Resultaatontwikkeling Rabo Vastgoedgroep het expertisecentrum voor vastgoedbeleggingen. Het optimaal benutten van de distributiekracht van de Rabobank en het vergroten van kennis op het gebied van vastgoedbeheer zullen bijdragen aan de groei van het beheerd vermogen. De ontwikkeling van woningen, de ontwikkeling van commercieel vastgoed, de financiering van vastgoed en het beleggen in vastgoed zullen in een aantal geselecteerde landen verder worden vormgegeven. Gewijzigde marktomstandigheden in vastgoed Ook in de vastgoedmarkt werden de effecten van de verslechterde economische vooruitzichten zicht baar. De consument nam als gevolg van de crisis een afwachtende houding aan. Hierdoor ontstond een mismatch tussen vraag en aanbod en nam het aantal te koop staande nieuwbouwwoningen toe. Daarnaast nam de betaalbaarheid van woningen in Nederland af, onder meer door de gestegen hypotheekrente. Deze ontwikkelingen resulteerden bij de ontwikkelingsactiviteiten in een daling van het aantal verkochte woningen en, in mindere mate, in druk op de verkoopmarge. Ook in Frankrijk was sprake van een verslechterende woningmarkt door de economische omstandigheden. De onzekerheid in de vastgoedmarkt bij de financieringsactiviteiten mondde uit in een afnemend aantal transacties. De transacties waren ook van bescheidener omvang. Desondanks heeft de FGH Bank zijn toppositie in de Nederlandse vastgoedfinancieringsmarkt weten te behouden. Omdat voor risico een hogere prijs moet worden betaald, verbeterde bij FGH Bank de rentemarge op nieuwe financieringen. Voorts was in de markt sprake van een afnemende vraag naar traditionele vastgoedbeleggings producten, waardoor de resultaten van Bouwfonds REIM onder druk kwamen te staan. Nieuw merkenbeleid De vastgoeddivisie heeft in 2008 haar merkenbeleid aangepast. De naam Rabo Bouwfonds werd veranderd in Rabo Vastgoedgroep en voor de buitenlandse markten in Rabo Real Estate Group. Om de verschillende klantgroepen beter te kunnen bedienen werd de divisie Development gesplitst in Bouwfonds Property Development en MAB Development. Bouwfonds Property Development ontwikkelt integrale woongebieden en kleinschalige multifunctionele projecten. De commerciële vastgoedontwikkelaar MAB Development richt zich op de ontwikkeling van winkels, kantoren, hotels en grootschalige multifunctionele projecten. De divisie Finance bedient via FGH Bank professionele vastgoedklanten als beleggers, handelaren, projectontwikkelaars, bouwers en vastgoedfondsen. Naast financieringen biedt FGH Bank, via dochter onderneming FGH Vastgoed Expertise, vastgoedadviesdiensten aan. De divisie Investment Management structureert, plaatst en beheert vooral niet-beursgenoteerde vastgoedfondsen en vastgoedgerelateerde financiële producten. Bouwfonds REIM stelt diensten ter beschikking voor particuliere en institutionele beleggers. Uitbreiding samenwerking met Rabobank In het verslagjaar werd door de Rabo Vastgoedgroep de samenwerking met andere onderdelen van de Rabobank Groep verder geïntensiveerd. Bij de verkoop van nieuwbouwprojecten wordt thans nog nauwer samengewerkt met de lokale Rabobanken. Dit is van belang voor de groei van het marktaandeel in hypotheken van de Rabobank in grote steden. Daarnaast werd voortgebouwd op het in 2007 gestarte project Eigen Steen. Bij dit project ontzorgt de Rabo Vastgoedgroep de lokale Rabobanken op het gebied van eigen vastgoed. Met lokale Rabobanken werd een groot aantal overeenkomsten gesloten met betrekking tot ontwikkelingsprojecten voor nieuwe bankkantoren. Ook via de divisie Investment Management werd een aantal initiatieven met Rabobank