w 4] t m Implicaties financiële turbulentie capitalraamwerk ontwikkeld. Binnen de Rabobank Groep is ook een uitgebreid stelsel van limieten en controls geïmplementeerd om alle risico's te beheersen. Het risicomanagement is gebaseerd op de volgende principes: - Bescherming van de reputatie: voor het uitoefenen van het bankiersvak is de reputatie van wezenlijk belang. Hier moet prudent mee worden omgegaan. - Risicotransparantie: het in kaart brengen van alle risico's is van groot belang om goed inzicht te hebben in de posities van de Rabobank Groep. Om de juiste commerciële afwegingen te kunnen maken moeten de risico's zo zuiver mogelijk worden meegewogen. - Managementverantwoordelijkheid: de diverse bedrijfsonderdelen van de Rabobank Groep zijn verantwoordelijk voor zowel de resultaten als de risico's die voortvloeien uit de bedrijfsactiviteiten. Risico en rendement moeten in een evenwichtige verhouding tot elkaar staan, uiteraard binnen de risicolimieten. - Onafhankelijke risicocontrol: dit is het gestructureerde proces van identificeren, meten, monitoren en rapporteren van risico's. De risicocontrolafdelingen opereren onafhankelijk van de commerciële activiteiten om de integriteit te waarborgen. Algemeen In het eerste halfjaar van 2008 heeft de kredietcrisis zich in volle omvang doorgezet, waarna in de tweede helft van het jaar een scherpe verslechtering volgde. Nagenoeg alle sectoren binnen de financiële markten worden hierdoor geraakt, evenals de bredere economie. Zo was 2008 het slechtste jaar ooit voor de AEX, en zijn er grote zorgen om de vooruitzichten voor de wereldwijde economieën. Nationaal en internationaal hebben overheden ingegrepen in de financiële sector door nationalisaties, kapitaalinjecties en het verlenen van allerlei garanties. De kredietcrisis heeft niet alleen zijn effect op de reële economie, de gevolgen ervan zijn ook zichtbaar in de marktprijzen van diverse financiële activa. Ook indien er geen twijfels bestaan over de kredietwaardigheid van bepaalde activa, worden prijzen sterk negatief beïnvloed door het algehele marktsentiment en doordat er op veel momenten en in veel markten nog altijd meer verkopers dan kopers zijn. Voor een deel, 12,0 miljard euro, van de financiële activa is dan ook geconstateerd dat er op dit moment geen actieve markt meer bestaat, waardoor ook de boekhoud kundige verwerking is aangepast. Omdat alle financiële activa op fair value moeten worden gewaardeerd, komt dit direct tot uitdrukking in de herwaardering van deze activa. De totale negatieve herwaardering van de voor verkoop beschikbare financiële activaportefeuille met schuldinstrumenten, die direct in het eigen vermogen is verantwoord, bedroeg per eind 2008 407 miljoen euro na belastingen. Binnen Rabobank International lieten de activiteiten van Global Financial Markets een verdeeld beeld zien. Bepaalde activiteiten hebben verliezen geleden, terwijl andere activiteiten een zeer succesvol jaar achter de rug hebben. Mede als gevolg van de voortdurende kredietcrisis en de daaraan gekoppelde verwachtingen zijn er in het eerste halfjaar van 2008 enkele wijzigingen doorgevoerd binnen Global Financial Markets, waarbij met name niet-klantgerelateerde activiteiten zijn teruggebracht. Ook zijn in het verslagjaar binnen de Rabobank Groep aanpassingsvoorstellen aan de orde gesteld voor de actualisering van het Strategisch Kader. Asset-Backed Commercial Paper (ABCP) conduits In het eerste kwartaal van 2008 is een tweetal Asset Backed Commercial Paper (ABCP) structuren - geldmarktbeleggingsvehikels met onderpand - afgebouwd, mede vanwege de introductie van de nieuwe Basel ll-regelgeving die per 1 januari 2008 voor de Rabobank Groep van kracht is geworden. Hierdoor is het uitstaande ABCP per eind 2008 afgenomen tot 17,5 (23,0) miljard euro, voornamelijk voor het financieren van eigen leningen en vorderingen van klanten. Al sinds de introductie van IFRS zijn deze structuren opgenomen in de geconsolideerde groepsbalans en ze worden daarnaast ook meegenomen in het liquiditeitsrisicomanagement van de bank. In het vierde kwartaal is er voor een beperkt gedeelte gebruikgemaakt van de Commercial Paper Funding Facility welke door de Amerikaanse Federal Reserve in het leven is geroepen om de commercial-papermarkt te ondersteunen. 