Vastgoed Baten nemen toe met 2% In het verslagjaar namen de totale baten met 2% toe tot 1.015 (995) miljoen euro. Hoewel de marge op nieuwe contracten verbeterde, nam de marge op de gehele portefeuille af. Het renteresultaat steeg met 2% tot 530 (518) miljoen euro als gevolg van de groei van de kredietportefeuille. Dooreen stijging van de bemiddelingsprovisies namen de provisies met 17% toe tot 61 (52) miljoen euro. De inkomsten van de autoleaseactiviteiten worden grotendeels verantwoord onder de overige baten. De overige baten bleven met 424 (425) miljoen euro nagenoeg stabiel. Bedrijfslasten blijven op hetzelfde niveau In 2008 bleven de totale bedrijfslasten met 596 (594) miljoen euro nagenoeg op het niveau van dezelfde periode vorig jaar. Door de groei van de activiteiten nam de personele bezetting met 6% toe tot 4.667 (4.411) fte. Dit droeg bij aan de stijging van de personeelskosten met 2% tot 377 (369) miljoen euro. Vooral als gevolg van de daling van de marketing- en automatiseringskosten namen de andere beheers kosten met 3% af tot 188 (193) miljoen euro. Kredietverliezen bedragen 64 basispunten Door de groei van de kredietportefeuille en de verslechterde economische situatie nam de post 'waardeveranderingen'in 2008 met 18% toe tot 118 (100) miljoen euro. Uitgedrukt in basispunten van de gemiddelde kredietportefeuille, bedragen de kredietverliezen 64 (61) basispunten. Hiermee ligt het niveau van kredietverliezen boven het niveau van 2007 en onder het langjarig gemiddelde van 66 basispunten. Vermogenseis en RAROC Anders dan onder Basel I wordt onder Basel II bij de berekening van de vermogenseis rekening gehouden met de onderliggende waarde van het leaseobject. Hierdoor daalde de vermogenseis in 2008 met 35% tot 1,1 (1,7) miljard euro. Het benodigde economie capital, de interne vermogenseis, bedroeg 1,0 (1,1) miljard euro. De Lage Landen behaalde een Risk Adjusted Return On Capital (RAROC) van 22,3% (24,2%). Vooruitblik Ondanks de huidige onzekere tijden verwacht De Lage Landen in 2009 een verdere groei van de leaseportefeuille. De kapitaalschaarste zal aanhouden en de prijs van risico zal blijven toenemen. Naar verwachting wordt dit weerspiegeld in hogere marges op nieuwe contracten. Het verslechteren van de economische omstandigheden kan resulteren in het oplopen van kredietverliezen. Vendor Finance kan profiteren van de huidige marktomstandigheden nu er minder op prijs wordt geconcurreerd. Een selectiever acceptatiebeleid en een strakkere monitoring van de risico's zullen resulteren in verbetering van de performance van Vendor Finance. In de Nederlandse markt zullen de verschillende onderdelen binnen De Lage Landen meer gezamenlijk optreden in het contact met de klant. Tevens wil De Lage Landen de samenwerking met de Rabobank verder uitbreiden. Consumer Finance zal bijzondere aandacht besteden aan de distributie van leningen via de Rabobank. Daarnaast denkt De Lage Landen te kunnen voorzien in de toegenomen vraag naar factoringproducten. Athlon Car Lease onderzoekt de mogelijkheden om tot verdere schaalvergroting te komen. 48 Rabobank Groep Jaarverslag 2008 www.rabovastgoedgroep.nl Groei kredietportefeuille en beheerd vermogen, en lagere verkoop woningen Aantal verkochte woningen daalt met 34% tot 8.746 Kredietportefeuille neemt toe met 22% tot 16,5 miljard euro Beheerd vermogen in vastgoed stijgt met 35% tot 6,8 miljard euro Nettoresultaat Rabo Vastgoedgroep neemt af met 65% tot 86 miljoen euro - Kredietverliezen zijn nihil Strategie Rabobank Groep Bijdrage aan groepsstrategie Allfinanz-marktleiderschap in Nederland - Behoud en versteviging leidende positie in markt voor koopwoningen en commercieel vastgoed - Verhoging verkoop van Rabobankhypotheken bij nieuwbouwprojecten - Behoud toppositie in markt voor vastgoedfinancieringen - Uitbreiding van vastgoedkennis - Beschikbaar stellen van veelvoud aan verschillende vastgoedgerelateerde fondsen aan klanten van Rabobank Mondiale food agribank - Opzetten en uitbreiden van agrigerelateerde fondsen samen met Rabobank International De Rabo Vastgoedgroep had in 2008 te maken met verslechterde marktomstandig heden. Het vertrouwen van consumenten in de woningmarkt nam af, net als de betaalbaarheid van de woningen, wat een negatief effect had op het aantal verkochte woningen. In 2008 kwam het aantal door Bouwfonds Property Development verkochte woningen uit op 8.746, vergeleken met 13.173 in 2007. Bij FGH Bank nam de kredietportefeuille met 22% toe tot 16,5 miljard euro en bij Bouwfonds REIM steeg het beheerd vermogen met 35% tot 6,8 miljard euro. Al met al zorgde het in het algemeen minder gunstige klimaat voor een daling van het nettoresultaat van de Rabo Vastgoedgroep met 65% tot 86 miljoen euro. Strategie Rabo Vastgoedgroep wil in Nederland in elke fase van de vastgoedketen actief zijn, of het nu gaat om ontwikkelen, financieren of beleggen. Doelstelling van de Rabo Vastgoedgroep is om haar leidende positie in de Nederlandse markt voor koopwoningen en commercieel vastgoed te behouden en te verstevigen. Daarnaast wil de Rabo Vastgoedgroep haar solide positie in de Nederlandse markt voor vastgoedfinancieringen behouden en waar mogelijk uitbreiden. Binnen de Rabobank Groep is de Aandeel in nettowinst Rabobank Groep 2008 in Vastgoed 3% 49 Verslag raad van bestuur

Jaarverslagen Rabobank | 2008 | | pagina 26