Kredietrisico Nominaal Tegenpartijrisico voor Waardeaanpassing ten Tegenpartijrisico nj bedrag waardeaanpassing laste van het resultaat waardeaanpassing In miljoenen euro'sRating monoline-verzekeraar 31-dec-08 31-dec-08 (vóór belasting) 2008 31-dec-08 US RMBS gerelateerd AAA AA A en lager 2.051 1.322 357 955 Niet US RMBS gerelateerd AAA/AA 3.003 778 1 777 A en lager 2.651 633 246 387 Totaal 7.705 2.733 604 2.129 Generieke waardeaanpassing 400 -400 Totale waardeaanpassing 1.004 1.729 Na belasting 653 Op basis van de posities per eind 2008, zoals weergegeven in bovenstaande tabel, zou een verdere downgrade tot CCC van de monoline-verzekeraars met een huidige A rating en lager een impact hebben van 355 miljoen euro na belasting, het in default raken van de monoline-verzekeraars met een CCC-rating zou een impact hebben van 64 miljoen euro na belasting. Deze potentiële impact wordt grotendeels opgevangen door de reeds getroffen generieke voorziening. Voor de genoemde exposures geldt dat er pas een werkelijke exposure op een monolineverzekeraar ontstaat als de beleggingen ook daadwerkelijk in default raken en er aanspraak moet worden gemaakt op de verzekering afgegeven door de monolineverzekeraar. Daadwerkelijke verliezen ontstaan pas als zowel de belegging als de betreffende monolineverzekeraar in default raakt. Leveraged fïnance De leveraged finance-portefeuille binnen Rabobank International had per eind 2008 een omvang van 3,4 (3,2) miljard euro. Dit betreft een gediversifieerde portefeuille, bestaande uit een groot aantal kleinere posities in met name Nederlandse en andere West-Europese ondernemingen. De primaire focus van de leveraged-financeactiviteiten is gericht op Rabobank-klanten en de food agrisector. Kredietbeleid Kredietrisico is het risico dat een tegenpartij niet in staat is om een financiële of een andere contractuele verplichting na te komen. De Rabobank Groep beschikt over een robuust raamwerk van beleid en processen om kredietrisico's te meten, te managen en te mitigeren. De Rabobank Groep hanteert een prudent kredietacceptatiebeleid. Daardoor heeft de kredietportefeuille een relatief laag risicoprofiel. Over de grotere aanvragen voor kredieten wordt in commissieverband besloten. Daarbij is een structuur aangebracht van commissies op diverse niveaus, waarbij de hoogte van de financiering bepalend is voor de vraag welke commissie bevoegd is. Over de grootste financierings- aanvragen besluit de raad van bestuur zelf. Een belangrijk uitgangspunt in het acceptatiebeleid voor zakelijke kredieten is het'ken uw klant'- principe. Dit houdt in dat alleen kredieten worden verstrekt aan bedrijfscliënten waarvan de Rabobank Groep het management kent en dit integer en deskundig acht. Daarnaast is de Rabobank Groep uitstekend op de hoogte van de ontwikkelingen in de bedrijfstak van de klant en in staat de financiële prestaties van de klant goed te beoordelen. Maatschappelijk verantwoord ondernemen betekent ook maatschappelijk verantwoord financieren. Daarom zijn MVO-richtlijnen van toepassing op het kredietproces. De Rabobank Groep heeft drie Krediet Beleids Commissies (KBC's): de KBC Rabobank Groep en de KBC's Wholesale en Retail. De KBC Rabobank Groep stelt het kredietrisicobeleid op groepsniveau vast. Binnen dit kader werken de groepsonderdelen het eigen kredietbeleid uit en stellen dit vervolgens zelf vast. De KBC Retail doet dit voor het binnenlands retailbankbedrijf en de KBC Wholesale voor het wholesalebankbedrijf en het internationaal retailbankbedrijf. De CFO is voorzitter van de KBC Rabobank Groep, waarin de raad van bestuur met drie leden vertegenwoordigd is. Ook het voorzitterschap van de KBC Wholesale en de KBC Retail berust bij de CFO. 58 Rabobank Groep Jaarverslag 2008 Kredietrisico en Basel II EAD (Exposure at Default), PD (Probability of Default) en LGD (Loss Given Default) zijn belangrijke Basel li- parameters die inmiddels in het kader van kredietrisico intensief worden gebruikt. Mede op basis daarvan worden het economie capital en de Risk Adjusted Return On Capital (RAROC) bepaald. Een belangrijk voordeel van het gebruik van het economie capital is een