56 Rabobank Groep Jaarverslag 2008 Uitstaand bedrag (in miljarden euro's) Onderliggende Type Programma Oprichting 31-dec-08 portefeuille Solvency management Atlantis 1997 9,8 Eigen leningen Neptune 1997 1,1 Client facilitation Erasmus 2000 2,5 Voornamelijk vorderingen Nieuw Amsterdam 1999 2,7 van klanten AAA en AA Asset Backed Securities arbitrage Tempo 2007 1,4 Securities Totaal 17,5 Reeds in het eerste kwartaal van 2008 zijn, door het opdrogen van de financieringsmogelijkheden voor Structured Investment Vehicles - buitenbalansbeleggingsvehikels - de resterende activa van de SIV Tango waarvan de Rabobank manager was, op de balans genomen. Hiermee is er een einde gekomen aan het actieve bestaan van deze SIV. Sinds de opname is de omvang van deze portefeuille door valutaeffecten en verkopen afgenomen tot 3,8 miljard euro per eind 2008. Voor het overige heeft de Rabobank geen investeringen meer in SIV's. Structured credit Een belangrijk onderdeel in het liquiditeitsrisicomanagement van de bank is het aanhouden van een ruime portefeuille met liquide en/of beleenbare beleggingen, die kunnen worden gebruikt om, indien nodig, zeer snel liquiditeiten te genereren. In de handels- en beleggingsportefeuilles van de Rabobank Groep is er een beperkte exposure op meer gestructureerde beleggingen. Dit structured-credit exposure heeft een omvang van 9 miljard euro, die voor het overgrote deel van de allerhoogste kwaliteit is en over een AAA-rating beschikt. Vanwege verdere verslechtering van de Amerikaanse huizenmarkt zijn enkele daaraan gerelateerde beleggingen, Residential Mortgage Backed Securities (RMBS'en) en Collateralized Debt Obligations (CDO's), ten laste van het resultaat afgewaardeerd. Voor geheel 2008 betrof dit een bedrag van 418 miljoen euro na belasting. Uit hoofde van een verstrekte liquiditeitsfaciliteit, gedeeltelijk gedekt door subprime- gerelateerde activa, is een aanvullende voorziening getroffen van 152 miljoen euro, na belasting. Structured credit exposure in miljarden euro's ultimo 2008 Ratingverdeling structured credit exposure ultimo 2008 Niet-subprime RBMS AAA 90% CDO/CLO en overige corporate AA 5% exposures A 1% Commercieel vastgoed im Lager dan A 4% Overig ABS ABS CDO 0,3 US subprime 0,2 Monolineverzekeraars In een aantal gevallen zijn monolineverzekeraars de tegenpartij van credit default swaps die het krediet- risico afdekken van bepaalde beleggingen. In de meeste gevallen zijn het solvabiliteitsdoeleinden die de belangrijkste reden vormen voor het hebben van deze afdekkingen, niet de kredietkwaliteit van deze beleggingen. Door verdere verslechtering van de Amerikaanse hypotheekmarkt is ook de krediet waardigheid van deze monolineverzekeraars in 2008 verder verslechterd, wat ook tot uitdrukking is gekomen in het verlagen van de ratings van deze instellingen. Er ontstaat tegenpartijrisico op deze monolineverzekeraars doordat de waarde van credit default swaps met deze tegenpartijen toeneemt omdat de fair value van de onderliggende beleggingen daalt, of doordat andere verzekerde beleggingen tot een betalingsclaim bij deze verzekeraars kunnen leiden. In onderstaande tabel wordt hiervan een overzicht gegeven. In het eerste halfjaar is reeds een waardeaanpassing van 245 miljoen euro na belasting gedaan. In het tweede halfjaar is een aanvullende waardeaanpassing van 148 miljoen euro gedaan, die door de winst-en-verliesrekening wordt geleid. Daarnaast is nog een generieke voorziening van 260 miljoen euro na belastingen getroffen. Hierdoor resteert per eind 2008 een tegenpartijrisico van 1.729 miljoen euro. 57 Verslag raad van bestuur

Jaarverslagen Rabobank | 2008 | | pagina 30