Resultaatontwikkeling Stijgende prijs van risico en selectiever acceptatiebeleid De onrust op de financiële markten beïnvloedde alle spelers in de leasemarkt. In 2008 steeg de prijs van financiering door de beperktere beschikbaarheid van kapitaal. De Lage Landen berekende de duurdere funding en de toegenomen prijs van risico door in de marges op nieuwe contracten. Door een stringenter acceptatiebeleid vlakte de groei van de portefeuille af. Bij Athlon Car Lease steeg het aantal autolease- contracten, maar verliep de verkoop van tweedehands auto's moeizamer. Goed risicomanagement was altijd al een van de speerpunten van De Lage Landen. Binnen het verslechterende economisch klimaat werpt dat zijn vruchten af. Waar mogelijk zai De Lage Landen haar risicobeheer nog verder aanscherpen. Klantgerichte organisatie De klanten van De Lage Landen zijn tevreden over de dienstverlening. De nagestreefde hoge klant tevredenheid werd in 2008 onderstreept door de toekenning van de 'Vendor Lessor of the Year Award' door Leasing Life Asset Finance, het internationaal leidende magazine voor asset fïnance. In een onderzoek van Incompany kwam De Lage Landen uit de bus als meest klantgerichte business-fïnance-instelling van Nederland. Klanten waardeerden De Lage Landen met een 7,2 (6,8). De Lage Landen scoorde in dit onderzoek hoog op de onderdelen kennis, service en resultaat. Uit een onderzoek van Heliview bleek dat de algemene tevredenheid van autoleaseklanten over Athlon Car Lease met een 7,2 (7,5) wat afnam. Positie in Europa verstevigd en verdere ontwikkeling Athlon Car Lease Bij de expansie in het buitenland volgt De Lage Landen haar internationaal opererende klanten, maar ook de Rabobank. De positie in Europa werd verder uitgebreid, en dan vooral in de regio Midden- en Oost-Europa, in 2008 werden Siemens Leasing en Siemens Finance in Hongarije overgenomen. Het kantoor in Boedapest functioneert sindsdien als regionaal hoofdkantoor in Midden- en Oost-Europa. Van daaruit zullen zowel autoleaseactiviteiten als vendor-financeactiviteiten in de regio verder worden ontwikkeld. In het verslagjaar werd verder gestart met de verkoop van vendor-financeproducten in Portugal en verder kregen de activiteiten in Rusland een grote impuls door de uitbreiding van de joint venture met opleggerproducent Schmitz Cargobull, Cargobull Finance. In Nederland werd de integratie van Athlon Car Lease en Translease afgerond. De samengevoegde activiteiten gaan verder onder de naam Athlon Car Lease, de nummer twee op de Nederlandse autoleasemarkt. Sinds 2008 is het bedrijf ook actief in Portugal. Uitbreiding samenwerking tussen De Lage Landen en Rabobank International De samenwerking met Rabobank International werd verder verstevigd. De in 2007 gesloten samen werkingsovereenkomst met de Poolse Bank BGZ leidde in 2008 tot positieve ontwikkelingen. De Lage Landen zette samen met deze bank leasebedrijf BGZ Leasing op. Dit leasebedrijf bedient zowel klanten van Bank BGZ als de Nederlandse klanten van de Rabobank. In de Verenigde Staten werken De Lage Landen en Rabobank International samen bij het structureren van transacties. In België, Duitsland en Groot-Brittannië biedt De Lage Landen lease- en factoringproducten aan Nederlandse klanten van lokale Rabobanken en verzorgt Rabobank International het betalingsverkeer. De samenwerking met Rabobank International droeg in combinatie met de specifieke financieringsoplossingen die Vendor Finance biedt voor food agriklanten, bij aan het vergroten van het aandeel food agri in de portefeuille. Specialist op gebied van consumentenkrediet en factoring De Lage Landen is binnen de Rabobank Groep de specialist op het gebied van consumptieve kredieten en factoringproducten. Consumer Finance verstrekt in Nederland consumentkredieten via de lokale Rabobanken en via het label Freo, waar klanten online een lening kunnen afsluiten. Voor de verkoop van persoonlijke, doorlopende en studentenkredieten werken De Lage Landen en de lokale Rabobanken nauw samen. Voorts ondersteunt De Lage Landen de Rabobank Groep met haar Factoring unit. Met behulp van de expertise van deze unit biedt de Rabobank factoringproducten met betrekking tot werkkapitaal financiering aan voor het midden- en kleinbedrijf en de grootzakelijke markt. De Lage Landen onder steunt met haar expertise de lokale Rabobanken bij bedrijfsovernames, financieringen van snelgroeiende bedrijven of handelsbedrijven met seizoenspieken door de debiteurenportefeuille voor te financieren. Factoring liet een sterke groei zien door een toename van het aantal klanten en vergroting van het producten- en dienstenpakket. Groep Jaarverslag 2008 Kredietportefeuille 24 in miljarden euro's 22 Overig 20. Consumer finance 18 Transportation 11 Car leasing 14 Technology finance 12. Healthcare H Construction industrial 8_ Financial services 6_ Office equipment 4_ Food agri 2 0_ Kredietportefeuille naar regio ultimo 2008 Europa Amerika Azië/Pacific 2004 2005 2006 2007 2008 Toename food agri draagt bij aan groei kredietportefeuille De kredietportefeuille van De Lage Landen steeg in het verslagjaar met 13% tot 23,3 (20,7) miljard euro. Voor circa 2 procentpunt was de groei het gevolg van de stijging van de koers van de US dollar. Door de groei van de food agriportefeuille met 16% steeg het aandeel food agri met 1% procent punt tot 20% van de totale kredietportefeuille. Het aantal leaseauto's in portefeuille nam met 6% toe tot 211.000 (199.000") en de autoleaseportefeuille steeg met 6% tot 2,8 (2,7) miljard euro. De portefeuille consumptieve kredieten bleef met 0,9 (0,9) miljard euro stabiel. Resultaten (in miljoenen euro's) 2008 2007 Mutatie Rente Honoraria en provisies Overige baten Totale baten Personeelskosten Andere beheerskosten Afschrijvingen Totale bedrijfslasten Brutoresultaat Waardeveranderingen Bedrijfsresultaat vóór belastingen Belastingen Nettowinst 530 61 424 1.015 377 188 31 596 419 118 301 518 52 425 995 369 193 32 594 401 100 301 67 234 2% 2% 2%. -3% Kredietverliezen (in basispunten) Ratio's Efficiencyratio RAROC 58,7% 22,3% 59,7% 24,2% Balansgegevens (in miljarden euro's) Kredietportefeuille 31-dec-08 23,3 31-dec-07 20,7 Vermogenseisen (in miljarden euro's) Vermogenseis Economie capital 1,1 1,0 1,7 1,1 -35% Aantal medewerkers (in fte) 4.667 4.411 11) Aantal leasecontracten eind 2007 is aangepast. Aantal contracten is nu exclusief brandstofcontracten. 47 'erslag raad van bestuur

Jaarverslagen Rabobank | 2008 | | pagina 25