gestroomlijnd en efficiënt goedkeuringsproces. Kredietbeoordelaars en kredietcommissies worden door het gebruik van de Basel ll-parameters en RAROC nog beter in staat gesteld om afgewogen kredietbesluiten te nemen, leder bedrijfsonderdeel binnen de Rabobank Groep heeft een doelstelling voor de RAROC vastgesteld op klantniveau waaraan elke aanvraag wordt getoetst. Dat is naast de kredietkwaliteit een belangrijke factor bij het nemen van besluiten over specifieke kredietaanvragen. De EAD wordt gedefinieerd als de verwachte exposure van de bank op de klant op het moment dat een tegenpartij in gebreke zou blijven. Per eind 2008 bedraagt de EAD van de kredietportefeuille van de Rabobank Groep 515 (465) miljard euro. De EAD is inclusief toekomstige benutting van kredietruimte. De Rabobank Groep hanteert in het goedkeuringsproces de Rabobank Risk Rating waarmee de faalkans ofwel PD van een kredietrelatie binnen een termijn van één jaar wordt weergegeven. De kredietrelaties zijn ingedeeld in 25 ratingklassen, waarvan vier defaultratings. Deze categorieën worden gehanteerd als de klant in gebreke blijft, variërend van 90 dagen achterstallige betaling tot faillissement. De gemiddelde met de uitzettingen gewogen PD van de private kredietportefeuille van de Rabobank Groep is per eind 2008 1,46% (1,55%). Van de totale kredietportefeuille van de Rabobank Groep is de gewogen gemiddelde PD 1,30% (1,39%). Deze lagere PD is niet alleen het gevolg van een gewijzigde faal kans van de debiteuren, maar ook van beleidswijzigingen en de implementatie van nieuwe modellen. Een kanttekening hierbij is dat de PD alleen weergeeft in hoeverre cliënten naar verwachting aan hun verplichtingen kunnen voldoen. Flet zegt niets over het mogelijke verlies, omdat de Rabobank Groep veelal heeft gezorgd voor een aanvullende dekking. Dit vindt zijn weerslag in de LGD waarin ook de herstructureringsperspectieven zijn meegenomen. De LGD kan worden gedefinieerd als de beste schatting van het verlies als de debiteur in gebreke blijft, en wordt uitgedrukt in een percentage van de EAD. Per eind 2008 was het LGD-percentage van de totale portefeuille van de Rabobank Groep 21,6% (21,4%). Voorzieningen voor kredietverliezen 31-dec-08 31-dec-07 In miljoenen euro's Binnenlands retailbank bedrijf Wholesalebankbedrijf en internationaal retailbankbedrijf Leasing Overige Rabobank Groep Nadat een krediet is verstrekt, vindt doorlopend kredietbeheer plaats waarbij nieuwe informatie, zowel financiële als niet-financiële, wordt beoordeeld. Nagegaan wordt of de cliënt de gemaakte afspraken nakomt en of dit naar verwachting ook in de toekomst het geval zal zijn. Als dit niet het geval is, wordt het kredietbeheer geïntensiveerd. De frequentie van monitoring wordt verhoogd en kredietcondities worden scherper bewaakt. In het geval van grotere en meer complexe financieringen waarbij de bedrijfscontinuïteit in het geding is, vindt veelal begeleiding plaats vanuit een speciale afdeling binnen de Rabobank Groep. Als het waarschijnlijk is dat de debiteur niet in staat is om in overeenstemming met de contractuele voorwaarden alle verschuldigde bedragen aan de Rabobank Groep te voldoen, is er sprake van een zogeheten impairment en wordt een voorziening getroffen ten laste van het resultaat. De voorziening voor kredietverliezen bestaat uit drie componenten: - De specifieke voorziening die op individuele basis wordt vastgesteld voor onvolwaardige zakelijke kredieten die qua omvang significant zijn. De omvang van deze voorziening is gelijk aan de exposure op de cliënt verminderd met de contante waarde van de toekomstige te ontvangen kasstromen. - De collectieve voorziening wordt vastgesteld voor onvolwaardige kredieten die individueel qua omvang niet significant zijn, met name op particuliere en kleinzakelijke vorderingen. Hierbij wordt de voorziening vastgesteld op portefeuilleniveau met behulp van Basel ll-parameters. Onvolwaardige Onvolwaardige kredieten Voorziening kredieten Voorziening 2.831 1.398 1.935 1.303 3.182 1.536 1.191 778 379 256 323 242 182 109 21 32 6.573 3.299 3.470 2.355 59 Verslag raad van bestuur

Jaarverslagen Rabobank | 2008 | | pagina 31