Leasing Kredietverliezen bedragen 42 miljoen euro De turbulentie op de financiële markten resulteerde bij Sarasin in enkele afboekingen op financiële instellingen. Hierdoor steeg de post'waardeveranderingen'met 41 miljoen euro tot 42 (1) miljoen euro. Vooruitblik De daling van het beheerd vermogen in 2008 heeft naar verwachting een negatieve invloed op de ontwikkeling van de vermogensbeheerprovisies in 2009. De inspanningen van Robeco om kosteneffectiever te opereren, zullen naar verwachting leiden tot een verdere reductie van de personele bezetting. Een goede beleggingsperformance blijft bij Robeco centraal staan. Door uitbreiding van het distributienetwerk moeten meer klanten worden bereikt. Verder wil Robeco nieuwe klanten aantrekken door de ontwikkeling van innovatieve beleggingsproducten en -diensten. In de visie van Robeco zal duurzaam en verantwoord beleggen steeds belangrijker worden. Daarom zal de dienstverlening op dit gebied verder worden uitgebreid. De aanwezigheid in Azië zal op selectieve wijze worden vergroot. Sarasin gaat door met het ontplooien van haar groei-initiatieven. Hierbij zal de positie in de huidige markten worden uitgebreid en ook zullen activiteiten worden opgestart in Nederland en een selectief aantal Midden-Europese markten, waardoor een groter deel van de inkomsten afkomstig zal zijn uit landen buiten Zwitserland. Schretlen Co wil het klantenbestand laten groeien door nog beter te anticiperen op de wensen van vermogende klanten. De samenwerking met de lokale Rabobanken zal verder worden geïntensiveerd en verbeterd, terwijl ook de inspanningen gericht op niet Rabobank-klanten zullen toenemen. 44 Rabobank Groep Jaarverslag 2008 www.delagelanden.com Groei kredietportefeuille bevredigend Kredietportefeuille stijgt met 13% tot 23,3 miljard euro - Aandeel food agri in portefeuille neemt toe tot 20% Nettowinst blijft met 235 miljoen euro op peil - Efficiencyratio verbetert met 1,0 procentpunt tot 58,7% - Kredietverliezen bedragen 64 basispunten en liggen onder het langjarig gemiddelde - RAROC bedraagt 22,3% Aandeel in nettowinst Rabobank Groep 2008 in% Leasing Strategie Rabobank Groep Bijdrage aan groepsstrategie Allfinanz-marktleiderschap in Nederland - Rabobank ondersteunen met leasing- en factoringproducten - Vergroten van marktaandeel in consumentenkredieten Mondiale food agribank - Volgen en begeleiden van food agrigerelateerde producenten, vendoren en distributeurs van kapitaalgoederen - Uitbreiding aandeel food agri in portefeuille De leasedochter De Lage Landen kreeg in 2008 te maken met gewijzigde markt omstandigheden. Hierdoor werd de onderneming gedwongen selectiever te zijn in het accepteren van nieuwe financieringsaanvragen. Desalniettemin steeg de krediet portefeuille met 13% tot 23,3 miljard euro. Het aantal leaseauto's in portefeuille steeg met 6% tot 211.000. De Lage Landen werd in Nederland uitgeroepen tot de meest klantgerichte business-finance-instelling. Internationale waardering kreeg De Lage Landen met de 'Vendor Lessor of the Year Award'. Hogere marges op nieuwe contracten weerspiegelen de schaarste aan funding en de toegenomen risico's. De nettowinst bleef met 235 miljoen euro nagenoeg op het niveau van 2007. Strategie De Lage Landen biedt wereldwijd financieringsoplossingen voor producenten en distributeurs van kapitaalgoederen. De Lage Landen blijft alert op mogelijkheden tot schaalvergroting voor haar internationale autoleasebedrijf Athlon Car Lease. De Lage Landen bedient klanten van de Rabobank met een breed pakket leasing- en factoringproducten. De positie van Rabobank Groep in de Nederlandse markt voor consumptieve kredieten wordt verstevigd. 45 Verslag raad van bestuur

Jaarverslagen Rabobank | 2008 | | pagina 24