opgestart, waaronder het opzetten van beleggingsfondsen met een agrigerelateerd karakter. Na de integratie van de drie arbeidsvoorwaardenpakketten, bereikte de Rabo Vastgoedgroep in 2008 één gezamenlijke cao vooralle medewerkers van de Rabo Vastgoedgroep. De nieuwe cao bevat een pakket arbeidsvoorwaarden dat past bij haar ambitie om een aantrekkelijke vastgoedwerkgever in Nederland te zijn en bevat onder meer de introductie van een nieuwe, groene leaseregeling en studie afspraken over telewerken. In 2008 werd aangifte gedaan tegen een aantal verdachten, waaronder ex-medewerkers, in verband met de vastgoedfraude in de zogenaamde 'Klim-Op'-affaire. In 2008 zijn binnen de Rabo Vastgoedgroep de verschillende bestaande gedragscodes van de divisies, zowel nationaal als internationaal, geharmoniseerd tot één uniforme gedragscode. 50 Rabobank Groep Jaarverslag 2008 Verdeling aantal verkochte woningen in 2008 per land Nederland Frankrijk Duitsland Overig Kredietportefeuille in miljarden euro's 2004 2005 2006 2007 2008 Vooral in Nederland minder woningen verkocht Vooral door een behoorlijke afname van verkoop in Nederland, en in mindere mate in Frankrijk, daalde het aantal verkochte woningen bij Bouwfonds Property Development. In het verslagjaar werden 8.746 (13.173) woningen verkocht, waarvan 68% in Nederland. MAB Development leverde voor 76.778 (223.782) m2 commercieel vastgoed op. Door de gewijzigde marktomstandigheden werd in 2008 minder vastgoed in aanbouw genomen. Eind 2008 had MAB Development voor 536.993 (570.970) m2 commercieel vastgoed in aanbouw. Groei kredietportefeuille gerealiseerd in eerste maanden 2008 Bij FGH Bank bedroeg de nieuwe productie in het verslagjaar 4,8 miljard euro. De brutokrediet- portefeuille steeg met 22% tot 16,5 (13,5) miljard euro. Deze groei werd vooral in de eerste maanden van 2008 gerealiseerd. De nettokredietportefeuille, na syndiceringen, nam met 17% toe tot 14,6 (12,5) miljard euro. De omvang van de aflossingen bedroeg 2,2 miljard euro. De portefeuille bestaat voor 76% uit beleggingsfinancieringen. Aankopen leiden tot toename beheerd vermogen Het beheerd vermogen in vastgoed bij Bouwfonds REIM steeg in 2008 met 35% tot 6,8 (5,1) miljard euro. De stijging is onder meer het gevolg van de aankoop van het netwerk van kabelbedrijf CAIW ten behoeve van het Rabo Bouwfonds Dutch Communication Infrastructure Fund en de verwerving van een winkel portefeuille van Unibail-Rodamco door IEF Capital. Ook nam de portefeuille toe als gevolg van de overname van een vastgoedgerelateerde leningenportefeuille. Baten nemen af met 31% In 2008 daalden de totale baten met 31% tot 459 (670) miljoen euro. Ondanks de toename van het renteresultaat bij FGH Bank door de groei van de portefeuille nam het renteresultaat met 9% af tot 78 (86) miljoen euro. De provisies namen toe met 74% tot 33 (19) miljoen euro als gevolg van een stijging van de vermogensbeheerprovisies bij Bouwfonds REIM. De gedaalde verkoop van het aantal woningen had een neerwaarts effect op de overige baten. Door een daling van de projectresultaten namen de overige baten met 38% af tot 348 (565) miljoen euro. Bedrijfslasten stijgen met 3% In het verslagjaar namen de totale bedrijfslasten met 3% toe tot 363 (352) miljoen euro. De personele bezetting steeg met 3% tot 1.743 (1.700) fte. Als gevolg van deze groei namen de personeelskosten met 1% toe tot 220 (217) miljoen euro. Mede dooreen toename van de automatiseringskosten en de advies- kosten stegen de andere beheerskosten met 7% tot 131 (122) miljoen euro. si Verslag raad van bestuur

Jaarverslagen Rabobank | 2008 | | pagina 27