bank. In dit model wordt rekening gehouden met gerealiseerde verliezen en met de mogelijke gevolgen van bepaalde scenario's. De Rabobank Groep hanteert hierbij een conservatieve benadering. Verder wordt in de berekening van het solvabiliteitsbeslag rekening gehouden met de kwaliteit van risicobeheersing. Valutarisico Valutarisico is het risico dat valutakoersveranderingen negatief inwerken op het resultaat of de waarde van het vermogen. Bij het beheersen van het valutarisico wordt onderscheid gemaakt tussen posities in de handelsboeken en die in de bankenboeken. In de handelsboeken is valutarisico een onderdeel van het marktrisico en wordt dit risico net als andere marktrisico's beheerst op basis van Value at Risklimieten. In de bankenboeken is alleen sprake van translatierisico voor de niet-euro netto-investeringen in buitenlandse eenheden en voor de niet in euro genoteerde hybride vermogensinstrumenten. Voor het bewaken en beheersen van het translatierisico hanteert de Rabobank Groep een tweesporen beleid gericht op bescherming van de vermogenspositie. Met de hedgestrategie wordt enerzijds voorzien in het afdekken van de niet-euro netto-investeringen in buitenlandse eenheden en anderzijds in het zoveel mogelijk beschermen van de vermogensratio's voor effecten van valutakoersbewegingen. Dat laatste vindt plaats via de niet tot de reserves gerekende componenten van het toetsingsvermogen, met name de tot het tier 1 -vermogen gerekende Trust Preferred Securities. Deze zijn enkele jaren terug uitgegeven in meerdere vreemde valuta's, zodanig dat de valutasamenstelling van het toetsings vermogen overeenkwam met de risicogewogen activa. Door de Trust Preferred Securities uitte geven in Amerikaanse dollars (3.250 miljoen), Australische dollars (500 miljoen) en Britse ponden (350 miljoen) werd een'natuurlijke hedge'gerealiseerd. 64 Rabobank Groep Jaarverslag 2008 www.rabobank.com/mvo Een van de uitgangspunten van het Strategisch Kader van de Rabobank Groep is een hoogwaardig beleid op het gebied van maatschappelijk verantwoord ondernemen. In 2008 zijn het beleid en de activiteiten op het gebied van MVO verder ontwikkeld. Zo zijn maatschappelijke verantwoordelijkheid en verduurzaming beter geïntegreerd in de financiële dienstverlening. Voor de MVO-activiteiten zijn vier kernthema's gedefinieerd met concrete prestatie-indicatoren. Het maken van bewuste keuzes op MVO-gebied, het opstellen van thema's en alles wat daarmee samenhangt zorgen voor een verdere versterking van de stabiliteit en het coöperatieve profiel van de Rabobank. Hoogwaardig MVO-beleid is strategische keuze Voor de Rabobank is het voeren van hoogwaardig MVO-beleid een expliciete strategische keuze. Het streven is een mondiale topdriepositie onder de duurzame banken. Het beleid krijgt invulling aan de hand van vier kernthema's gericht op verdergaande integratie van MVO in de dagelijkse financiële dienstverlening. De Rabobank gaat proactief om met onderwerpen die van invloed zijn op de MVO- prestaties. Over kwesties die de bank raken of waarop de bank invloed kan uitoefenen, wordt op onderscheidende wijze de dialoog met stakeholders gezocht. Focus op vier MVO-kernthema's Om de strategische keuze voor een hoogwaardig MVO-beleid verder uit te werken, heeft de Rabobank Groep in 2008 vier kernthema's vastgesteld: verduurzaming van food agri, stimulering van nieuwe productiemethoden en gebruik van duurzame energie, bevordering van economische participatie en diversiteit en bevordering van sociale cohesie en solidariteit. Deze thema's vloeien logisch voort uit de maatschappelijke worteling van de Rabobank en sluiten aan bij de kernwaarden integriteit, respect, professionaliteit en duurzaamheid, die mede ten grondslag liggen aan de Gedragscode Rabobank Groep. Ook zijn de thema's gerelateerd aan belangrijke maatschappelijke trends en marktontwikkelingen. Zo onderkent de Rabobank de volgende trends, mede op basis van gesprekken met stakeholders: grondstoffenschaarste, klimaatverandering, voedselzekerheid, stijgende welvaart, vergrijzing en verstedelijking en de toenemende druk van belangengroepen. Marktontwikkelingen die het MVO- beleid raken zijn vertrouwen in de financiële sector, toezicht, transparantie van diensten, zorgplicht, de 24-uurseconomie en autonome, mondige en kritische klanten. Verduurzamen van food agriketens De Rabobank Groep streeft naar verduurzaming van food agriketens door het toepassen van vijf Food Agribusiness Principles: voldoende en veilige voedselproductie, verantwoord omgaan met natuurlijke hulpbronnen, een verantwoordelijke maatschappij om welzijn te bevorderen, verantwoord omgaan met dieren en bewustwording bij consumenten en burgers. Stimuleren van nieuwe productiemethoden en gebruik duurzame energie De Rabobank Groep streeft naar innovatie van productiemethoden en het ontwikkelen en gebruiken van duurzame energie. Daardoor wordt een lager voorschot genomen op de natuurlijke hulpbronnen van toekomstige generaties. Als verantwoord ondernemer wil de Rabobank Groep dat ook de eigen bedrijfsprocessen hieraan voldoen. Alle kernactiviteiten dienen in het teken te staan van dit thema, dat tevens het innovatieve hart vormt van de financiële dienstverlening aan klanten. Voorbeelden liggen op het gebied van cleantech, duurzaam bouwen, duurzame mobiliteit en maatschappelijk verantwoord beleggen en vermogensbeheer. 65 Verslag raad van bestuur

Jaarverslagen Rabobank | 2008 | | pagina 34